A gyermekkori hasfájás egy nagyon általános panasz. Mondhatni a leggyakoribb tünet, amivel a szülők gyermekgyógyászhoz fordulnak, aki segít fényt deríteni a háttérben meghúzódó okokra, ezzel egyetemben pedig megoldást találni a problémára.
A hasfájásról tudni kell, hogy nagyon sokféle oka lehet és nagyon változatos kórképet adhat. A gyakran visszatérő vagy tartóssá váló fájdalom még gyermekkorban is kivizsgálást igényel, mert olyan betegségek tünete is lehet, ami tartós- vagy akár sebészi kezelést igényel.
Ezért fontos, hogy gyermekünk akut hasfájása esetén haladéktalanul keressünk fel egy gyermekgyógyászatot, ahol segítenek a panaszok feltárásában, kezelésében, illetve szükség szerint a megfelelő szakágak bevonásában.
Sokszor ugyanis további kivizsgálásokra, tartós kezelési módokra van szükség, míg máskor egy egyszerű, vény nélkül kapható gyógyszer is segíthet a probléma megoldásában.
Az alábbiakban áttekintjük, hogy miért fájhat a gyermek hasa, milyen betegségek állhatnak a jelenség hátterében és mikor forduljunk vele orvoshoz.
A gyermekek hasfájása akut és krónikus is lehet
A hasfájást alapvetően két nagy csoportba sorolhatjuk – felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt –, így beszélhetünk
- akut, azaz újonnan jelentkező;
- valamint krónikus, azaz folyamatosan visszatérő vagy huzamosabb ideje fennálló fájdalomról.
Legyen szó akár akut-, akár krónikus hasfájásról, mindkettőt nagyon komolyan kell venni, mert a háttérben súlyosabb probléma is meghúzódhat. Lényeges ugyanakkor figyelni a jeleket és a kísérő tüneteket, illetve ezek ismeretében felkeresni egy gyermekgyógyászt.
Előfordulhat, hogy az akut hasfájás mögött egy pillanatnyi gyomorrontás vagy puffadás áll, ami néhány óra alatt magától elmúlik.
Amennyiben azonban az akut hasfájás több óra után sem enyhül, esetleg nagyon heves panaszokkal jár, akkor elengedhetetlen felkeresni egy kezelőorvost.
A háttérben ugyanis ilyenkor súlyosabb fertőzés, ételmérgezés, de akár epekő, székrekedés vagy hasnyálmirigy-gyulladás is állhat. Lássuk azonban egy kicsit pontosabban, hogy milyen konkrét betegségek húzódnak meg a leggyakrabban a gyermekkori hasfájás hátterében.
Az akut hasfájás okai
Amennyiben a gyerekeknél akut hasfájás jelentkezik, akkor a háttérben a legtöbbször az imént említett fertőzés vagy székrekedés áll. Mivel a kicsik gyomra még nagyon érzékeny, egy enyhe ételmérgezés is okozhat ilyen problémát, amihez hányinger vagy hányás, sőt hasmenés és láz is társulhat.
Az akut hasfájás nagyon gyakori oka a gyermekeknél a székrekedés. Kevesen tudják, de epekő, sőt hasnyálmirigy-gyulladás is kiválthat ilyesmit, míg lányoknál a serdülőkor környékén a petefészekhez kapcsolódó betegségekkel egyaránt számolni kell.
Amennyiben az akut fájdalom 2 éves kor felett jelentkezik és a gyermek a köldök körüli terület fájdalmára panaszkodik, akkor a háttérben vakbélgyulladás is állhat. Jellegzetessége, hogy a fájdalom a has jobb oldalán összpontosul.
Természetesen trauma egyaránt meghúzódhat a hasfájás mögött, így ha a gyermek aznap elesett vagy kisebb baleset érte, mindig számoljunk ezzel a lehetőséggel is.
A krónikus hasfájás okai
Elhúzódó, azaz krónikus hasfájás esetén a leggyakrabban egy fertőzés vagy székrekedéses állapot felelős a tünetek jelentkezéséért, de a reflux gyanúja is felmerülhet főként a csecsemőknél vagy a kisebb gyermekeknél.
