1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  6 perc

A leendő szülők többsége alig várja, hogy először láthassa kisbabája arcát. A tudomány fejlődésének köszönhetően azonban ma már nem kell megvárni a születést ahhoz, hogy az anyaméhben cseperedő magzat főbb vonásait szemügyre vehessük. A babamozi ugyanis azt a célt szolgálja, hogy a szülők is bepillantást nyerhessenek az anyaméhbe, méghozzá egy sokkal fejlettebb ultrahangos eszközzel, mint amivel a legtöbb kötelező terhességi vizsgálatot elvégzik.

A szolgáltatás az elmúlt néhány évben terjedt el, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend a gyermeket várók körében, hiszen túlzás nélkül rendhagyó és életre szóló élményt kapnak azáltal, hogy már a születés előtt láthatják születendő csemetéjüket.

Hogy pontosan mi az a babamozi és mit érdemes tudni róla előzetesen? Ebben a cikkben minden fontos részletet összegyűjtöttünk azoknak, akik először készülnek erre az élményre, de van bennük némi kétség, esetleg félelem a szolgáltatás kapcsán.

Mi az a babamozi?

A babamozi nem más, minthogy a leendő anyuka és apuka egy fejlett ultrahangos technológia által idő előtt megtekintheti gyermekét az anyaméhben.

Hogy a babamozi miként sikerül, azt nagymértékben befolyásolják a körülmények, de leginkább az, hogy az adott időszakban mennyire aktív és miként fekszik a baba.

Vannak esetek, amikor mindvégig takarásban marad a gyermek, míg máskor az első grimaszok, mosolyok és mozdulatok is elcsíphetők valós időben.

A babamozi azt követően vált népszerűvé. hogy megjelentek a 3D ultrahangok, amelyek már alapos betekintést tettek lehetővé. Ma már inkább a 4D- vagy 5D ultrahanggal biztosítanak hátteret ehhet a szolgáltatáshoz.

A Haller Medicalnál elérhető babamozi is 5D-s ultrahang technológiára épül, ami nemcsak nagyobb felbontással, hanem realisztikusabb színvilággal prezentálja a születendő gyermeket, így a szülők élethű képet kaphatnak babájukról.

Fontos kiemelni, hogy mindez nem minősül nőgyógyászati diagnosztikának, elvégzéséhez még nőgyógyász szakorvosra sincs szükség, hiszen ebben az esetben az élmény a fontos, és nem a magzat fejlődésének szakszerű ellenőrzése.

Természetesen a babamozi során készülhet általános állapotfelmérés, sőt a szülők bátran kérdezhetnek is, de ez a szolgáltatás nem helyettesítheti a kötelező genetikai szűrővizsgálatot. Még akkor sem, ha a babamozit képzett nőgyógyász prezentálja!

A babamozi menete

A babamozitól nem kell félni, nem igényel különösebb előkészületeket sem, hiszen egy teljesen ártalmatlan ultrahang vizsgálatról van szó, ami teljes egészében mentes a fájdalmaktól és a kellemetlenségektől.

Ennek megfelelően a babamozizás pontosan úgy zajlik, mint bármelyik ultrahang. A kismamának fel kell feküdnie egy kényelmes ágyra, majd a hasát szabaddá tennie ahhoz, hogy a diagnosztikai eszközzel hozzáférhető legyen.

Az 5D ultrahang nagyfelbontású képét egy nagyképernyős televízión követhetik a leendő szülők. Konkrétan a babamozi 20-30 percig tart, miközben képek és videók készülnek a fejlődő magzatról, amit természetesen a hozzátartozók is megkapnak egy pendrive-on.

A Haller Medicalnál a rögzített digitális anyagok mellett a legjobb pillanatról még egy nyomtatott fénykép is készül, ami kézzel fogható örök emlék marad a születés előtti gyermek arcáról.

A babamozi sikerét nehezítő tényezők

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a babamozi sikerére nincs garancia. Rengeteg tényező akadályozhatja ugyanis a megfelelő rálátást.

