📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  7 perc

a rendellenes huvelyi folyas okai es kezelesi lehetosegei

A hüvelyi folyás a női nemi szerv esetén egy természetes jelenség, ami elengedhetetlen a kérdéses szerv megfelelő működéséhez. A legfőbb funkciója, hogy biztosítsa a hüvely egészséges közegét, különös tekintettel a fertőzések elleni védelem miatt.

Tudni kell azonban, hogy a hüvelyi folyás mennyisége, színe, szaga és állaga bizonyos esetekben, illetve időszakokban megváltozik. A szerv így biztosítja a hüvely egészséges flóráját, de gyakran betegségre is utalhat.

Amennyiben a hüvelyi folyásnak csak a mennyisége változott meg, a legtöbbször nem szükséges szakorvoshoz fordulni. Ha viszont a szín, a szag és az állag tekintetében is kellemetlenségeket tapasztalunk, akkor elengedhetetlen egy alaposabb nőgyógyászati vizsgálat.

Gyakran egy egyszerű ellenőrzés, egy laborvizsgálat elegendő ahhoz, hogy a hüvelyi folyás változásának háttere feltárásra kerüljön. Hogy mégis mikor kell szakemberhez fordulnunk, egyáltalán mit nevezünk abnormális hüvelyi folyásnak? Lássuk!

A normál hüvelyi folyásról

A hüvelyváladék egy a méhnyak mirigyei által termelt anyag, ami kisebb vagy nagyobb mennyiségben minden nőnél megtalálható. Normál esetben áttetsző vagy fehéres, mértéke nem zavaró, egészséges pácienseknél pedig enyhén folyós és szagtalan.

A legfontosabb szerepe, hogy a hüvely belső felülete ne száradjon ki, folyamatosan nedves maradjon. Segítségével a szerv állandó öntisztulásban van, és megakadályozza, hogy a kórokozók megtelepedjenek vagy mélyebbre hatoljanak.

A hüvelyi folyás minden esetben savas közeg, ami hatékony védelmet nyújt valamennyi káros, fertőzést vagy egyéb betegséget előidéző baktérium és vírus ellen.

A hüvelyi folyás mennyiségi változása még nem ok az aggodalomra

Mint fentebb is említettük már, a normál hüvelyi folyás mennyisége gyakran változik. A váladék mértékét ugyanis több külső tényező, illetve belső hormonális hatás képes befolyásolni.

Nagyon általános, hogy a menstruáció előtt például mindig nagyobb mennyiség termelődik belőle, ez normális jelenség a terhesség állapotában is, amikor a leendő anyukák bővebb folyást tapasztalnak, sőt a változókorba lépve egyaránt számolhatnak ilyesmivel az érintettek – bár többnyire inkább ennek az ellenkezőjét tapasztalják az emberek.

A megfigyelések szerint a hüvelyváladék mennyiségét még a pszichés állapot is befolyásolja. A sok stressz mellett például gyakori, hogy nagyobb mennyiségű váladék termelődik, ez  a szexuális együttlét során egyaránt természetes folyamat a behatolás elősegítése érdekében.

Mivel a hüvelyváladék mennyiségének változása sokakat megijeszt, ezért érdemes bővebben is beszélni erről!

A ciklus közepén nagyon gyakori a hüvelyváladék mennyiségének növekedése

A nők többsége gyakran megijed – különösen akkor, ha korábban még nem tapasztalt ilyesmit –, amikor a ciklus közepén vagy ahhoz közel a hüvelyváladék mennyisége erőteljesebbé válik. Ha mindezt nem kísérik kellemetlen szagok, nem változik a folyás színe és állaga, akkor ez egy természetes folyamat.

A szervezet ugyanis a hormonális változások mellett így készül fel az ovulációra. A fiatalabb lányoknál ez még nem annyira jellemző, de 25-30 éves kor felett vagy szülés után már gyakori jelenség.

Problémáról akkor beszélhetünk, ha a ciklus végére nem normalizálódik a mennyiség. Ilyen esetekben érdemes orvoshoz fordulni, egyébként a folyamat nem igényel sem ellenőrzést, sem kezelést.

Érdekesség, hogy az áttetsző, nyúlós váladék mennyiségi növekedésének a hátterében evolúciós okok találhatók. A hüvelyfal felületének sikamlósabb hatása ugyanis elősegíti a behatolást, illetve a spermiumok számára a könnyebben átjárhatóságot.

