Az andrológia a férfiak egészségével, azon belül is főként a reprodukciós szervek betegségeivel és elváltozásaival foglalkozó tudományág, amely az urológia szakterületének részét képezi.
Egy dinamikusan fejlődő ágazat, amely Magyarországon 2004 óta létezik önálló formában. Ezzel még nagyobb figyelem irányulhatott a kizárólag férfiakra jellemző urológiai problémák diagnosztikájára és kezelésére egyaránt.
Milyen panaszok és tünetek esetén javasolt az andrológiai szakvizsgálat?
Mivel az andrológia a férfiak reprodukciós szerveit érintő megbetegedésekkel foglalkozik, az alábbi panaszok esetén javasolt részt venni szakrendelésen:
gyermekvállalás előtti általános tájékozódás és kivizsgálás;
gyermeknemzési problémák (miután a pár hölgy tagja már átesett a szükséges kivizsgálásokon és feltehetően a férfi részéről akadályozott a teherbe esés);
állandósult vagy folyamatosan visszatérő szexuális zavarok;
hormonális problémákra utaló panaszok (alacsony libidó, hangulatingadozás, fáradékonyság, alvászavar);
férfi fogamzásgátlás;
változókorhoz kapcsolódó tünetek.
Fontos, hogy az andrológia nem csak már kialakult panaszok esetén lehet a páciensek segítségére. A megelőzés érdekében is javasolt rendszeresen részt venni egy andrológiai szakvizsgálaton, méghozzá tünetmentes állapotban vagy enyhébb panaszok esetén.
A férfiakat érintő daganatos elváltozások többsége ugyanis gyakran vagy tünetmentes vagy teljesen hétköznapi panaszokat okoz, egy andrológus pedig segíthet a kapcsolódó problémák idő előtti feltárásában, ami jelentős mértékben javítja a gyógyulási esélyeket.
Milyen betegségekkel foglalkozik az andrológia?
Férfi meddőség
Az andrológiai szakvizsgálatot a legtöbben a férfi meddőség okainak feltárása miatt veszik igénybe. A statisztikák szerint jelenleg világszerte minden ötödik-hatodik pár gyermeknemzési nehézségektől szenved és legalább az esetek felében férfi meddőség áll a háttérben.
A férfiaknál rengeteg probléma, így genetikai- és fejlődési rendellenességek, korábbi műtétek, gyógyszerek, hormonális gondok, gyulladások, korábbi kemo- vagy sugárterápia, de akár egy egyszerű here visszértágulat is előidézheti.
Bár diagnosztikai oldalról az andrológia folyamatosan fejlődik, a meddő férfiak 30-40 százalékánál még mindig nem lehet egyértelműen meghatározni a háttérben meghúzódó okokat.
Szexuális problémák
Merevedési zavarok
A férfiak szexuális problémáinak feltárásával is az andrológia foglalkozik. Ide sorolható például a merevedési zavar, amiről akkor beszélhetünk, ha a páciens nem képes elérni vagy fenntartani a merevedés állapotát.
Az öregedéssel a merevedési zavarok gyakorisága is növekszik, de nagyon sokat tehetnek érte a páciensek rendszeres andrológiai kivizsgálással, valamint egészséges életmóddal, illetve a hormonális zavarok, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kezelésével.
Korai magömlés
Szintén gyakori szexuális probléma még a korai magömlés. Akkor beszélhetünk róla, ha a magömlés már az aktus előtt vagy a megkezdését követő egy percen belül bekövetkezik és ez a párkapcsolatra is rossz hatást gyakorol.
Meg lehet különböztetni elsődleges és másodlagos formáját. Előbbi már a szexuális élet kezdete óta tapasztalható, utóbbi viszont a korábbi megfelelő funkció elvesztését jelenti, ami gyakran gyulladásokra vagy pszichológiai okokra vezethető vissza.
Férfi fogamzásgátlás
A férfi fogamzásgátlással szintén az andrológia foglalkozik. Jelenleg nincs olyan készítmény a piacon, amivel lehetőség lenne a nőkhöz hasonló fogamzásgátló készítményeket alkalmazni, azonban a megtermékenyítő képesség végleges megakadályozására van lehetőség.
Ez az úgynevezett vazektómia, ami egy műtéti beavatkozás, és segítségével megakadályozható, hogy a hímivarsejtek az ondóba kerüljenek.
Férfi változókor (andropauza)
A női menopauzához hasonlóan a változókor a férfiaknál is okozhat kellemetlenségeket, bár sokkal lassabb az átmenet, nem lehet egy olyan határozott eseményhez kötni, mint amilyen a nőknél a menstruációs ciklus vége.
A férfiaknál 30 éves kor után évente fokozatosan csökken a tesztoszteron szintje. Ezt alapvetően meghatározza az életmód, illetve bizonyos társbetegségek, de 40-50 éves korban a legtöbb férfinál már tüneteket is okozhat, ami andrológiai szakvizsgálatot igényel.
Hogyan zajlik az andrológiai vizsgálat?
Anamnézis
Az andrológiai vizsgálat első lépése minden esetben az anamnézis. Lényege, hogy a páciens nyugodt és bizalmas légkörben elmondhatja orvosának a tapasztalt tüneteket, amihez bizonyos esetekben – főleg szexuális zavaroknál – a pár másik tagjára is szükség lehet.
A panaszok ismeretében a kezelőorvos több kérdést feltesz, aminek részeként a tünetek mellett az életmód, a társbetegségek, a családi anamnézis, de természetesen még a szexuális élet is szóba kerülhet.
Hogy ezt követően milyen irányban folytatódik tovább az andrológiai vizsgálat, azt minden esetben a tünetek, a feltételezett diagnózis határozza meg.
Fizikai vizsgálat
Bizonyos esetekben például fontos a fizikai vizsgálat, így a külső nemi szervek áttekintése, tapintásos ellenőrzése, hiszen olyan elváltozásokat lehet így felfedezni, amelyek közelebb vihetik az andrológust a diagnózishoz.
Nagyon fontos, hogy a fizikai vizsgálatok nem fájdalmasak, legfeljebb kellemetlenek.
Laborvizsgálat
Az andrológia egyik leghatékonyabb diagnosztikai eszköze a laborvizsgálat. Egy egyszerű vér- vagy vizeletellenőrzés alapján például könnyedén feltárhatók gyulladásos állapotok, fertőzések, sőt az egyes paraméterek akár még a daganatos elváltozások megállapításában is segítséget nyújthatnak.
A labor kapcsán külön kiemelendő az ondó vizsgálat, ami a férfi meddőség okainak feltárásakor elengedhetetlenül fontos.
Képalkotó vizsgálat
Feltételezett szervi elváltozások vagy gyulladások esetén az andrológusok gyakran alkalmaznak képalkotó vizsgálatot is a diagnózishoz. Ebből a szempontból az ultrahang különösen hasznos eszköz, hiszen a férfiak teljes reprodukciós rendszere feltárható a segítségével.