Bár a nyugati országokhoz képest még mindig óriási a lemaradásunk, azonban a magyar lakosság körében is egyre nagyobb figyelmet kap a prevenció kérdése.
Fontos ugyanis, hogy ne csak akkor menjünk el orvoshoz, amikor már valami fáj vagy súlyos tüneteket tapasztalunk, hiszen megfelelő szűrővizsgálatokkal a betegségek könnyedén megelőzhetők lehetnek.
Ebben a laborvizsgálatok különösen fontos eszközöknek tekinthetők, hiszen gyakorlatilag teljes képet kaphatunk a segítségükkel testünk működéséről, így arról is, ha valamilyen kezdődő elváltozás van kilátásban.
Nem véletlen, hogy a Haller Medical szolgáltatásai között is megtalálhatók a nőgyógyászati laborvizsgálatok, hiszen a szakág egyik legfontosabb szűrő- és diagnosztikai módszereihez sorolhatók.
Többségükre rendszeres időközönként még panaszmentes állapotban is szükség van, de mivel rengetegen nem ismerik a lehetőségeket sem, ezért aktuális cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb nőgyógyászati laborvizsgálatokat, illetve a hozzájuk kapcsolódó tudnivalókat. Többet szeretnék megtudni a Haller Medical Magánrendelőről.
Miért olyan fontosak a nőgyógyászati laborvizsgálatok?
Mielőtt alaposabban elmerülnénk a laborvizsgálatok között, nagyon fontos feltenni egy kérdést ezeknek a módszereknek a létjogosultságáról.
Sokan ugyanis még mindig nem tudják, hogy miért olyan lényeges például rendszeres időközönként egy vérvétel, ha nem tapasztalnak fájdalmakat vagy aggasztó tüneteket.
A legfontosabb ok, hogy a legtöbb nőgyógyászati betegség úgy alakul ki, hogy kezdetben egyáltalán nem idéz elő semmilyen kellemetlenséget vagy érezhető elváltozást. Hosszú hónapokig bujkálnak a szervezetben és csak akkor éreztetik hatásukat, ha már nagy a baj.
Ebben a stádiumban azonban a legtöbbször már nehezebb segíteni, de a rendszeres szűrővizsgálatokkal, esetünkben a megfelelő laborvizsgálatokkal ezek az elváltozások idejekorán kimutathatók a szervezetből.
A nőgyógyászatban különösen gyakoriak azok a betegségek, amelyek a kezdeti tünetmentességük ellenére kezelést igényelnek, ellenkező esetben később súlyosabbá válhatnak.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, amikor a nőgyógyászati laborvizsgálatokra azért van szükség, hogy a páciens a legjobb egészségi állapotban tudja megkezdeni következő életszakaszát, legyen szó akár egy műtéti beavatkozásról, akár a gyermekvállalásról.
Általános nőgyógyászati laborvizsgálat
A rendszeres éves szűrések között az általános nőgyógyászati laborvizsgálat kétségtelenül a legfontosabb. Paraméterei szükség szerint minden évben módosíthatók az esetleges tünetek vagy orvosi figyelmeztetések függvényében.
Mivel egy általános vizsgálatról beszélünk, ezért leginkább az életfunkciók és az anyagcserefolyamatok kapják benne a központi szerepet, így ellenőrizhető a máj- és a vesefunkció, a fehérje-, a szénhidrát- és a zsíranyagcsere, de a szervezetben kialakuló gyulladások is.
Az általános laborvizsgálat nőgyógyászati szempontból is nagyon fontos, hiszen rengeteg olyan elváltozásra világíthatnak rá az eredmények, amelyek a szakághoz kapcsolódó problémákat vetíthetnek előre.
Ezért gyakori, hogy az általános nőgyógyászati laborvizsgálatot az eredmények függvényében további vérvételek, vizeletvizsgálatok vagy egyéb diagnosztikai módszerek követnek.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok menstruációs zavarok esetén
Amennyiben a menstruációs ciklussal valami probléma van, az minden esetben kivizsgálást igényel. A normál ciklus jellemzően 28 nap hosszúságú, ami némileg eltérhet. Ha a vérzés rendszeres, akkor a 24-35 nap közötti értékek normálisnak tekinthetők.
