📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.

ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK

– nőgyógyászati egészségügyi szolgáltatások nyújtására –

Bevezető

 

A jelen ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK (a továbbiakban: ÁSZF) rögzítik a VEZ MEDICAL Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: HALLER MEDICAL) https://hallermedical.hu/  honlapján (a továbbiakban: Honlap) megjelölt szolgáltatások igénybevételének általános szerződési feltételeit, azzal, hogy amennyiben a szolgáltatást igénybe vevő (a továbbiakban: Páciens) a Honlapon megjelölt szolgáltatások valamelyikét igénybe veszi, azaz arra a Honlapon online, vagy telefonon keresztül, illetve személyesen időpontot foglal úgy abban az esetben a Páciens az általa kiválasztott szolgáltatást megrendeli, mely a Páciens oldalán a Ptk. 6:64. §-a alapján ajánlati kötöttséget eredményez. HALLER MEDICAL a Páciens rendelését jogosult e-mailben (online és telefonos időpont foglalás esetén) vagy szóban (személyes időpontfoglalás esetén) elfogadni, visszaigazolni. Az online időpont foglalás esetén HALLER MEDICAL figyelembe veszi az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (Ekertv.) rendelkezéseit is, mely szerint a Páciens online időpont foglalása tekintetében 48 órán belül visszajelez. Amennyiben a HALLER MEDICAL ezen határidő alatt nem jelez vissza a Páciens részére, úgy a Páciens mentesül az ajánlati kötöttség, illetve a szerződéses kötelezettség alól.

Felek között a nőgyógyászati egészségügyi (járóbeteg) szolgáltatásra vonatkozó szerződéses jogviszony az időpontfoglaláskor – elektronikus úton jön létre -, melyet a Páciens a Haller Medical rendelőben írásban is megerősít és kitölti az ún. Vizsgálati adatlapot. 

HALLER MEDICAL kijelenti, hogy a jelen ÁSZF tárgyi hatálya alá tartozó nőgyógyászati egészségügyi szolgáltatási (a továbbiakban: egészségügyi szolgáltatás) tevékenység végzéséhez szükséges valamennyi jogszabályi feltételnek megfelel, rendelkezik a szükséges és hatályos működési engedéllyel. HALLER MEDICAL tájékoztatja a Pácienseket, hogy a nevében eljáró szolgáltatást nyújtó személyek, továbbá az igénybe vett közreműködő személyek szerepelnek az egészségügyi államigazgatási szerv által vezetett nyilvántartásban, valamint rendelkeznek az egészségügyi szolgáltatás nyújtására vonatkozó felelősségbiztosítással.

HALLER MEDICAL-t szerződéskötési vagy szerződés fenntartási kötelezettség nem terheli.

  1. A szerződéses jogviszony tárgya

A jelen ÁSZF tárgyi hatálya alá tartoznak a HALLER MEDICAL Honlapján elérhető szolgáltatások, melyek csak és kizárólag időpontfoglalás és bejelentkezés után vehetők igénybe:

  • Nőgyógyászati vizsgálat
  • Várandósgondozás
  • Szűrővizsgálatok
  • Szülésfelkészítés
  • Nőgyógyászati tenyésztések, Mikrobiológia
  • Fogamzásgátlás
  • Laborvizsgálatok
  • Családtervezés
  • Petevezeték átjárhatósági vizsgálat (Hycosy)
  • Ortopédia
  • Gyermekortopédia
  • Radiológia

Valamennyi szolgáltatásról általános tájékoztatás található a Honlapon: https://hallermedical.hu/szolgaltatasaink/

HALLER MEDICAL tájékoztatja a Pácienst, hogy a Honlapon megjelenített képek illusztrációk, ezért a szolgáltatással kapcsolatosan feltöltött képek eltérhetnek a valóságtól, melyért HALLER MEDICAL kizárja a felelősségét.

Abban az esetben, ha egy adott szolgáltatás akciós, promóciós áron kerül értékesítésre, akkor arról HALLER MEDICAL tájékoztatást ad. Az akciók és promóciók mindig meghatározott időtartamra (határozott időre) szólnak, ezért a határidőről, vagy azok esetleges változásairól, az ehhez kapcsolódó feltételekről kérjük, hogy minden esetben tájékozódjanak a Honlapunkon, illetve és aktuális kommunikációs csatornáinkon, promóciós anyagainkban.

  1. Szerződést kötő felek 

Páciens: Az egészségügyi szolgáltatást igénybe vevő cselekvőképes személy. Amennyiben a Páciens korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen, úgy törvényes képviselője, illetve gondoka vagy gyámja jogosult eljárni.

HALLER MEDICAL: Egészségügyi szolgáltató

Cégnév: VEZ MEDICAL Kft.

Székhely: 2440 Százhalombatta, Ifjúság útja 7.

Rendelő (Fióktelep): 1096 Budapest, Haller utca 23-25. A. ép. földszint 2. ajtó

Cégjegyzékszám: 13-09-203295

Vezetve a Budapest Környéki Törvényszék Cégbírósága nyilvántartásában.

Adószám: 27287910-1-13

E-mail cím: hello@hallermedical.hu

Képviseli: Dr. Vezér Márton Tamás ügyvezető

A HALLER MEDICAL hatósági engedélyének kibocsájtója: VI. kerületi Népegészségügyi Osztály; engedély száma: BP-06/NEO/1269/2023

Dr. Vezér Márton Tamás ügyvezető a Magyar Orvosi Kamara tagja

a továbbiakban: HALLER MEDICAL

Páciens és HALLER MEDICAL a továbbiakban együtt: Felek, külön-külön Páciens, HALLER MEDICAL vagy fél

III. Időpontfoglalás, bejelentkezés

Időpontfoglalás

A Páciens háromféleképpen foglalhat időpontot:

  • Telefonon
  • A Honlapon elérhető „Online időpontfoglalás” használatával
  • Személyesen, szóban

1) Telefonon történő időpontfoglalás, bejelentkezés:

Páciens hétköznapokon 7.00-21.00 között a +3620/2323-252 telefonszámon időpontot foglalhat, amikor a HALLER MEDICAL kollégája rögzíti az online felületen az időpontfoglalást.