A terhes kismamák többségénél is növekszik a hüvely váladéktermelésének mértéke

A másik gyakori eset a terhesség, amikor a hüvelyi folyás mennyisége megijesztheti az érintetteket. Szinte minden kismama megtapasztalja, hogy már az állapotosság kezdetén megnövekszik a hüvelyváladék termelésének a mértéke, és emiatt sokan fertőzésre gyanakodnak.

Bár a terhesség során valóban nagyobb figyelmet kell szentelni a hüvely állapotának, mert könnyebben elszaporodnak a kórokozók, ha azonban a váladéknak csak a mennyisége változott, az jellemzően nem igényel külön orvosi ellenőrzést.

Egy soron következő kontrollvizsgálaton természetesen érdemes ezt is megemlíteni a kezelőorvosnak, de konkrétan emiatt csak akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, ha társul bizonyos kísérőjelenségekkel is.

Ilyen kísérőjelenség például az erőteljesen fehér színű folyás, ami mindig gyulladást jelez, de érdemes figyelni a sárgás, kellemetlen szagú, gyakran darabos váladékra is, ami súlyos gombás fertőzést vetíthet előre. Mindkét eset haladéktalan orvosi vizsgálatot és kezelést igényel!

A rendellenes hüvelyi folyásról

Abnormális hüvelyi folyásnak nevezzük azt, amikor a váladék színében, szagában és állagában egyaránt érezhető változás következik be.

Az alábbiakban sorra vesszük, hogy milyen esetek befolyásolhatják a hüvelyváladék változását, mit jelezhetnek az egyes tünetek, illetve mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Mi állhat a rendellenes hüvelyi folyás hátterében?

Fertőzés

A legtöbb esetben a rendellenes hüvelyi folyás mögött valamilyen kórokozó által előidézett fertőzés áll. Ezek többnyire szexuális úton kerülnek a hüvelybe, azonban a strandszezon vagy a réteges téli öltözet egyaránt elősegítheti az ilyen betegségek kialakulását.

Intim higiénia

Az intim higiénia kétélű fegyver az abnormális hüvelyi folyás kapcsán. Hiánya legalább annyira rossz hatást gyakorol a nemi szerv belső flórájára, mint az, ha túlzásba viszik és rendszeresen lúgos kemikáliákkal érintkezik a tusfürdők által.

Bármelyik esetről is legyen szó, a nem elegendő és a túlzásba vitt intim higiénia is elősegíti a kórokozók elszaporodását, aminek a hatására fertőzések alakulhatnak ki, ezek pedig a hüvelyi folyás rendellenességéhez vezethetnek.

Gyógyszerek

Nagyon sok vényre kapható gyógyszer képes befolyásolni a hüvelyflórát. Ilyenek például az antibiotikumok is. Egy erősebb antibiotikumkúra után nagyon gyakori, hogy a hüvelyben elszaporodnak bizonyos baktériumok, ami fertőzést, ezáltal rendellenes hüvelyváladékot eredményez.

Betegségek

Nagyon sok olyan betegséget ismer az orvostudomány, amelyek negatívan befolyásolják a hüvelyflórát, ezáltal abnormális folyást idéznek elő. A leggyakoribb elváltozások a következők:

  • Hormonális problémák: alapos kivizsgálást és kezelést igénylő jelenség, amit ma már nem nehéz feltárni, ehhez azonban fontos a megfelelő nőgyógyászati vizsgálat.
  • Méhszájseb: időben felismerve egy könnyen kezelhető nőgyógyászati betegség, de elhanyagolt állapotban akár súlyos elváltozásokat is okozhat, ennek egyik korai tünete a rendellenes hüvelyi folyás.
  • Endometriózis: ha a méh nyálkahártyája átterjed a környező szervekre, a petefészekre vagy a kismedencére, akkor endometriózisról beszélünk, ami egy súlyos, de jól kezelhető elváltozás, mely abnormális hüvelyváladék megjelenését eredményezheti.
  • Méhnyakrák: egy nagyon súlyos nőgyógyászati elváltozás, ami korai stádiumban még jól gyógyítható, de ehhez elengedhetetlen a kellő időben történő felismerés, amit a nem szokványos hüvelyváladék elősegíthet.
  • Mentális állapot: a mentális betegségek, a sok stressz, a depresszió vagy a súlyosabb kórképek jelentős hatást gyakorolnak a női egészségre, különösen a hüvelyi folyásra, így az ilyen folyamatok miatt is előfordulhat rendellenes hüvelyváladék.