Elég csak a kismama testi jellemzőire gondolni. Az alkati tényezők mellett például a hasfal vastagsága, a belek gáztartalma, a méhlepény elhelyezkedése, de még a magzatvíz mennyisége, illetve annak kedvezőtlen eloszlása is sokat számít a siker kapcsán.

A gyermek elhelyezkedéséről pedig még nem is beszéltünk! A legjobb és legérdekesebb babamozi az, amikor a kisbaba aktív, azaz közben mozgolódik, hiszen gyakran fordul a képalkotó berendezés felé, nem ritkán grimaszol és mosolyog is.

Amennyiben alszik vagy éppen mozdulatlanul pihen, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy rossz lesz a végeredmény, de amennyiben ilyenkor a hátát mutatja az ultrahang irányába vagy eltakarja az arcát, akkor a szülők sajnos nem láthatnak majd belőle túl sokat.

Ezért javasolják a babamozi előtt, hogy a kismama 15-20 perccel előtte egyen egy kis csokoládét vagy gyümölcsöt, esetleg igyon némi kólát, hiszen ezek rendszerint élénkítő hatással vannak a magzatra.

Esetleges sikertelenség esetén a vizsgálat ismételhető, hiszen az ultrahang nem jár felesleges sugárterheléssel, ami gondot okozna a gyermek számára.

Mikor érdemes babamozira menni?

A babamoziról tudni kell, hogy nem kötelező vizsgálat, hanem egy extra szolgáltatás. Emiatt a szülők döntenek arról, hogy szeretnének-e élni a lehetőséggel vagy sem.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre több szülő szeretné idő előtt látni kisbabáját ilyen formában. Azt azonban nem tudják, hogy pontosan mikor, hányadik hónapban érdemes igénybe venni ezt a szolgáltatást ahhoz, hogy a legjobb eredmény szülessen.

Általánosságban elmondható, hogy a 10. héttől már bármikor lehet jelentkezni babamozira, azonban nem árt tisztában lenni vele, hogy a gyermek korához mérten más és más eredmény születhet. A 10. és a 20. hét között például egyáltalán nem is ajánlják ezt a lehetőséget.

Ennek az oka, hogy ebben az intervallumban a gyermek még nagyon fejletlen, karjai és lábai vékonyak, pocakja kerek, és bár arca már ekkor felvesz bizonyos jellegzetességeket, azonban ebben a szakaszban még nem akkora élmény látni, mint később.

Érdemes tehát a babamozit a 21. hét utánra tervezni, hiszen a gyermek ekkor kezd el formásodni, de a legoptimálisabb időszak az orvosok szerint a 25-30. terhességi hét.

Ekkor ugyanis a baba jellegzetességei már kifejlődtek, közel végleges formavilág jellemzi a picit, de még nem olyan nagy ahhoz, hogy gondot okozna kellő alapossággal megjeleníteni a képernyőn a főbb jellegzetességeket akár egyszerre is.

Ez az időszak azért szerencsés még, mert az arcra és a testrészei teljes részletességgel láthatóvá válnak, megfigyelhetők ásítások, mosolygások, kézmozdulatok, de akár az is, hogy tüsszent, azaz sokkal nagyobb élményt okozhat, mint kisebb magzati korban.

A babamozit egyébiránt a 39. hétig ajánlják az orvosok, de ilyenkor nagyobb eséllyel kell számolni azzal, hogy a gyermekből csak nagyon apró részleteket láthatunk. Természetesen ebben az intervallumban is születhet jó felvétel, de olyan jelentéktelen tulajdonságok is befolyásolhatják az eredményt, minthogy a magzat arca előtt van-e magzatvíz vagy nincs.

Árt-e a gyermeknek a babamozi?

