Az ultrahang-technológia az utóbbi évek és évtizedek egyik legnépszerűbb képalkotó diagnosztikai módszerévé vált. Ennek az oka az elérhetőség, a sokoldalúság és a jó felhasználhatóság mellett leginkább az, hogy alkalmazása nem jár sugárterheléssel. Teljesen általános, mondhatni hétköznapi kiegészítővé vált az orvostudományban, ami felgyorsítja és megkönnyíti a pontos diagnózis felállítását. Rengeteg különböző típusa ismert, de közülük a leggyakrabban hasi ultrahangra alkalmazzák a radiológusok.
A Haller Medical magánrendelőben is elérhető hasi ultrahangvizsgálattal ugyanis olyan szervek ellenőrizhetők, mint a máj, a lép, az epe, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a vese, a prosztata, vagy hölgyeknél a méh és a petefészek.
Ebből következik, hogy a hasi ultrahangnak gyakran nagy szerepe van a nőgyógyászati vizsgálatok során is, bár ezen a téren célzott kezelőberendezések, illetve ultrahangos módszerek egyaránt az orvosok rendelkezésére állnak.
Ennek ellenére érdemes megismerkedni a hasi ultrahang sajátosságaival, hiszen az egyik legtöbbször alkalmazott vizsgálati forma. Hogy mit kell tudni róla, egyáltalán mikor lehet szükség rá? Cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre is válaszoltunk!
Az emberi test legtöbb része vizsgálható ultrahanggal
Az orvosi gyakorlatban már a hetvenes évek óta megtalálható az ultrahang-technológia. Az egyszerűség és a biztonság miatt mára nagyon sok területen megjelent.
Rengeteget használják a nőgyógyászaton és a belgyógyászaton, de a sebészeten, a traumatológián, sőt még a reumatológián és a szemészeten is.
A technológia lényege, hogy az ultrahangos vizsgálófej piezoelektromos kristálya képes ultrahang-jeleket kibocsátani magából, amelyek az emberi testben megtalálható szövetekről különféle módon verődnek vissza.
Ezt a visszaverődést a gép képes rögzíteni, illetve megjeleníteni egy kapcsolódó számítógépes rendszer kijelzőjén, ami lehet egy aprócska monitor, de akár egy nagyobb televízió is.
Segít abban, hogy a kezelőorvos szükség esetén valós időben, működés közben ellenőrizhesse a szerveket vagy vizsgálhassa a méhben cseperedő kisbabát.
Milyen szakágak munkáját segíti a leginkább az ultrahang?
A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően az ultrahang diagnosztika ma már hasznos segítséget jelent nagyon sok szakágnál.
Óriási szerepe van a nőgyógyászatban, a belső szervek betegségeinek és elváltozásainak feltárásakor, de a terhesgondozásban is a fejlődő magzat követhetősége miatt.
Jelentős mértékben támaszkodnak rá a kardiológiában, hiszen a szívultrahang óriási segítség a diagnózisnál, sőt a technológiára épülő Doppler-vizsgálattal az artériák és a vénák állapota egyaránt felmérhető, legyen szó akár a vénás rendszer betegségeiről, akár a hasi aortártól.
Jól vizsgálhatók továbbá az ultrahanggal az izmok és az ízületek, de a pajzsmirigy problémáinak és az urológiai betegségeknek a feltárásakor egyaránt hasznos lehet ez a módszer.
Nem csak fájdalommentes, de sugárterheléssel sem jár
Amit az ultrahang vizsgálatok legnagyobb előnyeként tartanak számon, hogy teljesen fájdalommentes, miközben használatuk sugárterheléssel sem jár. Nem véletlen, hogy ezt alkalmazzák a terhes kismamáknál is, hiszen teljesen kockázatmentes a magzatra nézve.
Nemcsak rendkívül pontos képet ad a belső szervek állapotáról vagy a kisbaba fejlődéséről, de a sugárterhelés miatt korlátlanul ismételhető is.
Az ultrahang vizsgálatot minden esetben radiológus szakember végzi, aki egy zselés anyag alkalmazását követően egy speciális vizsgálófejet mozgat – hasi ultrahang esetén – az érintett szervhez legközelebb eső külső bőrfelületen.
A hasi ultrahang az üreges szervek feltárására alkalmas
Bár nagyon sok helyen alkalmazható, amint fentebb is említettük már, az ultrahang diagnosztikát a legtöbbször a hasi régióban alkalmazza az orvostudomány.
Ennek az oka leginkább az, hogy a hasüregben és a kismedencei részen van a legtöbb olyan szerv, amivel kapcsolatban fontos lehet a külső betekintés egy-egy betegség diagnosztizálása vagy éppen megcáfolása érdekében.
A közhiedelemmel ellentétben az ultrahang nem alkalmas a gyomor vagy a belek feltárására, elsődlegesen az üreges szervek vizsgálata végezhető el vele magas hatásfokkal.
