A téli időszak több szempontból is kedvez a fül-orr-gégészeti megbetegedéseknek. Különösen a gyermekeket érinti nagyobb arányban, hiszen a kicsik immunrendszere még nem olyan fejlett, mint a felnőttekké.
Ezen felül több időt töltenek nagyobb közösségben, így óvodában vagy iskolában, ahol sokkal könnyebben terjednek a kórokozók, de a kevés napsütés, a hidegebb, párásabb levegő is elősegíti a gyermekünk fül-orr-gégészeti betegségeinek kialakulását.
Szülőként természetesen nagyon sokat tehetünk azért, hogy a téli időszakban gyermekünk ellenállóbbá váljon a betegségekkel szemben. A legfontosabb a megelőzés, és nemsokára erre is külön kitérünk majd, azonban megannyi más lehetőség van még a kezünkben, ami hasznos lehet ilyenkor.
Fontos kiemelni továbbá, hogy a gyermekeknél már enyhébb betegségek esetén is ajánlott fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni, hiszen az alapos kivizsgálás során rengeteg olyan elváltozásra derülhet fény, ami a gyakori megbetegedés hátterében állhat.
Lássunk azonban 9+1 olyan hasznos tanácsot, amelyek rengeteget segíthetnek a téli időszakban!
1. Még télen sem késő elkezdeni a megelőzést
A fül-orr-gégészeti betegségek ellen az erős immunrendszer az egyik legjobb fegyver. Ezért nagyon fontos odafigyelni a prevencióra, amit még télen sem késő elkezdeni, noha akkor a leghatásosabb, ha már az ősz kezdetétől tudatosan építettük.
A téli időszakra ugyanis fel tudjuk készíteni a gyermek szervezetét, azonban sokkal intenzívebb ütemezéssel kell dolgoznunk, hiszen nincs idő a késlekedésre. A gyermek ugyanis majdnem minden nap közösségben van, ahol immunrendszere állandó támadásnak lesz kitéve.
Lényeges tehát ilyenkor emelt mennyiségű vitamint biztosítani számára. A multivitaminok mellett bátran adjunk nekik – nem túl nagy mennyiségben – extra C- és D-vitamint, illetve más egyéb immunerősítő készítményeket.
Bár az immunrendszert soha nem késő megerősíteni, azonban érdemes odafigyelni a következő téli szezon előtt arra, hogy ez a folyamat már akkor elinduljon, amikor a gyermek a nyári szünet után közösségbe kerül, azaz még egészséges.
Ilyenkor a vitaminok egy része és az egyéb ásványi anyagok jobban be tudnak épülni és el tudnak raktározódni, így védelmet biztosítva a súlyosabb fül-orr-gégészeti betegségekkel szemben.
2. Adjunk több C-vitamint a gyereknek
A C-vitaminról mindenki tudja, hogy egy nagyon hasznos nyomelem, ami kiemelkedően fontos az immunrendszer egészsége érdekében. Jelenleg az ajánlott napi dózis gyermekek számára 100 mg, ami a téli szezonban rendkívül kevés.
Ezt a leghidegebb időszakban következmények nélkül emelhetjük a többszörösére, gondosan odafigyelve arra, hogy ne egy adagban jusson hozzá a gyerek, hanem két-három részletben elosztva.
A gyerekek számára a napi 500-600 mg C-vitamin sem túlzás télen, különösen olyan időszakban, amikor nagyon sok a beteg, esetleg influenzajárvány van.
Érdemes azonban olyan készítményt választani, ami lehetőséget biztosít arra, hogy ez a mennyiség reggel, délben és este egységesen jusson a szervezetbe – 200-300 mg-os adagokban.
Az természetesen nem ajánlott, hogy egész télen emelt dózisban kapják a gyerekek a C-vitamint, érdemes a testsúlyukhoz igazítani az értékeket, de ha kúraszerűen, mondhatni időszakosan megduplázzuk ezt az értéket, az biztosan hasznos lesz az immunrendszernek.
3. A D-vitamin pótlásáról is gondoskodni kell
A C-vitamin mellett nagyon fontos a D-vitamin megfelelő adagolásáról is gondoskodni télen a gyerekeknek, ha szeretnénk elkerülni a fül-orr-gégészeti betegségeket.