Menstruációs zavarnak nevezzük azt, ha a ciklus 24 napnál gyakoribb vagy 35 napnál ritkább. Rendellenességre utalhat még, ha ilyenkor nagy mennyiségű vér távozik a szervezetből, az görcsökkel és fájdalommal jár, mindemellett pedig két menzesz között is előfordul – általában barnás színű – vérzés.
A menstruációhoz kapcsolódó zavarok feltárása minden esetben nőgyógyász feladata, hiszen a háttérben rengeteg tényező meghúzódhat a poliptól és a miómától kezdve, a különféle hormonális eltéréseken át az egyszerű gyulladásokig bezárólag.
A nőgyógyászati laborvizsgálatokat ezért minden esetben a nőgyógyász állítja össze, hiszen előfordulhat, hogy a hormonszint, az FSH, az LH, az ösztradiol vagy a prolaktin mellett egy sor más paramétert is meg kell vizsgálni egyszerre.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok PCOS esetén
A PCOS vagy más néven policisztás ovárium szindróma egy súlyos nőgyógyászati elváltozás, ami a petefészket érinti. Nevével ellentétben nem ciszták okozzák a bajt, hanem a fejlődésük korai stádiumában megmaradt tüszők.
Hormonális eredetű betegségről van szó, ezért nagyon könnyű feltárni a hátterét egy nőgyógyászati laborvizsgálattal.
Kialakulásakor ugyanis felborul a szervezet inzulinháztartása, illetve megnövekszik az androgén férfihormonok mennyisége, ami rengeteg kellemetlen tünetet idéz elő a nők szervezetében.
PCOS gyanúja esetén mindig meg kell vizsgálni a páciens inzulinértékeit is. Az IR vagy más néven inzulinrezisztencia ugyanis ilyenkor gyakori kísérőtünet, hiszen a férfi hormonok hatására a páciensek elhíznak, nem tudnak lefogyni, ami kezdődő cukorbetegséget idéz elő.
Szintén erősen ajánlott ez a laborvizsgálat meddőség esetén is, ami gyakran van összefüggésben elhízással és inzulinrezisztenciával, bár a legtöbbször inkább halmozott nehézségek állnak a háttérben.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok pajzsmirigy-zavarok esetén
A pajzsmirigy-zavarok ugyan nem csak a nőket érintik, azonban a statisztikák alapján sokkal jobban veszélyezteti őket, mint a férfiakat, ezért a nőgyógyászati laborvizsgálatok között is kiemelt figyelmet kap.
Ennek az oka, hogy a szerv működésének hiányossága nagyon szerteágazó tüneteket eredményezhet. Az állandó fáradtság és álmosság mellett depressziót, ízületi fájdalmakat, hajhullást, súlyproblémákat, a libidó csökkenését, de még menstruációs zavarokat is kiválthat.
Mivel ezek között több nőgyógyászati tünet is megtalálható, ezért halmozott megjelenésükkor a szakorvos gyakran kér vérvizsgálaton alapuló pajzsmirigy-ellenőrzést, hogy mielőbb kizárható vagy diagnosztizálható legyen a probléma.
A pajzsmirigy-betegségek a megfelelő gyógyszerekkel ma már jól gyógyíthatók, ehhez azonban elengedhetetlen a pontos diagnózis.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok hormonális fogamzásgátlás esetén
A hormonális fogamzásgátlás jelentős változás egy nő életében, ami befolyást gyakorol a szervezet egészére. Mivel az ilyen készítmények véralvadási zavarokat okozhatnak és növelik a trombózis kockázatát, ezért minden esetben ajánlott laborvizsgálatot végezni.
Egy egyszerű vérvétellel lehetőség van kiszűrni a trombofíliát, ezzel megakadályozni azokat az életveszélyes állapotokat, amelyeket esetleg a hormonális fogamzásgátló tudna előidézni a páciensnél.