Gyakori kérdés, azonban erre határozottan nemleges választ lehet adni. A babamozi gyakorlatilag egy fejlettebb technológián alapuló ultrahangos vizsgálatnak felel meg, amiről köztudott, hogy a legkevésbé ártalmas képalkotó eljárás, mert nem jár sugárterheléssel.

Nem véletlen, hogy a terhes kismamák vizsgálatát is ilyen eszközökkel végzik. Az ultrahang-technológia mögött több évtizedes szakmai háttér és rengeteg kutatás áll, amelyek bebizonyították, hogy ez a módszer semmilyen negatív hatást sem gyakorol a születendő gyermekre.

5 hasznos tipp, hogy jól sikerüljön a babamozi

A babamozi előtt minden szülő izgul egy kicsit. Az alábbiakban sokéves szakmai tapasztalatunkra építve összegyűjtöttünk öt olyan tippet, ami valóban hasznos segítséget nyújthat abban, hogy jó végeredmény szülessen.

1. Készüljünk fel!

Noha alapvetően nincs szükség nagyobb felkészülésre a babamozi kapcsán, azonban a sikeres vizsgálathoz a kismama odafigyelése is kell. Hiszen ki tudná jobban, hogy mivel lehet aktivizálni a méhben fejlődő gyermeket, mint maga az anyuka?

Mindenkinél más módszerek hatnak. Valakinél a friss levegő, a séta, a mozgás, másnál az édesség, az üdítő vagy éppen egy alma elfogyasztása. Érdemes tehát úgy érkezni a babamozira, hogy be tudjunk vetni egy-egy trükköt ahhoz, hogy az ultrahang során a gyermek kellően aktív legyen.

2. Ne érkezzünk túl korán!

Éppen a fentiek miatt érdemes odafigyelni arra, hogy ne érkezzünk túl korán a vizsgálatra. Ha valaki 30-40 percet üldögél a babamozi előtt, akkor szinte biztos, hogy a gyermek lenyugszik, elalszik, pihenget majd a vizsgálat során.

Próbáljuk úgy időzíteni, hogy legfeljebb 5-10 perccel előtte érkezzünk, és próbáljunk meg többet sétálni előtte, hiszen ez a tapasztalatok szerint élénkíti a magzatot.

3. Igyekezzünk elkerülni a késést!

Nemcsak a túl korai érkezés befolyásolhatja negatívan a babamozi eredményét, hanem az is, ha elkésünk a vizsgálatról. Ez ugyanis a legtöbb kismamánál stresszhelyzet, amit természetesen a gyermek egyaránt megérez majd.

Ha a kismama stresszes, a baba gyakran fordít hátat és takarja magát a méhben, olyan pózba húzza magát a feszült helyzet hatására, ami a babamozi szempontjából nem túl előnyös.

4. Az ideális terhességi hetekre kérjünk időpontot!

Fentebb már beszéltünk a babamozi ideális időpontjáról, amit valóban érdemes figyelembe venni. Hiába láthatjuk gyermekünket már a 10. héttől, a legoptimálisabb időszak a 25-30. hét lesz, mert ilyenkor már kivehetők a pici jellegzetességei, de még nem okoz nehézséget a vizsgálat.

A 30. hét után a babának már egyre szűkösebb helye van, egyre kevésbé tud olyan pozíciót felvenni, ami a vizsgálat szempontjából előnyös, így ezt az intervallumot mindenképpen érdemes betartani.

5. Fontos a nyugodt környezet!

A sikeres babamozi alapja a nyugodt környezet, hogy a kismama megfelelően el tudjon lazulni, hiszen ezt a gyermek is érzi majd, sőt gyakran felszabadultsággal jutalmazza. Emiatt érdemes olyan helyet választani hozzá, ahol ezt biztosítani tudják.

A Haller Medicalnál elérhető babamozit például otthonos környezetben biztosítjuk, és általában azt javasoljuk a pároknak, hogy maguk érkezzenek, hiszen a családtagok, a nagy társaság csak stresszhelyzetet szül, ami a végeredményre is rossz hatást gyakorol.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.