Javasoljuk és kérjük Pácienseinket, hogy telefonos elérhetőségünk leterheltsége esetén használják a Honlapon elérhető időpontfoglalási rendszerünket a szolgáltatásunk igénybevételére.

2) A Honlapon elérhető „Online időpontfoglalás” használatával

Páciensnek lehetősége van a Honlapon az „Online időpontfoglalás” menüpontra kattintva online időpontot foglalni. Az Online időpontfoglalás alkalmazása során a Páciensnek a Honlapon adott tájékoztatás szerint kell az időpontfoglalást elvégeznie, melyet HALLER MEDICAL 48 órán belül visszaigazol a Páciens részére.

3) Személyesen, szóban

Elképzelhető olyan eset, hogy a Páciens valamilyen vizsgálatra érkezik a HALLER MEDICAL-ba és további vizsgálat válik szükségessé, melyre a helyszínen a Páciens időpontot foglalhat, de lehetősége van a Páciensnek arra is, hogy kifejezetten időpont foglalás céljából érkezzen a rendelőbe és HALLER MEDICAL által erre kijelölt személynél ezt megtegye.

Páciens tudomásul veszi, hogy az időpontfoglalás során jogosult a kezelőorvos kiválasztására, ugyanakkor, ha a kiválasztott orvos valamilyen betegellátás vagy egyéb saját egészségügyi okból kifolyólag a lefoglalt időpontban akadályoztatva van és nem tudja a Pácienst ellátni, úgy HALLER MEDICAL jogosult másik kezelőorvos kijelölésére. Amennyiben a Páciens ragaszkodik az általa kiválasztott kezelőorvoshoz, úgy ilyen esetben új időpontot kell foglalnia, amennyiben helyettesítő orvos szolgáltatását nem fogadja el. Páciens ebben az esetben nem tarthat igényt semmilyen kártérítésre.

Amennyiben a Páciens az előre egyeztetett időponthoz képest késve jelenik meg a rendelőben és a késedelem meghaladja a 15 percet, úgy a HALLER MEDICAL elvégzi a vizsgálatot a rendelés folyamán, de nem tudja garantálni, hogy a késve megjelent Pácienst a sorban előrébb tudja venni, ugyanakkor a HALLER MEDICAL minden ilyen esetben felajánlja a Páciensnek az új időpont egyeztetés lehetőségét. Páciens ebben az esetben nem tarthat igényt semmilyen kártérítésre.

Bejelentkezés 

Páciens első alkalommal a rendelőben kitölti az un. vizsgálati adatlapot a hozzá intézett kérdések tekintetében, majd ezt az adatlapot átadja a kezelőorvos részére, aki az elvégzett vizsgálatokat rögzíti. Ezzel egyidejűleg a kezelőorvos elektronikusan is rögzíti a Pácienssel kapcsolatos adatokat, melyek ahhoz szükségesek, hogy az anamnézist elvégezze és az ambuláns lapot az orvos a vizsgálat elvégzéséről ki tudja állítani. Páciens köteles tájékoztatni HALLER MEDICAL-t, amennyiben a vizsgálati adatlapon az adataiban vagy a Páciens által megadott információkban olyan lényeges változás következik be, mely befolyásolja a Páciens következő alkalommal történő vizsgálatát (pl. egészségügyi adatban vagy a kapcsolattartás céljából felvett bármely adatban pl. e-mail cím megváltozása, amire a lelet megküldése történik stb.)

  1. Szerződés ideje

A Felek közötti jogviszony határozott időre jön létre, a szerződés a Páciens által igénybe vett egészségügyi szolgáltatás teljesítéséig tart.

  1. Szolgáltatásnyújtás ideje

HALLER MEDICAL tájékoztatja a Pácienseket, hogy csak előzetes időpontfoglalás (előjegyzés) esetén nyújt szolgáltatást, minden egyéb eset a HALLER MEDICAL önálló mérlegelési jogkörébe tartozik. A vizsgálatokat HALLER MEDICAL a foglalt időpontban, a HALLER MEDICAL Honlapján elérhető nyitvatartási időben nyújtja.

  1. Páciensek jogai és kötelezettségei

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) alapján Pácienseket[1] megillető jogok és kötelezettségek a járóbeteg egészségügyi szolgáltatás nyújtása tekintetében az alábbiak:

Páciensek jogai

1) Az egészségügyi ellátáshoz való jog

  • Minden betegnek joga van sürgős szükség esetén az életmentő, illetve a súlyos vagy maradandó egészségkárosodás megelőzését biztosító ellátáshoz, valamint fájdalmának csillapításához és szenvedéseinek csökkentéséhez.
  • Minden betegnek joga van – jogszabályban meghatározott keretek között – az egészségi állapota által indokolt, megfelelő, folyamatosan hozzáférhető és az egyenlő bánásmód követelményének megfelelő egészségügyi ellátáshoz. Megfelelő az ellátás, ha az az adott egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó szakmai és etikai szabályok, illetve irányelvek megtartásával történik.
  • A betegnek joga van az állapota által szakmailag indokolt szintű egészségügyi szolgáltató és – ha jogszabály kivételt nem tesz – a választott orvos egyetértésével az ellátását végző orvos megválasztásához, amennyiben azt az egészségi állapota által indokolt ellátás szakmai tartalma, az ellátás sürgőssége vagy az ellátás igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony nem zárja ki. Az orvosválasztás joga az Általános Szerződési Feltételek III. pontja szerint gyakorolható.
  • A beteg bármely, a kezelőorvos által megállapított diagnózissal, illetőleg javasolt terápiával, valamint fekvőbeteg-gyógyintézetből történő tervezett elbocsátásával vagy más egészségügyi szolgáltatóhoz történő beutalásával kapcsolatban kezdeményezheti más orvos által történő vizsgálatát.
  • Amennyiben a beteg az adott egészségügyi szolgáltatónál nem részesíthető az egészségi állapota által indokolt legrövidebb időn belül a szükséges ellátásban, tájékoztatni kell őt arról, hogy az adott ellátás mely egészségügyi szolgáltatónál biztosítható.
  • Esetleges várólistára helyezés esetén a betegnek joga van a várakozás okáról és annak várható időtartamáról, illetve ennek esetleges következményeiről tájékoztatást kapni