A fertőzés a rendellenes hüvelyi folyás leggyakoribb oka

A gyakorlat azt mutatja, hogy a rendellenes hüvelyi folyás hátterében a legtöbbször fertőzés áll. Fontos azonban, hogy alapos nőgyógyászati vizsgálat nélkül ezt soha nem lehet határozottan kijelenteni, hiszen a háttérben akár súlyosabb kórképek is meghúzódhatnak.

Általában azonban bakteriális vagy gombás fertőzés idézi elő a hüvelyváladék változását. A kórokozók elszaporodásával a hüvely természetesen savas pH értéke lúgosodni kezd, ami még több mikroorganizmus megtelepedésével jár, és ez minden esetben gyulladást idéz elő.

Akár baktérium-, akár gomba áll a háttérben, fertőzés esetén nagyon jellemző elváltozás tapasztalható a hüvelyváladék tekintetében, amihez kellemetlen égő-, viszkető érzés, alhasi problémák, sőt akár a szexuális élethez kapcsolódó fájdalom is társulhat.

Érdemes alaposabban is megismerni a hüvelyfertőzés mögött álló két leggyakoribb kórokozót:

Bakteriális fertőzés

Ha a rendellenes hüvelyi folyás mögött bakteriális fertőzés áll, akkor bakterialis vaginosis-ról beszélünk. A legtöbbször E-coli baktérium áll a háttérben, ami vagy a hüvelyflóra károsodása vagy a lactobacilusok számának csökkenése miatt tud elszaporodni a nemi szerven belül.

Bakteriális hüvelyfertőzés során a hüvelyfolyás színe erőteljesen fehér-, gyakran sárgás árnyalatot vesz fel és a szaga is kellemetlenné válik. Előfordulhat, hogy más tüneteket nem okoz, de a nőgyógyászati kivizsgálás, valamint a szakszerű kezelés elengedhetetlen.

A baktériumok ugyanis elterjedhetnek a hasüreg irányába, így méhnyálkahártya- valamint kismedencei gyulladást idézhetnek elő, de extrém esetben a maradandó meddőség sem zárható ki. Különösen terhes kismamáknál fontos időben felismerni és kezelni!

Érdekesség, hogy a bakteriális hüvelyfertőzést kiváltó E-coli baktérium a végbélnyílás tájékán nagy mennyiségben megtalálható, és rendszerint innen jut el valamilyen okból kifolyólag a hüvelybe, ahol fertőzést idéz elő.

Gombás fertőzés

A hüvely gombás fertőzését általában a Candida okozza. Élete során minden nyolcadik nőt legalább egy alkalommal megfertőz ez a kórokozó, ami sok egyéb kellemetlen tünet mellett a hüvelyi folyást is negatívan befolyásolja.

Jellemző, hogy a váladék mennyisége jelentős mértékben megnövekszik, fehéres-sárgás árnyalatot vesz fel, az állagot tekintve pedig sűrűbbé, darabossá, túróssá válik, méghozzá viszketés és kellemetlen égő érzés mellett.

Időben felismerve, a gombás fertőzések ma már nagyon könnyedén, általában helyileg kezelhetők, de súlyosabb esetekben előfordulhat, hogy szisztémás módszerekre is szükség van.

Lényeges, hogy amennyiben a gombás hüvelyfertőzés krónikussá válik, alaposabb kivizsgálás indokolt, hiszen a háttérben valamilyen kísérőbetegség, az immunrendszer gyengesége állhat.

A rendellenes hüvelyi folyás kezelése

Amint rendellenes hüvelyi folyást tapasztalunk, a nőgyógyászati vizsgálat elengedhetetlenné válik. A legfontosabb ugyanis, hogy mielőbb fény derüljön a háttérben meghúzódó probléma okára, hiszen csak ennek ismeretében lehet meghatározni a megfelelő kezelési módot.

Akár egyszerűbb bakteriális vagy gombás fertőzésről van szó, akár valamilyen más elváltozásról, a pontos diagnózis elengedhetetlen ahhoz, hogy a páciens célzott gyógyszereket kaphasson a gyógyuláshoz.

Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően ma már hüvelykúpokkal és kenőcsökkel, valamint szájon át szedhető gyógyszerekkel a rendellenes hüvelyi folyás a legtöbbször nagyon jól kezelhető.

Csak nagyon ritka- és súlyosabb esetben, gyakran kísérőbetegségek mellett indokolt valamilyen egyéb kezelés, de ha endometriózisról vagy daganatos elváltozásról van szó akár még a műtétre is sor kerülhet. Ezért nagyon fontos az alapos nőgyógyászati vizsgálat, illetve a pontos diagnózis!