Míg nyáron rengeteg D-vitamin termelődik természetes módon a szervezetben, addig télen ennek a mértéke gyakorlatilag nullához közelít, így gondoskodni kell a pótlásáról, hiába beszélünk egy zsírban oldódó, azaz raktározható vitamintípusról.
Az emberi szervezet ugyanis képtelen annyi D-vitamint eltárolni, hogy az elegendő legyen egész télen, ezért minden nap gondoskodni kell a pótlásáról, méghozzá direkt gyerekeknek szánt étrendkiegészítő készítményekkel.
Adagolására nagyobb figyelmet kell fordítani, mint a C-vitaminnál, hiszen míg az egy vízben oldódó vitamin, amiből a felesleg kiürül a szervezetből, addig a D-vitamin esetében a test képes raktározni, tehát mennyiségének növelése kúraszerűen sem indokolt.
4. Gondoskodjunk az egészséges táplálkozásról
A C- és D-vitamin mellett az immunrendszer nagyon sok más egyéb tápanyagból építkezik. Emiatt elengedhetetlen, hogy gondoskodjunk gyermekünk egészséges és változatos étkeztetéséről.
Elengedhetetlen, hogy a zöldségek és a gyümölcsök minden nap szerepeljenek az étrendben, hiszen ezek az ételek rengeteg olyan vitamint, nyomelemet és ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek elősegíthetik az immunrendszer felépülését, illetve működését.
Nyilvánvalóan nem lehet olyan nagy mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt elfogyasztani, ami maradéktalanul elegendő az egészség fenntartásához, ezért elengedhetetlen valamilyen mesterséges vitaminkomplex alkalmazása, viszont a legjobb eredmény a kettő kombinációjával érhető el.
5. Használjunk orrsprayt az első tüneteknél
Nagyon fontos a súlyosabb fül-orr-gégészeti betegségek megelőzésében, hogy már az első tüneteket is csillapítsuk. Ne várjuk meg tehát, amíg a gyermek orra teljesen eldugul, hanem a náthás tünetek megjelenésekor azonnal kezdjünk el alkalmazni legalább valamilyen tengervizes készítményt.
Az orrüreg átmosása ugyanis segít abban, hogy ne telepedjenek meg az orrban a baktériumok és a vírusok, egyszóval a tünetek ne váljanak súlyosabbá, miközben a gyermek is könnyebben viseli ezt az állapotot.
Az orrspray tehát nem az ellenségünk, hanem a segítőnk lehet ilyen esetekben, hiszen regenerálja az orr nyálkahártyáját, ezáltal a beszívott levegő párásítása akadálytalanul folytatódhat, hogy a tüdő és a hörgőcskék működése normalizálódjon.
Fontos, hogy orrspray és ne orrcsepp legyen a használt készítmény, mert sokkal mélyebbre juttatható, ezen felül pedig a teljes nyálkahártyát képes befedni egyetlen fújással.
6. Már az első torokkaparásnál lépjünk közbe
Az orrspray mellett nagyon fontos, hogy a nagyobb fül-orr-gégészeti megbetegedések ellen már a legkisebb torokkaparásnál cselekedjünk. Ne várjuk meg, amíg a gyermek torka jobban begyullad, hiszen az erősebb fájdalmat produkál és könnyedén kiterjedhet.
Amint torokkaparásra panaszkodik a gyermek, azonnal adjunk neki megfelelő szopogató tablettákat, amelyek biztosítják a torok fertőtlenítését, de alkalmazhatunk toroksprayt vagy forró italporokat is.
Utóbbiak különösen azért előnyösek, mert jellemzően extra C-vitamint és fájdalomcsillapítót is tartalmaznak. Sőt a nyálkahártyákat szintén összehúzzák, így nemcsak a torokproblémákat enyhítik nagyon gyorsan, hanem az orrlégzést is képesek normalizálni.
Mindezen felül pedig megakadályozzák, hogy a gyermek állapota súlyosabbá váljon.
