📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  6 perc

A csípőhöz az emberi test egyik legerősebb ízülete kapcsolódik. Ennek köszönhetően jól viseli a folyamatos terhelést, az ismétlődő mozgást, de egy ideig az elhasználódást is fájdalommentesen tolerálja.

Úgynevezett gömbcsuklós ízületként kiterjedt mozgást biztosít az emberi szervezetnek, azonban sérülés vagy deformitás esetén fájdalmat, illetve a mozgás beszűkülését idézheti elő.

Mivel csípőfájdalom a legtöbbször akkor jelentkezik, amikor már látható elváltozás alakult ki a páciensnél, ezért ajánlott az első tüneteknél ortopéd szakorvoshoz fordulni segítségért, mert ilyenkor még lehetőség van megállítani az állapotromlást és hatékonyan enyhíteni a problémákat.

Hogy milyen okai lehetnek a csípőfájdalomnak és milyen kezelési lehetőségekkel enyhíthető ez a kellemetlen jelenség? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat!

Mit kell tudni a csípőízületről?

Amint azt már fentebb is leírtuk, a csípőhöz nagyon erős ízület kapcsolódik. Mozgását egy ízületi párna támogatja meg, ami szintén kiválthatja a fájdalmat deformáció esetén, de sokkal gyakoribb, hogy maga az ízület áll a háttérben.

Bár a csípőnek nagy az ellenállóképessége, az évek múlásával és a folyamatos használattal az ízületi párnák elkophatnak, az ízületek deformálódhatnak, ami minden esetben fájdalommal jár.

A háttérben ráadásul nemcsak természetes kopás állhat, hanem sérülés vagy túlterhelés is, amelyek hatására az izmok és a szalagok károsodása léphet fel. Természetesen nagyobb baleset vagy csonttörés egyaránt okozhat csípőfájdalmat.

Ez a témakör azonban sokkal összetettebb ennél, így lássuk konkrétan, hogy milyen elváltozások válthatják ki a csípőhöz kapcsolódó kellemetlenségeket.

A csípőfájdalom okai

Csípőfájdalomtól szenvedő fiatal nő

Porckopás

A csípőfájdalom hátterében meghúzódó egyik leggyakoribb ok a porckopás, aminek nagyon jellegzetes tünetei vannak, hiszen a gyulladás és a fájdalom mellett merevség, valamint az ízületek „nyikorgása” kíséri, ami a porcréteg elvékonyodásának vagy eltűnésének eredménye.

Két típusa is ismert: a reumatoid arthritis és az osteoarthritis. Mindkét esetben a párnázott porc károsodása áll a háttérben, amely a csípőcsontok közti helyet tölti ki, méretének csökkenése pedig a csípő merevségét, fájdalmát idézi elő, ami negatívan befolyásolja a hétköznapokat.

Mivel a porckopás egy tartós károsodásnak tekinthető, ezért ilyen esetekben az elsődleges cél, hogy a kezelés során részben vagy teljes egészében fájdalommentessé váljanak a mindennapok.

Csonttörés

Szintén gyakori ok a csípőfájdalom hátterében a csonttörés. Ilyenkor jellemzően a csípőcsont legfelső része, az úgynevezett femur törése figyelhető meg, amit általában valamilyen baleset idéz elő, így például egy szerencsétlen esés.

Különösen idősebb korban, meggyengült csontozatnál gyakori, hogy a csípőcsont eltörik. A sérülést ilyenkor műtéttel kell stabilizálni, amit minden esetben hosszabb lábadozási ciklus és gyógytorna követ.

Izom- vagy szalaghúzódás

Természetesen nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni a csípőfájdalom megjelenésekor, hiszen nagyon sok esetben okozhatja izom- vagy szalaghúzódás is a kapcsolódó ízületek fájdalmát.

Legyen szó akár egy kisebb balesetről, akár egy ismétlődő tevékenységről, ezek jellemzően óriási terhet rónak az izomzatra és a szalagokra, amelyek akár egy rossz mozdulattól is könnyedén meghúzódhatnak.

Kellemetlen jelenség, hiszen ilyenkor a szövetek begyulladhatnak, megmerevedhetnek, amit hatalmas fájdalom kísér és a csípő működését is korlátozza. Az izom- és szalaghúzódás a legtöbbször nem igényel kezelést, a panaszok pihentetés hatására enyhülnek.

