📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.

Allergológia

Az allergológia az orvostudomány egy speciális ága, amely kifejezetten az allergiás betegségek feltárásával, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik.

Allergiáról akkor beszélünk, ha immunrendszerünk tévesen vagy eltúlozva reagál olyan anyagokra, amelyek egyébként semmilyen káros hatással nincsenek az emberi szervezetre.

Ezek az allergén anyagok többféle módon juthatnak be a testünkbe. A légutak mellett például a tápcsatornán, valamint a bőrön keresztül is rengeteg olyan anyag szívódhat fel, amelyek kellemetlen reakciókat válthatnak ki.

A leggyakoribb allergén anyagok a pollenek, de az állatszőr, a poratka, a penészgomba spórái, a különféle vegyszerek, nehézfémek, mikroorganizmusok, valamint természetesen élelmiszer-összetevők is előidézhetnek allergiás reakciót.

Az allergia ma már nagyon jól kezelhető probléma, ennek a kulcsa azonban minden esetben a pontos diagnózis. Az allergológia éppen az ilyen esetek feltárására szakosodott, így a jellegzetes tünetek esetén ajánlott mielőbb allergológus szakorvoshoz fordulni!

Milyen panaszokkal és betegségekkel foglalkozik az allergológia?

Az allergének a szervezet számos pontján kiválthatnak kellemetlen allergiás reakciókat. A tüneteket jelentős mértékben meghatározza, hogy milyen allergénről beszélünk, és az milyen módon jutott be a szervezetbe.

Egészen más panaszokat okozhat ugyanis, ha a páciens valamilyen étel összetevőjére vagy éppen egy pollentípusra allergiás.

A Haller Medical allergológiai magánrendelésén a következő betegségek feltárásában és kezelésében tudunk segíteni:

  • ételallergia 

  • allergiás nátha (allergiás rhinitis) 

  • allergiás kötőhártya-gyulladás (allergiás conjunctivitis)

  • atópiás ekcéma (atópiás dermatitis)

  • akut és krónikus csalánkiütések (urticária)

A következő tünetek esetén ajánlott felkeresni allergológiai magánrendelésünket:

  • gyakori vagy rendszeres tüsszögés;

  • állandó orrfolyás, vizenyős orrváladék, ehhez kapcsolódó orrfolyás, szaglásvesztés, orrviszketés;

  • folyamatos száraz vagy improduktív köhögés, amihez nem tartoznak megfázásos panaszok;

  • könnyező, kipirosodott és viszkető szemek, amit gyakori kötőhártya-gyulladás kísér;

  • ismeretlen eredetű bőrkiütések, főként csalánkiütések, kipirosodás, viszketés, illetve ekcéma;

  • bizonyos ételek fogyasztását követően tapasztalható hasfájás, haspuffadás, esetleges hasmenés;

  • asztma vagy asztmára utaló panaszok.

Vizsgálatok az allergológián

Az allergológiai vizsgálat minden esetben az anamnézis felvételével indul. A szakorvos meghallgatja a páciens tüneteit, kérdéseket tesz fel, szemügyre veszi a látható panaszokat, rátérhet a családban előforduló allergiákra is, majd ezek ismeretében határozza meg a szükséges vizsgálati módszert.

Az allergiák többsége ugyanis bőrteszttel vagy laborvizsgálattal, esetleg a kettő kombinációjával könnyedén diagnosztizálható.

Prick teszt

A Prick teszt az egyik legáltalánosabb és leggyorsabb módszer ahhoz, hogy az allergológus szakorvos fel tudja tárni a páciens tünetei mögött meghúzódó allergént.

A bőrpróba leginkább a légúti allergiától szenvedő betegeknél nagyon hatásos. Segítségével könnyedén kimutatható a bőrben megtalálható specifikus IgE ellenanyag.

Alkalmazásakor a páciens egyik alkarjára a feljelölést követően a leggyakoribb allergének tisztított kivonatát kell csöppenteni, de pozitív (hisztamin) és negatív (sóoldat) kontroll is felhelyezésre kerül azért, hogy meg lehessen bizonyosodni a teszt hatékonyságáról.

Az allergén felhordását követően a szakorvos a cseppeken keresztül megkarcolja a bőrt egy steril lándzsa segítségével, majd 15-20 perces várakozás veszi kezdetét. Az allergének közben bejutnak a bőr alá, érzékenység esetén pedig látható nyomot hagynak.

Pozitív reakció esetén ugyanis egy kipirosodott, viszkető ödémás duzzanat jelenik meg az érintett bőrfelületen, ami megmutatja, hogy a páciens pontosan milyen anyagra vagy anyagokra allergiás, illetve milyen mértékben.

A teszt elvégzése fájdalommentes és teljesen veszélytelen, azonban bizonyos esetekben – például akut betegségnél, súlyos asztmásoknál, terhesség és szoptatás mellett, illetve egyes gyógyszerek tartós szedése esetén – nem javasolt.

A Prick tesztnek van egy speciális formája is, amikor a hörgő- és tüdőbetegségek bizonyítása érdekében nyers ételekkel történik ez a vizsgálat.

Fontos, hogy a megfelelő eredmény érdekében a teszt elvégzése előtt legalább három nappal fel kell függeszteni az antihisztamin szedését, azonban más megelőző intézkedésekre nincs szükség.

Laborvizsgálatok

Amennyiben a Prick teszt nem végezhető el, ellentmondásos eredményt hozott, megerősítő vizsgálatokra van szükség vagy más típusú allergénekkel szembeni érzékenység gyanúja merült fel, az allergológián lehetőség van labordiagnosztika elvégzésére is.

Különösen fontosak az ilyen típusú vizsgálatok egy immunterápia bevezetése előtt, hiszen egy specifikus IgE meghatározás nemcsak nagy bizonyossággal és precízséggel tudja kimutatni az allergéneket, hanem független a bőr reakciójától és a gyógyszerszedéstől is.

A Haller Medical allergológiai magánrendelésén a következő laborvizsgálatok elvégzésére van lehetőség allergiagyanú esetén: 

  • Totál IgE meghatározás labor vérből;

  • Allergén-specifikus IgE meghatározás ételekre és inhalativ ágensekre;

  • Immunglobulin mérés;

  • Szerológiai vizsgálatok (chlamydia és mycoplasma);

  • Bakteriológiai mycologiai vizsgálat váladékból, kenetből.

A specifikus IgE vizsgálatokra nem kell éhgyomorral érkezni, sőt az antihisztamin szedésének felfüggesztésére sincs szükség.

Rólunk mondták

Kapcsolódó orvosaink

 Dr. Lukits Júlia Ph.D.

Dr. Lukits Júlia Ph.D.

fül-orr-gégész szakorvos, allergológus és audiológus szakorvos
Dr. Nagy Armand

Dr. Nagy Armand

fül-orr-gégész főorvos, allergológus és audiológus szakorvos

Cikkek