Az ilyen típusú laborvizsgálatok egyébiránt várandósság esetén is ajánlottak, hiszen a véralvadási paraméterek befolyásolhatják a vetélést vagy a koraszülés kockázatát.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok családtervezés esetén
A gyermekvállalás szintén jelentős döntés minden nő számára, amire nem lehet elég alaposan felkészülni. A célzott nőgyógyászati laborvizsgálatok azonban segíthetnek ebben, hogy minden adott legyen a magzat megfoganásához, illetve egészséges fejlődéséhez.
A leendő kismama szervezetében ugyanis lehetnek olyan tényezők, amelyek a családtervezést ellehetetlenítik vagy megnehezítik. Ezek laborvizsgálatokkal könnyedén feltárhatók, kiküszöbölhetők, gyógyíthatók, hogy az egészséges gyermekvállalásnak semmi se szabjon gátat.
A különféle hormonális- vagy anyagcsere-zavarok például élettani szempontból sok problémát okozhatnak, növelhetik a vetélés, a koraszülés vagy a fejlődési rendellenességek kockázatát.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok terhesség esetén
A terhes kismamáknak nagy általánosságban minden trimeszterben el kell végezniük egy nőgyógyászati laborvizsgálatot. Ez nemcsak a kisbaba fejlődése, hanem a leendő anyuka egészsége miatt is nagyon fontos.
Az első trimeszterben például elengedhetetlen ellenőrizni a pajzsmirigy működését, a D-vitamin szintjét, valamint szűrni a vércsoportot és az ellenanyagokat – természetesen egy általános állapotfelmérés mellett.
A második trimeszterben aztán vizsgálni kell a májat, a vesét, a vérképző szervek működését, a vas- és ionháztartást, de nagyon lényeges a szénhidrát-, a fehérje- és a zsíranyagcsere követése is.
A harmadik trimeszterben már olyan nőgyógyászati laborvizsgálatok zajlanak, amelyek főként a szülést készítik elő. Itt is szükséges a vérképző rendszer állapotának ismerete, a vércukor szintje és a véralvadási paraméterek. Jellemzően ilyenkor történik a terheléses cukorvizsgálat is.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok menopauza esetén
A változó kor a nőknél jelentős hormonális változásokkal jár, hiszen a petefészekben ilyenkor leáll a petesejtek termelése, amivel a menstruációs ciklusok lassan elmaradnak. Ezt valaki könnyebben, mások nehezebben viselik.
Minden esetben fontos azonban, hogy a több évig tartó folyamatot rendszeresen ellenőrizze egy szakorvos, amire a célzott nőgyógyászati laborvizsgálatok a legideálisabbak.
Segítségükkel feltárhatók a hormonális változások, az általuk kiváltott rendellenességek, hiszen a hormonháztartás felborulása jellemzően súlyosabb betegségek egész sorát indíthatja el, azonban labordiagnosztikával ezek idejekorán felismerhetők.
Nőgyógyászati laborvizsgálatok daganatos elváltozások esetén, illetve azok megelőzésére
A nőgyógyászati daganatok többsége rendkívül veszélyes. A legnagyobb bajt az jelenti, hogy kezdetben nehezen felismerhetők és vagy egyáltalán nem okoznak tüneteket, vagy csak apróbb kellemetlenségeket, amelyek alapján a többség nem következtet súlyosabb problémára.
Ezért a nőgyógyászati laborvizsgálatok, így a citológia célja az, hogy már az úgynevezett rákmegelőző állapotok felismerhetők legyenek, a korai diagnózis mellett pedig könnyedén megállíthatóvá váljanak a kóros folyamatok.
Esetleges daganatgyanú esetén a laborvizsgálatokkal a tumormarkerek jelenlétének kimutatása zajlik.
Ez idejében feltárhatja a sokáig tünetmentes petefészekrákot, ami korai stádiumban még könnyedén gyógyítható, később azonban ez eredményes kezelés esélyei fokozatosan romlanak.