A nagyobbaknál jellemzően inkább az irritábilis bélszindróma vagy valamilyen gyulladásos bélbetegség kerül a vizsgálatok középpontjába, mert a refluxot a tünetei miatt korábban feltárták volna.
Krónikus hasfájást okozhat gyermekeknél a laktózintolerancia is, de ha a panaszok a glutén étrendbe történő bevezetését követően jelentkeznek, akkor cöliákiára (gluténérzékenységre) is gyanakodni kell.
Különösen jellemző mindez olyan esetekben, ha elmarad a súlyfejlődés vagy a hasfájás vashiánnyal társul.
Gyakori, hogy az orvosok ételintoleranciára gyanakodnak, ha a gyermeknél állandó vagy rendszeresen visszatérő a hasfájás.
A diagnózis ilyen esetekben azonban mindig nagyon nehéz, mert a tünetek gyakran csak órákkal vagy napokkal az allergén elfogyasztása után jelentkeznek. Az ételintoleranciához gyakran társulnak bőrtünetek és hasmenés is.
Egy másik jellemző diagnózis a krónikus hasfájás hátterében a fruktóz malabszorpció. Ez nem más, mint egy kellemetlen felszívódási zavar, ami kisebb gyermekeknél is előfordulhat. Sok esetben átmeneti állapot, és különösen túlzott gyümölcscukor fogyasztását követően jelentkezik.
Mire figyeljen a szülő, ha fáj a gyermek hasa?
Bár hangsúlyozni kell, hogy a szülő nem orvos, mégis nagyon fontos szerepe van a diagnózis felállításában, mert pontosan végig tudja követni a tünetek változását és egyéb jellegzetességeit.
Ezért hasfájásos állapot esetén nagyon fontos tisztában lennie a szülőnek azzal, hogy mire is kell odafigyelni, ami a gyermekgyógyász számára fontos információ lehet.
A hasfájás helye és kiterjedése
A kisebb gyermekeknél a hasfájás gyakori probléma. Különösen óvodás- és iskoláskorban jellemző például a köldök környékén jelentkező fájdalom, aminek a hátterében nagyon gyakran egyszerű pszichés okok állnak.
A legtöbb gyermek ugyanis nehezen viseli a stresszhelyzeteket és a környezetváltozást, amire belső feszültséggel reagál a szervezetük. Ennek az egyik tünete lehet a hasfájás, ami jellemzően akut módon jelentkezik és mindig hasonló időpontokban.
A pszichés hasfájásra jellemző, hogy általában csak óvodába vagy iskolába indulás előtt panaszkodik rá a gyerek, esetleg esténként, lefekvés előtt.
Lényeges figyelembe venni, hogy különösen a kisebb gyermekek még nehezen határozzák meg a fájdalom helyét. Sokszor előfordul ezért, hogy a hasukat nevezik meg, miközben a fülük vagy a torkuk fáj.
Érdekes jelenség, amikor a hasfájás a jobb vállba sugárzik ki, ilyenkor jellemzően epebetegség állhat a többnyire krónikus panaszok mögött.
A hasfájás jellege
A hasfájás jellege igencsak változatos lehet már kisebb gyermekeknél is. Megfigyelése nagyon fontos, hiszen ez súlyosabb esetekben megkönnyíti a diagnózis felállítását.
Amennyiben a fájdalom nagyon heves és szakaszosan, görcsösen jelentkezik, akkor általában kólikás hasfájásról beszélhetünk, ami órákon át kínozhatja a gyermeket.
Ezen felül a fájdalom éles és tompa jelleget is ölthet. Ezt egy óvodás még nehezen határozza meg, de az iskolások számára már nem okoz problémát az, hogy pontosabban leírják, milyen érzést tapasztalnak a hasuknál.
A jelleg kapcsán mindenképpen beszélni kell a fájdalom intenzitásáról is. A hasfájásnak ugyanis vannak fokozatai, és bár nincsenek kijelölt szintek vagy mértékegységek, a túlzottan heves reakciók mellett fontos időben orvoshoz fordulni.