2) Az emberi méltósághoz való jog

  • Az egészségügyi ellátás során a beteg emberi méltóságát tiszteletben kell tartani.
  • A betegen – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – kizárólag az ellátásához szükséges beavatkozások végezhetők el.
  • Az ellátás során a beteg jogainak gyakorlásában csak az egészségi állapota által indokolt ideig – törvényben meghatározott – mértékben és módon korlátozható.
  • A beteg személyes szabadsága – ellátása során – fizikai, kémiai, biológiai vagy pszichikai módszerekkel vagy eljárásokkal kizárólag sürgős szükség esetén, illetőleg a beteg vagy mások élete, testi épsége és egészsége védelmében korlátozható. Kínzó, kegyetlen, embertelen, megalázó vagy büntető jellegű korlátozó intézkedést tilos alkalmazni. A korlátozó intézkedés csak addig tarthat, ameddig az elrendelés oka fennáll.
  • Korlátozó módszerek vagy eljárások alkalmazását – ha törvény kivételt nem tesz – a beteg kezelőorvosa rendeli el. A kezelőorvos az alkalmazást megelőzően, – amennyiben ez nem lehetséges az alkalmazás megkezdését követően a lehető legrövidebb időn belül – rögzíti az egészségügyi dokumentációban a korlátozó módszereket vagy eljárásokat, megjelölve azok indítékát és alkalmazásuk időtartamát. Állandó orvosi felügyelet hiányában – kivételesen indokolt esetben – ideiglenesen szakápoló is elrendelheti a korlátozást. A korlátozásról a kezelőorvost haladéktalanul értesíteni kell, akinek azt tizenhat órán belül írásban jóvá kell hagynia. Ennek hiányában a korlátozást meg kell szüntetni. Korlátozó módszerek és eljárások alkalmazása esetén a beteg állapotát és testi szükségleteit rendszeresen – a szakmai szabályoknak megfelelően – ellenőrizni kell. A beteg egészségügyi dokumentációjában az ellenőrzés tényét és eredményét fel kell tüntetni.
  • A beteget csak méltányolható okból és ideig szabad várakoztatni.
  • A beteg ellátása során szeméremérzetére tekintettel ruházata csak a szükséges időre és a szakmailag indokolt mértékben távolítható el.

3) A kapcsolattartás joga

  • A súlyos állapotú betegnek joga van arra, hogy az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon. Cselekvőképtelen beteg esetén a fenti személy megjelölésére az Eütv. 16. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott személy is jogosult. (E pont alkalmazásában súlyos állapotú az a beteg, aki állapota miatt önmagát fizikailag ellátni képtelen, illetve fájdalmai gyógyszerrel sem szüntethetők meg, illetőleg pszichés krízishelyzetben van.)
  • A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon.
  • A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig arra, hogy – amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki – újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.
  • A beteget megilleti a vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személlyel vagy vallási tevékenységet végző szervezet vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagjával való kapcsolattartásnak és vallása szabad gyakorlásának joga.
  • A beteg – törvény eltérő rendelkezése hiányában – jogosult saját ruháinak és személyes tárgyainak a használatára.

4) A tájékoztatáshoz való jog 

  • A beteg jogosult a számára egyéniesített formában megadott teljes körű tájékoztatásra. A tájékoztatás joga a beteget akkor is megilleti, ha beleegyezése egyébként nem feltétele a gyógykezelés megkezdésének.
  • A betegnek joga van arra, hogy részletes tájékoztatást kapjon:
  • egészségi állapotáról, beleértve ennek orvosi megítélését is,
  • a javasolt vizsgálatokról, beavatkozásokról,
  • a javasolt vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyeiről és kockázatairól,
  • a vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének tervezett időpontjairól,
  • jogáról a javasolt vizsgálatok, beavatkozások tekintetében,
  • a lehetséges alternatív eljárásokról, módszerekről,
  • az ellátás folyamatáról és várható kimeneteléről,
  • a további ellátásokról, valamint
  • a javasolt életmódról.
  • A betegnek joga van a tájékoztatás során és azt követően további kérdezésre.
  • A betegnek joga van megismerni ellátása során az egyes vizsgálatok, beavatkozások elvégzését követően azok eredményét, esetleges sikertelenségét, illetve a várttól eltérő eredményt és annak okait.
  • A cselekvőképtelen, a korlátozottan cselekvőképes kiskorú és a cselekvőképességében bármely
  • ügycsoport tekintetében részlegesen korlátozott betegnek is joga van a korának és pszichés állapotának megfelelő tájékoztatáshoz.
  • A betegnek joga van megismerni az ellátásában közvetlenül közreműködő személyek nevét, szakképesítését és beosztását.
  • A betegnek joga van arra, hogy számára érthető módon kapjon tájékoztatást, figyelemmel életkorára, iskolázottságára, ismereteire, lelkiállapotára, e tekintetben megfogalmazott kívánságára, valamint arra, hogy a tájékoztatáshoz szükség esetén és lehetőség szerint tolmácsot vagy jelnyelvi tolmácsot biztosítsanak.
  • Ha a betegnek az egészségügyi ellátással összefüggő döntései meghozatalában a támogatott döntéshozatalról szóló törvény szerinti támogatója van, a beteg kérelmére a tájékoztatás során biztosítani kell támogatója jelenlétét.
  • A cselekvőképes beteg és a 16. életévét betöltött kiskorú személy a tájékoztatásáról lemondhat, kivéve, ha betegsége természetét ismernie kell ahhoz, hogy mások egészségét ne veszélyeztesse. Ha a beavatkozásra a beteg kezdeményezésére és nem terápiás célból kerül sor, a tájékoztatásról való lemondás csak írásban érvényes.

