📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  6 perc

A HCG, vagy kevésbé ismert nevén humán choriogonadotropin az egyik legismertebb terhességi hormon, amelynek ellenőrzésére a babavállalást megelőző időszakban, illetve az állapotosság során van szükség.

Vérből, illetve vizeletből is kimutatható a laborvizsgálatok során, és egyike azoknak az értékeknek, amelyek nagyon sok félreértéshez vezethetnek. Sokan ugyanis nem tudják, hogy pontosan mi ez, egyáltalán miért termeli az emberi szervezet?

Hogy a laboreredmények érthetőbbé váljanak, az alkalikus foszfatáz és a GPT után most úgy döntöttünk, hogy alaposabban megvizsgáljuk a HCG értékhez kapcsolódó tudnivalókat is, így összegyűjtöttünk minden fontos információt, amit erről a terhességi hormonról ismerni kell.

Cikkünkben leírjuk, hogy pontosan mi az a HCG, mi a szerepe a szervezetben, miként változik a terhesség során, de megosztjuk tudásunkat a túl alacsony és a túl magas értékek jelentéstartalmáról is.

Mi az a HCG?

HCG érték a legfontosabb terhességi hormon

Amint azt már a bevezetőben is leírtuk, a HCG nem más, mint az egyik legáltalánosabb és leggyakrabban említett terhességi hormon. Teljes nevén humán choriogonadotropinként ismert, amit a babavárás során az embrió, majd a méhlepény termel.

Tudni kell azonban, hogy a HCG a közhiedelemmel ellentétben nem csak a terhességgel hozható összefüggésbe. Amennyiben a laborvizsgálat az érték emelkedését mutatja, és nem áll fenn terhesség, akkor megjelenése bizonyos daganatok jelenlétére is utalhat a szervezetben.

Ha a hormon szintjének növekedése a terhesség alatt történik, az jellemzően azt jelzi, hogy elindult a szervezeten belül az ösztrogén és a progeszteron termelődése.

Nem elhanyagolható továbbá, hogy a terhességi tesztek ennek a hormonnak a jelenlétével képesek igazolni az állapotosság tényét.

Mi a HCG szerepe a szervezetben?

A megfelelő HCG érték azért nagyon fontos a babavállalás kezdetén, mert a hormon alapvető szerepet játszik abban, hogy elősegítse a sárgatest túlélését.

A sárgatest akkor marad hátra, amikor a petesejt kilökődik a petefészekből, szerepe pedig, hogy megőrizze a méhnyálkahártya egészségét, ezen felül pedig stimulálja a pajzsmirigyet is, ami hozzájárul a blasztociszta, vagyis a megtermékenyített petesejt beágyazódásához.

Csak így léphet újabb fázisokba a terhesség, és csak így fejlődhet az embrió magzattá, ellenkező esetben a beágyazódás nem tud megtörténni, és a megtermékenyített petesejt felszívódik a szervezetben.

Ezért olyan lényeges a babavállalás előtt, esetleg meddőségi problémák feltárásakor ellenőrizni a HCG értéket, hiszen sok esetben ez a hormonális nehézség áll a gyermeknemzés útjában.

Mekkora a HCG normál értéke a szervezetben?

Normál állapotban a HCG nemcsak a nők-, hanem a férfiak szervezetéből is kimutatható. Mindkét nem esetében 10 U/l alatti eredmény a megfelelő, de ezt érdemes minden esetben a labor által meghatározott értékhatárokhoz igazítani.

Amennyiben egy nő áldott állapotba kerül, a HCG értéke természetes növekedésnek indul a szervezetben, így a peteérés után 10-12 nappal gyakran már duplázott értékről beszélünk, amik a terhesség során akár extrém magasságokba is emelkedhetnek.

Ez azonban a legritkább esetben jelent problémát, a HCG szintjének rohamos emelkedése az állapotos szervezetben teljesen természetes folyamat.

Hogyan változik a HCG értéke a terhesség során?

