📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.

Belgyógyászat

A belgyógyászat az orvostudomány egyik legösszetettebb ágazata, amely számtalan területet érint.

Amikor valaki bizonytalan eredetű tünetekkel rendelkezik, és azok hátterét feltételezhetően valamelyik belső szervhez lehet kötni, akkor rendszerint a belgyógyászaton kezdődik a páciens kivizsgálása.

A belgyógyászat az évtizedek során nagyon sok szakággal bővült. Ezek jellemzően egy-egy területre specializálódtak, így például

  • a szív- és érrendszeri betegségeket a kardiológia-;
  • a belső elválasztású mirigyeket az endokrinológia-;
  • a tüdőhöz kapcsolódó problémákat a pulmonológia-;
  • a veséket a nefrológia-;
  • a vérképző rendszert a hematológia-;
  • míg a hasi szerveket, illetve a bélrendszert a gasztroenterológia vizsgálja.

A belgyógyásznak ismernie kell valamennyi szakág munkáját, de minden esetben a diagnózis dönt arról, hogy az ő feladatkörébe tartozik-e a terápia, vagy ehhez más társszakág bevonására van szükség.

Milyen tünetekkel forduljunk belgyógyászhoz?

Amint azt már fentebb is leírtuk, a belgyógyászati szakrendelésen nagyon gyakran ismeretlen eredetű panaszokkal, fájdalmakkal jelentkeznek a páciensek annak reményében, hogy ha nincs azonnali diagnózis, akkor a megfelelő szakághoz irányítsák őket.

A belgyógyászaton belül nagyon fontos szerepet kapnak a szűrések, az általános kivizsgálások és a megelőző oltások, de az emberek akut- és krónikus panaszokkal egyaránt fordulhatnak a szakághoz. 

Jellemzően az alábbi tünetek tartós fennállása esetén van szükség belgyógyászati kivizsgálásra:

  • tartós vagy visszatérő hasfájás és alhasi görcsök;
  • gyomorfájdalom, gyomorégés, puffadás vagy állandó teltségérzet;
  • mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés;
  • refluxos panaszok, túlzott gyomorsavtermelés;
  • felső- és alsó légúti panaszok, nehézlégzés;
  • hányás és hasmenés vagy székrekedés;
  • étvágytalanság, gyors fogyás vagy hízás;
  • ismeretlen eredetű lázas állapot;
  • gyakori vagy állandó fejfájás, szédülés;
  • bélgyulladás vagy bélfájdalom.

Hogyan zajlik a belgyógyászati vizsgálat?

A belgyógyászati vizsgálat legfontosabb lépése minden esetben az anamnézis felállítása. A kórtörténet rendkívül fontos lehet a diagnózishoz.

Ennek részeként a kezelőorvosnak meg kell ismernie a családban előfordult belgyógyászati betegségeket, hiszen a genetika, az öröklődés kérdése nagyon sok kapcsolódó probléma esetén lehet kiindulópont.

A kórtörténet felállításakor a páciensnek be kell számolnia a korábbi betegségeiről, annak esetleges szövődményeiről, az esetleges allergiákról, de fontos lehet a családi háttér, a munkahely, valamint az életmód kérdése is egyes esetekben.

Miután a belgyógyász felállította az anamnézist, egy általános fizikális vizsgálatra kerül sor. A szakorvos felméri a belső szervek és a test állapotát, annak fejlettségét, illetve a páciens tápláltságát.

Megfigyeli továbbá a bőr állapotát, annak elváltozásait, ellenőrzi a nyálkahártyákat és tapintással vizsgálja a nyirokcsomókat, valamint a pajzsmirigyet egyaránt. Gyakran szükséges kopogtatással vagy fonendoszkóp használatával a mellkas, azon belül is a tüdő és a szív meghallgatása.

A vérnyomásmérés mellett tapintással vizsgálja továbbá a májat, a lépet, a hasat, a perifériás ütőereket, a nyaki ütőeret, a visszereket, de feltárja az érezhető sérveket és ellenőrzi a műtéti hegeket.

Az általános belgyógyászati vizsgálat részét képezi még a mozgásszerv és az idegrendszer felmérése, de a fizikális vizsgálat gyakran tartalmaz EKG-t is.

Az elhangzottak közül természetesen csak azokat alkalmazza a szakorvos, amelyek a páciens tünetei alapján indokoltak.

A panaszok, a kórtörténet és a fizikai ellenőrzés eredményei alapján a belgyógyász felállít egy diagnosztikus sorrendet, aminek részeként laboratóriumi- és képalkotó vizsgálatokra lehet szükség, bizonyos esetekben pedig további szakágak bevonására.

Belgyógyászat a Haller Medicalban

Belgyógyászat a Haller Medical magánrendelőben

A belgyógyászat természetesen a Haller Medical magánrendelő szolgáltatásai között is megtalálható. Belgyógyász szakorvosunk Dr. Vági Orsolya, aki 2015-ben végzett a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán, mint általános orvos:

„A diploma megszerzését követően PhD képzést kezdtem a Semmelweis Egyetemen diabetes neuropathia témában, majd 2017-ben indult belgyógyászati képzésem, amit 2022 áprilisában kiváló eredménnyel teljesítettem.

Jelenleg tanársegéd pozícióban a Belgyógyászati és Onkológiai Klinikán dolgozom. Már tanulmányaim megkezdése óta kiemelten foglalkoztat a kardiológia és a diabetológia, ezért jelenleg is diabetológiai licenc képzésen veszek részt, majd ezután a kardiológia szakvizsga megszerzését tervezem.”

Cukorbetegség, Findrisk kérdőív

Az általános belgyógyászati panaszok feltárása és diagnosztizálása mellett Dr. Vági Orsolya

  • a cukorbetegség, 
  • illetve az azt megelőző kórállapotok (IGT, IFG, diabéteszre való hajlam) kezelését végzi.

A magas rizikófaktorral rendelkező páciensek esetén a szűrővizsgálat

  • Findrisk kérdőívvel;
  • szükség esetén 75 grammos orális glükózterhelés elvégzésével történik.

Amennyiben igazolt anyagcsere rendellenesség áll fenn, a diagnózis tükrében megkezdődhet a szükséges diabetológiai kezelés.

Menedzserszűrés

A menedzserszűrés egy nagyon fontos prevenciós csomag a rohanó életmódot folytató páciensek számára. 

Részeként Dr. Vági Orsolya doktornő a teljes labordiagnosztika mellett EKG vizsgálattal és az eredmények kiértékelésével tud szolgálni, amihez szükség szerint személyre szabott terápia társul.

Áraink

Belgyógyászati vizsgálatok
Belgyógyászati szakorvosi vizsgálat27.000 Ft
Belgyógyászati szakorvosi vizsgálat + EKG33.000 Ft
Belgyógyászati kontroll vizsgálat (3 hónapon belül) 24.000 Ft