Ízületi vápaszakadás

Az ízületi vápa egy speciális szövet, aminek az a funkciója, hogy a helyén tartsa a csípőcsontot és biztosítsa az ízületet. Ez a vápa azonban extrém terhelés, bizonyos sporttevékenységek vagy egy rossz mozdulat hatására elszakadhat.

Érdekessége, hogy gyakran egyáltalán nem jár közvetlen tünetekkel, vagy legfeljebb tompa ágyéki- és csípőfájdalommal, de az érintett testrész kattogó hangja érzékelteti, hogy probléma van a háttérben.

A sportolók körében gyakori sérülés – különösen focisták vagy futók között –, mégis kevesen ismerik. Fontos időben felismerni és megfelelően kezelni, hiszen huzamosabb fennállása akár az ízületet is károsíthatja.

Nyáktömlőgyulladás

A nyáktömlők a szövetek között megtalálható, folyadékkal telt zacskócskák, amelyek a csípőben is megtalálhatók a csontok, az izmok és az ínszalagok között. A legfőbb feladatuk, hogy a csontok, az izmok és a szalagok között minimalizálják a súrlódást.

A csípő túlterhelése vagy más tényezők miatt azonban ezek a nyáktömlők begyulladhatnak, ami óriási fájdalmat okozhat. Általában a huzamosabb ideg ismételt tevékenységek, a folyamatos erőltetés áll a háttérben.

A nyáktömlőgyulladás ma már a megfelelő gyulladáscsökkentők alkalmazásával, illetve pihentetéssel könnyedén gyógyítható, de kialakulásakor jelentős csípőfájdalmat tud okozni.

Ínhüvelygyulladás

Az ínhüvelygyulladásról az emberek többségének a kézproblémák jutnak eszébe, holott ezek a vastag szalagok az egész testet behálózzák. Funkciójuk, hogy a csontok és az izmok között erőteljes összeköttetés legyen.

A túlerőltetésből vagy az ismétlődő mozdulatsorokból kifolyólag ezek a szalagok begyulladhatnak, ami a csípőnél is jelentkezhet és jellemzően óriási fájdalommal jár. Gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és gyógytornával azonban hatékonyan és gyorsan kezelhető.

Csontelhalás

A fentiekhez viszonyítva sokkal ritkább eset, de a csípőfájdalom okai között a csontelhalást is meg kell említenünk. Egyfajta ördögi körnek tekinthető folyamatról van szó, hiszen a legtöbbször a csípőcsontok vérellátásának csökkenése idézi elő a csontsejtek elhalását.

A háttérben természetesen csonttörés vagy csípőízületi ficam is meghúzódhat, de megfigyelték, hogy a magas szteroidtartalommal rendelkező gyógyszerek tartós szedése is okozhat ilyen tüneteket.

Már kezdetben is jelentős fájdalmakat okoz, súlyos csípőkárosodás esetén pedig rendszerint elengedhetetlen a csípőprotézis beültetése, amit minden esetben hosszú rehabilitációs folyamat és gyógytorna követ.

Daganatos betegség

Szintén ritkább eset, de nem lehet kizárni, hogy a csípőfájdalom hátterében valamilyen daganatos betegség áll. Amikor a rákos sejtek a csontokban jelennek meg – ez az úgynevezett csontrák –, akkor a daganat a csípőcsontra is átterjedhet.

Ez minden esetben óriási fájdalmat okoz, hiszen a daganatos sejtek ilyenkor rendellenes kinövéseket produkálnak a csontozaton. A rákos elváltozások nagyon ritka fajtája, a legtöbbször nem is rosszindulatú, azonban erős fájdalmak kísérik.

A modern orvostudománynak köszönhetően ma már gyakran a gyógyszerek is elegendőek a tumor megszüntetéséhez, de rosszindulatú elváltozásnál teljes rákkezelésre van szükség.

A csípőfájdalom kezelési lehetőségei

A csípőfájdalom jellemzően olyan ortopédiai tünet, amivel nagyon sokan nem fordulnak azonnal orvoshoz, holott kezdeti stádiumban a legtöbb betegséghez hasonlóan ez is könnyebben kezelhető.

Mint a fentiekben kiderült, a kiváltó okokat jellemzően olyan elváltozások idézik elő, amelyek súlyosabb kórképek, ezért nem javasolt otthoni kezeléssel megoldani a problémát.