5) Az önrendelkezéshez való jog

  1. a) A beteget – ideértve a 16. életévét betöltött kiskorú személy beteget is – megilleti az önrendelkezéshez való jog, amely kizárólag törvényben meghatározott esetekben és módon korlátozható. Az önrendelkezési jog gyakorlása keretében a beteg szabadon döntheti el, hogy:
  • kíván-e egészségügyi ellátást igénybe venni, illetve
  • annak során mely beavatkozások elvégzésébe egyezik bele, illetve
  • a törvényi korlátok között melyeket utasít vissza.
  1. b) A betegnek joga van arra, hogy a kivizsgálását és kezelését érintő döntésekben részt vegyen. Törvényben foglalt kivételektől eltekintve bármely egészségügyi beavatkozás elvégzésének feltétele, hogy ahhoz a beteg megtévesztéstől, fenyegetéstől és kényszertől mentes, megfelelő tájékoztatáson alapuló beleegyezését (a továbbiakban: beleegyezését) adja.
  1. c) A beteg a beleegyezését – törvény eltérő rendelkezése hiányában – szóban, írásban vagy ráutaló magatartással is megadhatja. Az invazív beavatkozásokhoz és az Eütv. 197. § szerinti önkéntes gyógykezelésbe vételhez a beteg írásbeli vagy – amennyiben erre nem képes – két tanú együttes jelenlétében, szóban vagy más módon megtett nyilatkozata szükséges.
  2. d) Ha a betegnek az egészségügyi ellátással összefüggő döntései meghozatalában a támogatott döntéshozatalról szóló törvény szerinti támogatója van, a beteg kérelmére biztosítani kell, hogy a támogató a beleegyezés megadása során jelen lehessen, azzal kapcsolatban a beteggel egyeztethessen.
  1. e) A beteg a beavatkozás elvégzéséhez való beleegyezését bármikor visszavonhatja. A beleegyezés alapos ok nélküli visszavonása esetén azonban kötelezhető az ennek következtében felmerült és indokolt költségek megtérítésére.
  1. f) A cselekvőképes beteg – ha törvény eltérően nem rendelkezik – közokiratban, teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy – írásképtelensége esetén – két tanú együttes jelenlétében megtett nyilatkozattal:

f.1. megnevezheti azt a cselekvőképes személyt, aki jogosult helyette a beleegyezés, illetve a visszautasítás jogát gyakorolni, illetve, akit a tájékoztatni kell,

f.2. az a) pontban meghatározott személy megjelölésével vagy anélkül bárkit kizárhat a beleegyezés és a visszautasítás jogának helyette történő gyakorlásából, illetve a tájékoztatásból.

  1. g) Amennyiben a beteg cselekvőképtelen és nem jelölt meg nyilatkozattételre jogosult személyt, a beleegyezés és a visszautasítás jogának a gyakorlására – amennyiben azt a beteg maga nem zárta ki vagy törvény eltérően nem rendelkezik – az alábbi személyek jogosultak:

g.1. a beteg törvényes képviselője, ennek hiányában

g.2. a beteggel közös háztartásban élő, cselekvőképes:

  • házastársa vagy élettársa, ennek hiányában
  • gyermeke, ennek hiányában
  • szülője, ennek hiányában
  • testvére, ennek hiányában
  • nagyszülője, ennek hiányában
  • unokája;

g.3. a b) pontban megjelölt hozzátartozója hiányában a beteggel közös háztartásban nem élő, cselekvőképes:

  • gyermeke, ennek hiányában
  • szülője, ennek hiányában
  • testvére, ennek hiányában
  • nagyszülője, ennek hiányában
  • unokája.
  1. h) Az egy sorban nyilatkozattételre jogosultak ellentétes nyilatkozata esetén a beteg egészségi állapotát várhatóan legkedvezőbben befolyásoló döntést kell figyelembe venni.
  1. i) Az g) pont szerinti személyek nyilatkozata – kizárólag az Eütv. 13. §-ban foglalt tájékoztatást követően – a kezelőorvos által javasolt invazív beavatkozásokhoz történő beleegyezésre terjedhet ki. E nyilatkozat azonban a beavatkozással fölmerülő kockázatoktól eltekintve nem érintheti hátrányosan a beteg egészségi állapotát, így különösen nem vezethet súlyos vagy maradandó egészségkárosodásához. A nyilatkozatról a beteget cselekvőképessé válását követően azonnal tájékoztatni kell.
  1. j) Az egészségügyi ellátással kapcsolatos döntésekben a cselekvőképtelen, illetve a korlátozottan cselekvőképes kiskorú és a cselekvőképességében az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása tekintetében részlegesen korlátozott beteg véleményét a szakmailag lehetséges mértékig figyelembe kell venni abban az esetben is, ha a beleegyezés, illetve a visszautasítás jogát a g) pont szerinti személy gyakorolja.
  1. k) A beteg beavatkozásokba történő beleegyezését vélelmezni kell, ha a beteg egészségi állapota következtében beleegyező nyilatkozat megtételére nem képes, és

k.1. a nyilatkozattételre a beteg által kijelölt jogosult személy nyilatkozatának beszerzése késedelemmel járna;

k.2. invazív beavatkozások esetén akkor, ha a nyilatkozattételre a beteg által kijelölt vagy azg). pont szerint jogosult személy nyilatkozatának beszerzése késedelemmel járna és a beavatkozás késedelmes elvégzése a beteg egészségi állapotának súlyos vagy maradandó károsodásához vezetne.