Amint azt már az imént is kiemeltük, a HCG szintje a terhességnél jelentős változáson megy keresztül. A megtermékenyítést követő első napokban drasztikus növekedés figyelhető meg.

Ezért lehet az, hogy a legolcsóbb terhességi tesztek is képesek néhány nappal a petesejt megtermékenyítését követően kimutatni a vizeletből az állapotosság tényét.

A HCG szint a terhesség első heteiben olyan gyors emelkedést mutat, hogy értéke normál esetben kétnaponta megduplázódik. A legmagasabb értékét általában az állapotosság 8. és 10. hete körül éri el, majd fokozatos csökkenésnek indul.

A hormon értéke gyakran nagyon fontos tényező bizonyos állapotok felismerésénél. Amennyiben például méhen kívüli terhesség gyanúja merült fel, a HCG értéke nem duplázódik meg 48 órán belül, sokkal lassabban növekszik vagy stagnál.

Amennyiben nincs exponenciális emelkedés, elmarad az átlagtól és csökkenés látható, akkor nemcsak a méhen kívüli terhesség problémája merül fel, hanem akár a vetélés gyanúja is.

Hogy milyen növekedést képes előidézni a terhesség a HCG szint kapcsán, azt jól mutatja a következő példa: míg a hormon normál értéke átlagosan 10 U/ml, az állapotosság negyedik hetében ez akár a 400 U/ml-t is meghaladhatja.

Nagyon fontos azonban kiemelni, hogy ezek az értékek nem előírások, illetve a számokat minden esetben az adott labor által meghatározott határértékekhez kell viszonyítani, de ha kétségeink merülnek fel a HCG szint miatt, minden esetben egyeztessünk nőgyógyászunkkal.

Mitől lehet alacsonyabb a HCG értéke?

A HCG szintjének folyamatos ellenőrzésére azért lehet szükség a terhesség során, mert amennyiben az érték túl alacsony, akkor az több aggályt is felvethet az állapotosság kapcsán.

Mint arra már fentebb is kitértünk, a HCG mennyisége a petesejt megtermékenyítésétől számítva növekedésnek indul. Az emelkedés intenzitására kell tehát helyezni a hangsúlyt abban az esetben, ha alacsonyabb értékről beszélünk.

Általában 48 óránkénti összehasonlításban állapítható meg ez a probléma. Amennyiben a HCG értéke a két nappal korábbihoz mérten csökkent vagy az elvárt értékhez mérten csak csekély mértékben növekedett, akkor az nagyon fontos jelzés lehet a terhesség állapotára vonatkozóan.

Ez például a méhen kívüli terhesség egyik jele is lehet, hiszen ilyenkor a HCG szintje gyakran vagy állandósul, vagy nagyon lassú növekedést mutat.

Súlyosabb eset, ha a HCG szintje csökkenő tendenciát mutat. Ezt jellemzően más tünetek, fájdalmak és vérzés is kísérhetik, hiszen ilyenkor a terhesség megszakadásáról, vetélésről lehet szó.

Ezért lényeges, hogy különösen a terhesség korai fázisában ez az érték folyamatosan, de legalábbis rendszeresen ellenőrzésre kerüljön még akkor is, ha a leendő kismama jól érzi magát.

Mitől lehet magasabb a HCG értéke?

Mint azt már bizonyára mindenki tudja a fentiekben leírtak után, a HCG értékének akár drasztikus növekedése is teljesen normális a terhesség korai fázisában.

Az érték emelkedése már az állapotosság második hetében kimutatható, sőt a jobb terhességi tesztek a nagyon minimális növekedésre is képesek reagálni, így lehet, hogy két-három nappal a beágyazódást követően meg tudják állapítani az áldott állapot tényét.

Amit itt és most hangsúlyoznunk kell, az a HCG érték növekedése azokban az esetekben, amikor nem áll fenn terhesség a páciensnél, hiszen ez a probléma gyakran daganatos betegségek megjelenésére utalhat a szervezetben.