A gyors orvosi diagnózis nemcsak a gyógyulási időt csökkentheti, hanem a szövődmények kialakulásának az esélyét is minimálisra redukálhatja.

Lássuk, hogy milyen kezelési lehetőségek állnak a páciensek rendelkezésére csípőfájdalom esetén.

Gyógyszeres kezelés

A kiváltó ok függvényében a csípőfájdalom kezeléséhez általában elengedhetetlen a gyógyszeres kezelés.

Ma már nagyon hatékony készítmények állnak a szakorvosok rendelkezésére, amelyek képesek gyorsan és tartósan mérsékelni a kellemetlenségeket.

Mivel a legtöbbször valamilyen gyulladás áll a háttérben, ezért a vényköteles gyulladáscsökkentő szerek nagyon gyakran szerepelnek a kezelési listán. Különösen az úgynevezett kortikoszteroidok, amit gyakran injekcióként alkalmaznak.

Ezen felül szükség lehet különféle reuma elleni szerek, így antireumatikumok alkalmazására, valamint biológiai terápiára is, amelyek közvetlenül az immunrendszer stimulálásával tudnak pozitív hatást elérni.

Gyógytorna

A csípőfájdalom mögött a legtöbbször olyan rendellenességek állnak, amelyek jól reagálnak a gyógytornára. Nagyon fontos azonban a pontos diagnózis, hiszen a gyakorlatokat mindig a kiváltó okokhoz kell igazítani.

Ízületi gyulladás vagy bármilyen egyéb gyulladás esetén például mindig az alacsony intenzitású gyógytorna javasolt, amihez sok nyújtás és izomerősítés társul. Ezek segítenek a csípőfájdalom mérséklésében, valamint az ízület mozgástartományának visszaállításában.

A gyógytorna lényege ilyen jellegű fájdalmak esetén az, hogy a csípőt a környező izmok erősítésével stabilizálni lehessen. Előfordulhat, hogy ehhez nemcsak tornagyakorlatok, hanem úszás is társul, ami szintén segíthet a fájdalmak mérséklésében.

A páciens állapotától, valamint a fájdalom kiváltó okától függően alkalmazhatók a lúdtalpat és a mélyizmokat erősítő gyakorlatok, valamint különféle tartásjavító tornák is

Mikor forduljunk orvoshoz csípőfájdalommal?

Amennyiben a csípőfájdalom néhány nap alatt még pihentetés hatására sem enyhül, illetve vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók vagy gyulladáscsökkentők szedésével sem mérséklődik, akkor haladéktalan ortopédiai kivizsgálásra van szükség.

Ha a fájdalom olyan erős, hogy az már a hétköznapokat is negatívan befolyásolja és az életmód, a munkakörülmények megváltoztatásával sem enyhül, akkor sem szabad halogatni a tünetek kivizsgálását, hiszen a háttérben akár súlyosabb betegségek is meghúzódhatnak.

A súlyosabb porckopás, a csontelhalás vagy törés miatt ugyanis gyakran a gyógyszerek és a gyógytorna sem jelentenek már tartós megoldást. Ilyenkor csípőprotézis beültetésére van szükség, ami rendszerint azonnal megszünteti a tüneteket a megfelelő utókezeléssel és gyógytornával.

Természetesen vannak olyan tünetek is, amelyek azonnali szakorvosi ellenőrzést igényelnek csípőfájdalom esetén. A fájdalom mérséklődésének elmaradása mellett ilyen például, ha a csípő környéke megduzzad, kipiroslik, erőteljes melegséget áraszt, esetleg kék foltok jelennek meg körülötte.

Minden esetben orvosi ellenőrzést igényel, ha a csípőfájdalom még pihentetés hatására sem enyhül.

Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a csípőfájdalom haladéktalan, azaz sürgősségi ellátást igényel. Ide sorolhatók azok az esetek, amikor valamilyen sérülés, egy rossz esés vagy más külső erőhatás érte a csípő környékét.

Ilyenkor a fájdalom jellemzően különösen erős, a sérüléskor pedig reccsenő vagy kattanó hangot adott ki a csípő, hatására pedig az ízület eldeformálódott, esetleg vérzik.

Minden esetben nagy sérülésre enged következtetni, ha a páciens nem tudja terhelni a csípőjét, illetve egyáltalán nem képes mozgatni ezt a testtájékot, illetve a lábakat.