  1. l) A beteg beleegyezésére nincs szükség abban az esetben, ha az adott beavatkozás vagy intézkedés elmaradása

l.1. mások – ideértve a 24. hetet betöltött magzatot is – egészségét vagy testi épségét súlyosan veszélyezteti, továbbá

l.2 ha – az ellátás visszautasításának a jogára figyelemmel – a beteg közvetlen életveszélyben van.

  1. m) Amennyiben egy invazív beavatkozás során annak olyan kiterjesztése válik szükségessé, amely előre nem volt látható, az erre irányuló beleegyezés hiányában a beavatkozás kiterjesztése csak akkor végezhető el, ha

m.1. azt sürgős szükség fennállása indokolja, vagy

m.2. ennek elmaradása a beteg számára aránytalanul súlyos terhet jelentene.

  1. n) Amennyiben a beavatkozás kiterjesztése a beteg valamely szervének vagy testrészének elvesztéséhez vagy funkciójának teljes kieséséhez vezetne, a beavatkozás kiterjesztése – az abba történő beleegyezés hiányában – csak közvetlen életveszély fennállása esetén vagy akkor végezhető el, ha az a beteg számára aránytalanul súlyos terhet jelentene.
  1. o) A beteg írásbeli beleegyezése szükséges bármely – a beavatkozással összefüggésben – életében eltávolított sejtjének, sejtalkotórészének, szövetének, szervének, testrészének – egészségügyi ellátásával össze nem függő – bármilyen célú felhasználásához. Nem kell a beteg beleegyezése ezen anyagok szokásos módon történő megsemmisítéséhez.
  1. p) A betegnek – a törvény keretei között – joga van arra, hogy halála esetére rendelkezzen a holttestét érintő beavatkozásokról. A beteg törvény rendelkezései szerint megtilthatja, hogy holttestéből szervet és szövetet átültetés, egyéb gyógyító célú felhasználás, kutatás vagy oktatás céljából eltávolítsanak.

6) Az ellátás visszautasításának joga

  1. a) A cselekvőképes beteget – a törvényben meghatározott esetek kivételével – megilleti az ellátás visszautasításának joga, kivéve, ha annak elmaradása mások életét vagy testi épségét veszélyeztetné.
  1. b) A beteg minden olyan ellátást, amelynek elmaradása esetén egészségi állapotában várhatóan súlyos vagy maradandó károsodás következne be, csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, illetve írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében utasíthat vissza. Ez utóbbi esetben a visszautasítást az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell, amelyet a tanúk aláírásukkal hitelesítenek.
  1. c) A betegség természetes lefolyását lehetővé téve az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására csak abban az esetben van lehetőség, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett is – halálhoz vezet és gyógyíthatatlan. Az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás visszautasítása az b) pont szerinti alaki előírások betartásával történhet. E visszautasítás csak akkor érvényes, ha egy háromtagú orvosi bizottság a beteget megvizsgálja és egybehangzóan, írásban nyilatkozik arról, hogy a beteg döntését annak következményei tudatában hozta meg, illetve, hogy a feltételek fennállnak, továbbá a beteg az orvosi bizottság nyilatkozatát követő 3. napon – két tanú előtt – ismételten kinyilvánítja a visszautasításra irányuló szándékát. Amennyiben a beteg nem járul hozzá az orvosi bizottság vizsgálatához, a kezelés visszautasítására vonatkozó nyilatkozata nem vehető figyelembe. A bizottság tagjai a beteg kezelőorvosa, egy – a beteg gyógykezelésében részt nem vevő -, a betegség jellegének megfelelő szakorvos, valamint egy pszichiáter szakorvos.
  1. d) A beteg nem utasíthatja vissza az életfenntartó vagy életmentő beavatkozást, ha várandós és előre láthatóan képes a gyermek kihordására.
  1. e) Az b) és c) pont szerinti visszautasítás esetén meg kell kísérelni a beteg döntése hátterében lévő okok – személyes beszélgetés alapján történő – feltárását és a döntés megváltoztatását. Ennek során ismételten tájékoztatni kell a beavatkozás elmaradásának következményeiről.
  1. f) A beteg a visszautasításra vonatkozó nyilatkozatát bármikor, alaki kötöttség nélkül visszavonhatja.
  1. g) Cselekvőképtelen beteg, korlátozottan cselekvőképes kiskorú és a cselekvőképességében az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása tekintetében részlegesen korlátozott beteg esetén az b) pont szerinti ellátás nem utasítható vissza.
  1. h) Korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen kiskorú esetén a háziorvosi, házi gyermekorvosi és a védőnői egészségügyi szolgáltatás nem utasítható vissza. Nem minősül az ellátás visszautasításának, ha a korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen kiskorú törvényes képviselője az egészségügyi alapellátásról szóló törvény szerint a háziorvos, illetve házi gyermekorvos választásának jogát gyakorolja.
  1. i) Az c) pont szerinti beavatkozás megszüntetésére, illetve mellőzésére csak abban az esetben kerülhet sor, ha a beteg erre irányuló akarata világosan és meggyőző módon kideríthető. Kétség esetén a beteg később tett, személyes nyilatkozatát kell figyelembe venni; ennek hiányában az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás elvégzéséhez történő beleegyezését vélelmezni kell.
  1. j) A beteget az ellátás visszautasítása során nem szabad semmilyen eszközzel döntésének megváltoztatására kényszeríteni. A beteg a beavatkozás visszautasítása esetén is jogosult szenvedéseinek enyhítésére, fájdalmainak csökkentésére irányuló ellátásra.