Ilyen üreges szerv a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép, a vese, a húgyhólyag vagy a nőknél a méh és a petefészek.
Mikor és milyen tünetek esetén javasolt a hasi ultrahang?
Általánosságban kiemelhető, hogy 40 éves kor felett a hasi ultrahangot még panaszmentesen is érdemes éves szűrővizsgálatként beépíteni az életünkbe.
Prevenciós jelleggel ugyanis a hasi ultrahang idő előtt kimutathat olyan elváltozásokat, amelyek később nagyobb gondot okozhatnának, így például a vesekövet, az epekövet vagy a különféle rosszindulatú problémákat.
Természetesen vannak tünetek is, amelyek hasi ultrahang elvégzését indokolják. Ilyenek például
- a tartós alhasi- és deréktáji fájdalmak,
- a puffadás,
- a teltségérzet,
- a vizelési nehézség,
- a véres széklet- vagy vizelet,
- de rendellenes menstruációnál
- vagy meddőségi kérdésekben is választ adhat néhány fontos kérdésre.
Valamennyi szűnni nem akaró hasi panasz esetén tehát ajánlott a hasi ultrahang, de a belgyógyász szakorvos gyakran kérheti ezt a diagnosztikai módszert akkor is, ha a páciens kisugárzó mozgásszervi problémáktól szenved, hiszen ilyen esetekben egyaránt ki kell zárni a hasüregi elváltozásokat.
Milyen betegségekre derülhet fény a hasi ultrahang során?
A hasi ultrahang vizsgálattal számos betegség diagnosztizálható.
Ez a technológia választ adhat az ismeretlen eredetű hasi fájdalmak okaira, megállapítható vele az epe- vagy a vesekő jelenléte a szervezetben, de a húgyúti kövesség vagy az egyes belső szervek megnagyobbodása szintén könnyedén kimutatható a segítségével.
Az ultrahang technológia annyira alapos, hogy feltárható vele a hasüregi folyadék jelenléte, a különféle gennygyülemek, de még a bevérzések is. Optimális esetben láthatóvá tehetők a segítségével a daganatos elváltozások áttétei, de akár a kezdődő rákos elváltozások is idejekorán felismerhetővé válnak.
Nagy szerepe van a hasi ultrahangnak a máj vizsgálatában, ami gyakran érintett az áttétképződésben, de nagyszerűen áttekinthető ezzel a diagnosztikai módszerrel a teljes eperendszer, így az epevezeték és az epehólyag, illetve utóbbi kapcsán a kövesedés kialakulása.
Az epekő mellett ráadásul a vesekő és a húgyhólyagban keletkező köves lerakódások is könnyedén kimutathatók. Az ultrahang annyira alapos, hogy már panaszmentes állapotban felderíthetők az ilyen típusú elváltozások, így még azelőtt el lehet kezdeni a kezelést, hogy gondot okoznának.
Kiváló alternatíva a hasi ultrahang akkor is, ha a páciens hasnyálmirigy-problémáktól szenved. Segítségével tökéletesen áttekinthető a mirigy teljes alakja, mérete, sőt a komplett szerkezete is, így könnyedén feltárhatók a segítségével az olyan kóros folyamatok, mint a gyulladás, valamint a ciszta- és a daganatképződés.
Ha feltételezett veseproblémáktól szenved a páciens, a hasi ultrahang deréktáji alkalmazásával könnyedén feltárható a vesék és a vesemedence állapota, így valamennyi kóros folyamat diagnosztizálható általa.
Természetesen a húgyhólyaghoz kapcsolódó elváltozások is ugyanilyen könnyedén vizsgálhatók az ultrahang technológiával. Megállapítható vele a szerv nagysága, a szerkezete, de még az is, hogy vizelés során mennyire tud kiürülni, ami azért lényeges, mert a legtöbbször visszamaradó vizelet áll a férfiak prosztatagondjainak hátterében.
Hogyan készüljünk fel a hasi ultrahangra?
Az ultrahang vizsgálatok zöme nem igényel előzetes felkészülést a páciensek részéről. Amennyiben azonban a hasi régiót érinti ez a diagnosztika, fontos betartani néhány alapszabályt.
A legfontosabb, hogy a vizsgálat előtt 6 órával a páciens egyáltalán ne egyen szilárd ételt még akkor sem, ha nem konkrétan a gyomor feltárására kerül sor.
A képalkotó diagnosztika ugyanis sok esetben csak akkor éri el a célját, ha nemcsak a feltételezett problémás szervet vizsgálják meg a segítségével, hanem valamennyi hasi szerv feltérképezésre kerül.
Fontos továbbá a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás, ha a húgyhólyag vizsgálatáról van szó, illetve az is, hogy a vizsgálatra olyan ruhában érkezzünk, amely lehetővé teszi a hasi régió szabaddá tételét.