7. Ne csak lázasan vegyük ki a gyereket a közösségből
Szintén egyfajta megelőzésnek tekinthető, hiszen könnyedén megakadályozhatjuk a súlyosabb betegségek kialakulását azzal, ha a gyermeket már az első tüneteknél kivesszük az iskolából és az óvodából.
Nyilvánvaló, hogy munkahely mellett a szülőknek nagyon nehéz megoldani azt, hogy akár havonta elmenjenek néhány napra szabadságra vagy táppénzre a gyermekkel, azonban valóban fontos, hogy ne várjuk meg, amíg erős tünetek és lázas állapot alakul ki.
Ilyenkor ugyanis előfordulhat, hogy a vény nélkül kapható készítmények vagy a házi praktikák már nem elegendőek a gyógyuláshoz és orvosi segítségre, vényköteles gyógyszerekre, így erősebb láz- és fájdalomcsillapítóra, esetleg antibiotikumra lesz szükség.
8. A sok pihenés és a folyadék aranyat ér
Amennyiben otthon marad a gyermek, még akkor is fontos az ágyban marasztalni és pihenésre ösztönözni, ha esetleg jól érzi magát és nem lázas. Ez nehéz feladat, hiszen különösen tüneti kezelés mellett a gyerekek jellemzően azonnal felkelnek és játszanak.
Ez azonban a gyógyulás szempontjából nem a legszerencsésebb, hiszen az immunrendszer regenerálódásához elengedhetetlen a pihenés, hogy sokat feküdjenek, aludjanak és ami legalább ennyire lényeges: rengeteg folyadékot fogyasszanak.
9. A láz nem az ellenségünk
Nagyon sok szülő elköveti azt a hibát, hogy már hőemelkedéses állapotban is csillapítani kezdi gyermeke lázát. Ez azonban a lehető legrosszabb, amit tehetünk, hiszen a láz nem más, mint az immunrendszer természetes reakciója, ami segít leküzdeni a kórokozókat.
Láznál ugyanis az életfunkciók felgyorsulnak, a pulzus szaporábbá válik, és a testhőmérséklet növelése felgyorsítja az anyagcserét, amivel az immunrendszer munkája is javul. Emiatt inkább barát, mint az ellenség.
Ez nem azt jelenti, hogy nem szabad csillapítani, azonban ha a gyermek lázas állapotban nyugodt, pihen, esetleg alszik, játszik vagy mesét néz, akkor nem javasolt csillapítani, kivéve abban az esetben, ha a láz megközelítette a 39 Celsius fokot, esetleg már túl is lépte azt.
A túl magas láz természetesen már a gyermek viselkedésén is érződik, a kisebbek gyakran sírnak és nyűgösek ilyenkor, láthatóan szenvednek.
Ezen a ponton fontos beavatkozni, és amennyiben még nem mutattuk meg őket fül-orr-gégésznek, akkor érdemes mielőbb felkeresni egy szakrendelést, hiszen nagyobb gyulladás állhat a háttérben.
+1. Télen is sokat legyen a szabadban a gyerek
A téli időszak nem feltétlenül a kinti játékról szól, hiszen korán sötétedik, hideg is van, azonban a gyerekeket ez sokszor nem zavarja, ők ilyenkor sem szeretnének kevesebb időt eltölteni a friss levegőn. A legtöbbször azonban a szülők keresztülhúzzák a számításaikat.
Ne tegyük! A téli időszakban a friss levegő nagyszerű immunerősítő, hiszen segít kis dózisokban hozzászoktatni a gyermeket a változó időjáráshoz. Illetve nagy általánosságban ahhoz, hogy ellenállóbbá váljon a betegségekkel szemben.
Emiatt gondoskodjunk róla, hogy télen is sokat legyen a szabad levegőn a gyermek, amihez természetesen elengedhetetlen a megfelelő öltözet, a sapka, a sál, a réteges ruházat és a meleg, vízhatlan cipő.
Napi fél óra futkosás már elegendő ahhoz, hogy a kicsik immunrendszere erősebbé váljon, ezáltal könnyebben elkerülhetők lesznek a súlyosabb fül-orr-gégészeti betegségek.