A nők esetében gyakran emelkedik a HCG szintje, ha a petefészekhez vagy az emlőkhöz köthetően tumoros elváltozások alakultak ki. Fontos azonban kiemelni, hogy ez a jelenség férfiaknál is megfigyelhető!

Amennyiben a laborvizsgálatok férfiaknál mutatnak növekedett HCG értékeket, akkor ott a háttérben előfordulhat, hogy a herét vagy a hasnyálmirigyet érintő daganatos betegség alakult ki.

Hangsúlyozandó, hogy a növekedett HCG vizsgálat önmagában nem alkalmas a betegségek diagnosztizálására, mint ahogyan a negatív eredmények sem zárják ki feltétlenül a tumor jelenlétét.

A nők esetében tehát a megnövekedett HCG-szint csak terhesség nélkül igényel alaposabb kivizsgálást, férfiaknál viszont minden esetben.

Van összefüggés a reggeli rosszullétek és a HCG érték között?

Egyre több kutatás világít rá arra, hogy a HCG szintjének drasztikus növekedése – ami terhességnél jellemző – nagyon sok hatást gyakorolhat a szervezetre, és nagyon sok kellemetlen kísérőtünet írható fel a számlájára.

Ilyen például a reggeli rosszullét is. A népi megfigyelések is évszázadok óta vallják, hogy egy megfogant kisbaba akkor egészséges igazán, ha a kismamánál gyakoriak a reggeli rosszullétek.

Amennyiben ezt párhuzamba állítjuk a dinamikusan növekvő HCG értékkel, akkor kijelenthetjük, hogy nem is voltak annyira alaptalanok a népi megfigyelések, hiszen kutatások igazolják a növekvő hormontermelés, valamint a reggeli rosszullétek közti párhuzamot.

Magasabb lehet a HCG érték ikerterhesség esetén?

Amennyiben nem egy, hanem kettő vagy több petesejt termékenyült meg, azaz ikerterhességről van szó, az természetesen a HCG értéken is észrevehető változással jár.

Minél több petesejt fogant meg, annál magasabbra növekedhet a hormon szintje, és emiatt van az is, hogy az ikrekkel terhes kismamák reggelente sokkal hevesebb rosszullétektől szenvednek, és sokkal jobban megviseli őket minden napindítás.

Itt fontos megjegyezni, hogy amennyiben a laborvizsgálatok az átlagosnál magasabb HCG értéket mutatnak, már az állapotosság nagyon korai fázisában fel lehet tárni, hogy nagy valószínűséggel ikerterhességről van szó.

Ez természetesen nem minden esetben szabályszerű, emiatt az ikerterhesség tényét mindig külön vizsgálatokkal kell feltárnia a nőgyógyásznak.

A magzat egészsége kapcsán is fontos a HCG érték?

A HCG szintje több szempontból is meghatározó a magzat egészsége kapcsán. Eleve a túl alacsony vagy lassan növekvő, esetlegesen csökkenő érték megállapíthatja a méhen kívüli terhesség tényét, illetve feltárhatja az esetleges vetélést vagy annak kockázatát.

Ez azonban még messze nem minden. A HCG mennyisége ugyanis más hormonok szintjével, illetve egyéb faktorokkal együtt segít kiszűrni bizonyos magzati betegségeket, amelyek még idejekorán feltárhatók, esetlegesen meg is akadályozhatók.

Milyen előkészületet igényel egy HCG szűrés?

Mivel a HCG szűrés önmagában ritkán zajlik – általában más hormonokkal vagy teljes vérképpel együtt történik –, ezért nem igényel különösebb előkészületeket a kismama részéről, ezt azonban minden esetben a kezelőorvos dönti el.

Mivel jellemzően rutin vérvizsgálat mellett zajlik a HCG érték meghatározása is, a reggeli- és délelőtti időpontra tervezett laborvizsgálatra ajánlott éhgyomorral érkezni, illetve odafigyelni az előző este elfogyasztott ételek és italok mennyiségére, valamint jellegére egyaránt.