7) Az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga

  • A beteg jogosult megismerni a róla készült egészségügyi dokumentációban szereplő adatait, illetve joga van ahhoz, hogy egészségügyi adatairól tájékoztatást kérjen.
  • Az egészségügyi dokumentációval az egészségügyi szolgáltató, az abban szereplő adattal a beteg rendelkezik.
  • A beteg jogosult a gyógykezeléssel összefüggő adatainak kezeléséről tájékoztatást kapni,
  • a rá vonatkozó egészségügyi adatokat megismerni,
  • az egészségügyi dokumentációba betekinteni, valamint azokról kivonatot vagy másolatot készíteni vagy saját költségére másolatot kapni,
  • a fekvőbeteg-gyógyintézetből történő elbocsátásakor zárójelentést kapni,
  • a járóbeteg-szakellátási tevékenység befejezésekor ambuláns ellátási lapot kapni,
  • egészségügyi adatairól – saját költségére – összefoglaló vagy kivonatos írásos véleményt kapni.
  • A beteg jogosult az általa pontatlannak vagy hiányosnak vélt – rá vonatkozó – egészségügyi dokumentáció kiegészítését, kijavítását kezdeményezni, amelyet a kezelőorvos, illetve más adatkezelő a dokumentációra saját szakmai véleményének feltüntetésével jegyez rá. A hibás egészségügyi adatot az adatfelvételt követően törölni nem lehet, azt úgy kell kijavítani, hogy az eredetileg felvett adat megállapítható legyen.
  • Amennyiben a betegről készült egészségügyi dokumentáció más személy magántitokhoz való jogát érintő adatokat is tartalmaz, annak csak a betegre vonatkozó része tekintetében gyakorolható a betekintési, illetve egyéb jogosultság.
  • A beteg jogosult az adott betegségével kapcsolatos egészségügyi ellátásának ideje alatt az általa meghatározott személyt írásban felhatalmazni a rá vonatkozó egészségügyi dokumentációba való betekintésre, illetve arra, hogy azokról másolatot készíttessen.
  • A beteg egészségügyi ellátásának befejezését követően csak a beteg által adott teljes bizonyító erővel rendelkező magánokiratban felhatalmazott személy jogosult az egészségügyi dokumentációba való betekintésre, és arról másolat készítésére.
  • A beteg halála esetén törvényes képviselője, közeli hozzátartozója, valamint örököse – írásos kérelme alapján – jogosult a halál okával összefüggő vagy összefüggésbe hozható, továbbá a halál bekövetkezését megelőző gyógykezeléssel kapcsolatos egészségügyi adatokat megismerni, az egészségügyi dokumentációba betekinteni, valamint azokról kivonatot, másolatot készíteni vagy saját költségére másolatot kapni.

8) Az orvosi titoktartáshoz való jog

  • A beteg jogosult arra, hogy az egészségügyi ellátásában részt vevő személyek az ellátása során tudomásukra jutott egészségügyi és személyes adatait (a továbbiakban: orvosi titok) csak az arra jogosulttal közöljék, és azokat bizalmasan kezeljék.
  • A betegnek joga van arról nyilatkozni, hogy betegségéről, annak várható kimeneteléről kiknek adható felvilágosítás, illetve kiket zár ki egészségügyi adatainak részleges vagy teljes megismeréséből.
  • Az érintett beteg egészségügyi adatait annak hozzájárulása hiányában is közölni kell, amennyiben ezt törvény elrendeli, mások életének, testi épségének és egészségének védelme szükségessé teszi.
  • Az érintett beteg hozzájárulása nélkül a beteg további ápolását, gondozását végző személlyel közölni lehet azokat az egészségügyi adatokat, amelyek ismeretének hiánya a beteg egészségi állapotának károsodásához vezethet.

Páciensek kötelezettségei

  • A jogszabályok és az egészségügyi szolgáltató működési rendjének betartása
  • Együttműködési kötelezettség: A beteg – amennyiben ezt egészségi állapota lehetővé teszi – köteles az ellátásában közreműködő egészségügyi dolgozókkal képességei és ismeretei szerint az alábbiak szerint együttműködni:
  • tájékoztatni őket mindarról, amely szükséges a kórismeret megállapításához, a megfelelő kezelési terv elkészítéséhez és a beavatkozások elvégzéséhez, így különösen minden korábbi betegségéről, gyógykezeléséről, gyógyszer vagy gyógyhatású készítmény szedéséről, egészségkárosító kockázati tényezőiről:
  • tájékoztatni őket – saját betegségével összefüggésben – mindarról, amely mások életét vagy testi épségét veszélyeztetheti, így különösen a fertőző betegségekről és a foglalkozás végzését kizáró megbetegedésekről és állapotokról,
  • fertőző betegségek esetén megnevezni azon személyeket, akiktől a fertőző betegséget megkaphatta, illetve akiket megfertőzhetett,
  • tájékoztatni őket minden, az egészségügyi ellátást érintő, általa korábban tett jognyilatkozatáról,
  • a gyógykezelésével kapcsolatban tőlük kapott rendelkezéseket betartani a gyógyintézet házirendjét betartani,
  • a térítési díjat megfizetni,
  • kötelezően kezelendő személyes adatait hitelt érdemlően igazolni.
  • A betegjogok gyakorlásával kapcsolatos kötelezettségek
  • A beteg és hozzátartozói jogaik gyakorlása során kötelesek tiszteletben tartani más betegek jogait.
  • A beteg és hozzátartozói jogainak gyakorlása nem sértheti az egészségügyi dolgozóknak törvényben foglalt jogait.
  • A betegjogok gyakorlásának módját – törvény keretei között, ideértve a leletkiadás rendjét is – a szolgáltató működési rendje (a HALLER MEDICAL házirendje) szabályozza.