Ilyen jelek például, ha a gyermek arca már eltorzul a fájdalomtól, bőre sápadttá válik, erőteljesen verejtékezik vagy nagyobb életkorban is hangosan sír. Az efféle tüneteknél minden esetben súlyosabb elváltozásokat feltételezhetünk.
A hasfájás időbeli sajátosságai és körülményei
Hogy könnyebben diagnosztizálhatók legyenek a hasfájás mögött meghúzódó okok, nagyon fontos megismerni annak időbeli sajátosságait és körülményeit.
Nagyon lényeges például, hogy milyen időközönként jelentkezik a fájdalom, milyen körülmények váltják ki, összefüggésbe hozható-e valamivel, esetleg van olyan testhelyzet vagy más egyéb, aminek a hatására mérsékelhető?
Tudni kell ugyanis, hogy a légzéskor jelentkező hasi fájdalom gyakran utalhat tüdőgyulladásra, és míg a vizeletürítéskor tapasztalt hasi panaszok húgyúti fertőzésre engednek következtetni, addig a székletürítéskor jelentkező kellemetlenségek vírusok jelenlétére, esetleg bélgyulladásra.
Amennyiben a gyermek evés közben panaszkodik hasfájásra, vagy azt követően érzékeli a fájdalmat, akkor a probléma oka refluxbetegség, de akár gyomorfekély is lehet.
Ilyen esetekben fontos nagyon odafigyelni a körülményekre, mert könnyen előfordulhat, hogy a gyermek egyszerűen túl sokat evett, és mindössze ez áll a hasfájás hátterében, azaz elegendő egy kis diéta és némi mozgás a gyógyuláshoz.
A hasfájás kísérő tünetei
Mindig nagyon lényeges, hogy szűnni nem akaró hasfájásnál a szülő odafigyeljen a kísérő tünetekre. Ezek a panaszok ugyanis jellemzően megkönnyítik a diagnózist, ezzel elősegítve a gyermek mielőbbi gyógyulását.
Érdemes figyelni a lázas állapotot, a hányás, hasmenés és székrekedés megjelenését, a bőr elváltozásait (ilyen például a sápadtság vagy a sárgaság) –, a verejtékezést, de a vizeletürítéskor jelentkező égő érzés tapasztalása is fontos panasz lehet.
Jellemző, hogy különösen az akut hasi- és bélrendszeri gyulladásokat gyakran kíséri lázas állapot. Nagyobb lányoknál mindig vegyük figyelembe a menstruációs ciklust, de azzal is számolni kell, hogy a hasfájás mögött akár a kismedencei szervek problémái állnak, így például egy felfázás.
Mikor forduljunk orvoshoz a hasfájós gyerekkel?
Amennyiben akut hasfájásról van szó, és a gyermeknek nincsenek túl nagy fájdalmai, akkor érdemes várni egy kicsit, mielőtt gyermekgyógyász segítségét kérjük. A nagyobbaknak már lehet adni fájdalomcsillapítót, menstruáció esetén görcsoldót.
Érdemes közben átgondolni, hogy a gyermeknek volt-e rendszeres széklete és mit evett az elmúlt 24 órában. A hasfájást fizikai vagy pszichés trauma egyaránt kiválthatja, így erre is próbáljunk fényt deríteni, még ha nagyobbaknál, főként tinédzsereknél ez nem mindig egyszerű.
Amennyiben a gyermeknek hasmenése van, esetleg többször hányt, jellemzően vírusfertőzés áll a háttérben. Ilyen esetekben mielőbbi orvosi konzultáció javasolt.
Lényeges, hogy a hasfájós gyermeket nem szabad etetni, csak itatni. Ez azért fontos, mert sok esetben segíti a gyomor természetes regenerációját, másrészt pedig szükség esetén az esetleges sürgősségi beavatkozást is gyorsabban lehetővé teszi.
Ha a gyermek panaszai elhúzódnak vagy fokozódnak, esetleg újabb aggasztó tünetek jelentkeznek, minden esetben kérjünk orvosi segítséget.