VII. Panaszkezelés, Betegjogi jogvédelem 

Amennyiben Páciens nem elégedett a HALLER MEDICAL szolgáltatásával, úgy az egészségügyi szolgáltatással kapcsolatos panaszát a hello@hallermedical.hu e-mail címre küldheti el. Kérjük, hogy amennyiben szóban, a rendelőben jelzi panaszát, úgy abban az esetben is erősítse meg e-maiben, hogy a panasz kivizsgálását megkezdhessük és elektronikus úton (e-mailben) a panasz beérkezésétől számított 30 napon belül a panaszt elbíráljuk és válaszunkat meg tudjuk küldeni a panaszos részére. Ezzel kapcsolatosan felhívjuk a figyelmet, hogy HALLER MEDICAL csak a Pácienstől fogadhat be reklamációt, vagy írásbeli teljes bizonyító erejű okiratba foglalt meghatalmazással rendelkező meghatalmazott személytől. Amennyiben a panaszos nem ért egyet a panaszra adott válaszunkkal, úgy az alábbi betegjogi képviselőkhöz fordulhat:

https://www.ijsz.hu/kepviselok1.html?terkep=bp

VIII. Fizetési feltételek 

Páciens tudomásul veszi, hogy a HALLER MEDICAL egészségügyi szolgáltatását, mint nem társadalombiztosítás által finanszírozott szolgáltatást veszi igénybe, ezért Páciens köteles az egészségügyi szolgáltatásért díjat fizetni. HALLER MEDICAL által nyújtott egészségügyi szolgáltatások díja a https://hallermedical.hu/araink/ linkre kattintva érhetők el.

HALLER MEDICAL az egészségügyi szolgáltatás díját ÁFA mentesen számlázza ki a Páciens részére és a Honlapon is ÁFA mentesen jelöli meg.

Páciens az egészségügyi szolgáltatás igénybevételét követően, haladéktalanul a rendelőben köteles az egészségügyi szolgáltatás díját (magyar forintban HUF) megfizetni készpénzben, bankkártyával, vagy egészségpénztáron keresztül. Az egészségpénztárra vonatkozó további információ https://hallermedical.hu/fizetesi-modok/ linkre kattintva érhető el. Amennyiben az egészségpénztár az egészségügyi szolgáltatás díját a fizetési határidő lejártát követő 30 napon belül nem fizeti meg, függetlenül annak okától a Páciens köteles a díjat megfizetni. Amennyiben az egészségpénztár utólag mégis rendezi az egészségügyi szolgáltatási díj megfizetését, úgy a HALLER MEDICAL intézkedik a Páciens által megfizetett összeg visszafizetéséről.

Páciens tudomásul veszi, hogy amennyiben egészségpénztáron keresztül kívánja az egészségügyi szolgáltatást megfizetni, úgy köteles az egészségügyi pénztárral fennálló jogviszonyát hitelt érdemlő módon igazolni HALLER MEDICAL részére és minden olyan adatot (pl. egészségügyi biztosítási kötvényszám) megadni a HALLER MEDICAL részére, mely az elszámoláshoz szükséges.

Felhívjuk a Páciens figyelmét, hogy amennyiben a Páciensnél felmerülő okból pl. bankkártya nem működik és Páciens nem tud készpénzben fizetni, úgy HALLER MEDICAL utalásos számlát jogosult kiállítani a Páciens részére, aki a számlán feltüntetett fizetési határidőben köteles a számlát teljesíteni, az egészségügyi szolgáltatás díját megfizetni.

HALLER MEDICAL fenntartja a jogot arra, hogy amennyiben nála merül fel bármilyen ok (pl. a bankkártyaolvasó nem működik és Páciens nem tud készpénzzel fizetni), úgy utalásos számlát állítson ki Páciens részére az általa igénybe vett szolgáltatásról.

Páciens tudomásul veszi, hogy amennyiben a foglalt időpontban nem jelenik meg a rendelőben és a foglalt időponthoz képest 12 órát megelőzően ezt nem jelezte HALLER MEDICAL felé, azaz nem mondta le vagy nem módosította a foglalt időpontot, úgy HALLER MEDICAL jogosult a mindenkori alap vizsgálati díj 50%-át meghiúsulási kötbér jogcímén érvényesíteni a Pácienssel szemben. Amennyiben a jelen bekezdésben foglalt határidőben a Páciens valamely betegsége, vagy egyéb rajta kívül álló okból (pl. közlekedési baleset) nem mondta le az időpontot vagy nem módosította, úgy ezekben az esetekben HALLER MEDICAL nem jogosult kötbért érvényesíteni, de Páciens ezeket a rajta kívül álló okokat köteles igazolni HALLER MEDICAL kérésére.

HALLER MEDICAL fenntartja a jogot arra, hogy az egészségügyi szolgáltatás díját egyoldalúan bármikor módosítsa, melyről a Honlapon ad tájékoztatást. A HALLER MEDICAL egészségügyi szolgáltatásának díja tekintetében minden esetben a Honlapon közzétett díjak irányadók. Amennyiben HALLER MEDICAL a Páciens által foglalt időponthoz képest később egyoldalúan módosítja a díjjegyzékét, úgy a Páciens az időpontfoglaláskor hatályos díjat köteles az igénybe vett egészségügyi szolgáltatás után megfizetni.

HALLER MEDICAL fenntartja a jogát továbbá arra is, hogy az egyes többletköltséggel járó szolgáltatások nyújtását kizárólag a Páciens előzetes tájékoztatását követően a Páciens részéről történő elfogadását követően nyújtson a Páciens részére, továbbá ezen szolgáltatások nyújtását HALLER MEDICAL mindaddig jogosult megtagadni, amíg a Páciens az esetlegesen fennálló fizetési tartozásának nem tesz eleget, vagy ha HALLER MEDICAL a többletköltség megfizetéséhez köti az egészségügyi szolgáltatás megkezdését, mely során nem sérti HALLER MEDICAL a Páciens fájdalmának csillapításához és szenvedéseinek csökkentéséhez való jogát.

HALLER MEDICAL jogosult a fizetési késedelem okán a Pácienssel szemben törvényes úton igényt érvényesíteni, ehhez valamennyi törvényes eszközt igénybe venni, a követelést engedményezni és az igényérvényesítés során felmerülő költségeket Páciensre terhelni. Ezzel egyidejűleg HALLER MEDICAL jogosult a szolgáltatását felfüggeszteni, vagy azt meg sem kezdeni mindaddig amíg a Páciens fizetési késedelemben van.

Amennyiben a Páciens fizetési késedelembe esik, úgy HALLER MEDICAL jogosult a Ptk.-ban meghatározott törvényes késedelmi kamatot érvényesíteni a Pácienssel szemben.

  1. Személyes adatok védelme

Annak érdekében, hogy a Páciens igénybe tudja venni a HALLER MEDICAL szolgáltatását köteles bizonyos személyes adatokat, ideértve egészségügyi adatokat is a HALLER MEDICAL részére rendelkezésre bocsátani.

A HALLER MEDICAL elkötelezett a Páciens személyes adatainak, egészségügyi adatainak jogszabályban előírtak szerinti kezelése mellett, ezért kérjük, hogy a https://hallermedical.hu/adatkezelesi-tajekoztato/ linken elérhető Adatkezelési tájékoztatóból tájékozódjon az adatkezelésünkről.

  1. Vizsgálati eredmények közlése 

Páciens tudomásul veszi, hogy a HALLER MEDICAL telefonon keresztül nem közöl vizsgálati eredményt és nem is konzultál ezzel kapcsolatosan a Pácienssel.

HALLER MEDICAL tájékoztatja a Pácienst, hogy az egészségügyi vizsgálat eredményeit, az ezzel kapcsolatos egyéb információkat a kezelőorvos kezeli, aki jogosult maga vagy asszisztensén keresztül azok tartalmáról felvilágosítást adni, valamint a leletet a Páciens részére – a Páciens által megadott e-mail címre – megküldeni. Az e-mail adatbiztonsági okokból jelszóval védett, melynek feloldási módjáról HALLER MEDICAL adatbiztonsági okokból külön ad tájékoztatást a rendelőben, illetve a lelet, vizsgálati eredmény kiküldésekor.

  1. Szerződéses jogviszony megszűnése

A Páciens és a HALLER MEDICAL között a szerződéses jogviszony az egészségügyi szolgáltatás teljesítéséig, valamint annak megfizetéséig tart. Ezt követően a jogviszony megszűnik.

XII. Záró rendelkezések

HALLER MEDICAL bármikor jogosult egyoldalúan módosítani a jelen ÁSZF-et. A szerződés a felek között a Honlapon elektronikus úton jön létre, tehát ebben az esetben nem kerül kinyomtatásra és a felek által aláírásra. A Páciens a HALLER MEDICAL rendelőben történő bejelentkezéskor arról nyilatkozik, hogy az ÁSZF-et megismerte és magára nézve kötelezőnek fogadja el, ezért a hatályos ÁSZF a HALLER MEDICAL rendelőben kinyomtatott formában is elérhető. A jelen ÁSZF a Páciens által kitöltendő Vizsgálati adatlap elválaszthatatlan része, melléklete.

A HALLER MEDICAL eleget téve az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvényben foglaltaknak a Honlapon megjelölt szolgáltatásokra vonatkozó általános szerződési feltételeit, azaz a jelen ÁSZF-et és annak módosításait 5 évig oly módon teszi hozzáférhetővé a Honlapján, mely lehetővé teszi a Páciens számára, hogy tárolja és előhívja azokat. Páciens kijelenti, hogy a HALLER MEDICAL ezzel a tájékoztatási kötelezettségének teljeskörűen eleget tett.

HALLER MEDICAL felhívja a figyelmet arra, hogy a Honlapon történő időpontfoglalás során bevitt adathibákat az időpontfoglalás folyamatának lezárásáig van lehetősége a Páciensnek módosítani, ezt követően módosítást a HALLER MEDICAL csak a Páciens külön kérésére tud tenni. Ezzel összefüggésben felhívjuk a figyelmet, hogy amennyiben a bevitt hiba rossz foglalási időpontot jelent, úgy HALLER MEDICAL csak annyiban jogosult a foglalást módosítani, ahogyan a Páciens által közölt probléma közlésekor erre lehetősége van. HALLER MEDICAL mindent megtesz annak érdekében, hogy a Páciens által preferált időpontba és szakorvoshoz tudja irányítani a Pácienst, ugyanakkor erre csak a szabad időpontok és orvos kapacitás szerint köteles.

Felek törekednek az esetleges jogvitáik peren kívüli rendezésére, de annak sikertelensége esetén, hatáskörtől függően kikötik a HALLER MEDICAL székhelye szerint illetékes bíróság kizárólagos illetékességét.

Felek jogviszonyára a magyar jog az irányadó. A jelen ÁSZF-ben nem szabályozott kérdésekben különösen a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. (Ptk.), az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény rendelkezései, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (Ekertv.), valamint a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) rendelkezései az irányadók.

Budapest, 2023. február 20.

Melléklet:

HALLER MEDICAL

VEZ MEDICAL Korlátolt Felelősségű Társaság

[1] Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) alapján taglaljuk a Páciensek jogait. Tekintettel arra, hogy a jogszabály „Betegek” jogainak nevezi, ezért a jelen ÁSZF-ben is a „beteg” definíciót használjuk azzal, hogy jelen ÁSZF-ben meghatározott Páciens és a beteg ugyanazt a személyt jelöli.