Diabetológia

A diabetológia a belgyógyászat egyik szakága, amely a cukorbetegség megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik.

A diabétesz népbetegségnek számít Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint csak hazánkban több mint 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek él együtt ezzel a betegséggel, a diagnosztizált esetek száma pedig évről-évre drasztikusan növekszik.

Még nagyobb problémát okoz, hogy sokan csak akkor fordulnak diabetológushoz, ha már jelentkeztek az első panaszok, holott időben felismerve – prediabéteszes állapotban – a betegség még jól kezelhető, visszafordítható.

A diabetológia ugyanis nemcsak a már kialakult cukorbetegség kezelésével foglalkozik, hanem a súlyos szövődményeket kiváltó probléma prevencióját is ellátja.

Milyen tünetekkel forduljunk diabetológushoz?

Mivel a diabetológia a cukorbetegség kezelésével foglalkozik, ezért a hozzá kapcsolódó tünetekkel érdemes szakorvoshoz fordulni. Ezek a következők:

  • állandó és kínzó szomjúságérzet;

  • kellemetlen, acetonszagú lehelet;

  • lassuló sebgyógyulás;

  • erőteljes éhségérzet;

  • életmódváltás ellenére bekövetkező súlyvesztés;

  • állandó fáradékonyság, levertség, dekoncentráltság;

  • fokozott vizeletkiválasztás, gyakori vizelési inger;

  • látásproblémák;

  • gyakorivá váló bőrfertőzések, gyulladás és gombásodás.

Fontos tudnivaló, hogy a cukorbetegség kezdetben nem okoz tüneteket, így akár hónapokig nincs olyan panasz, ami felhívná rá a figyelmet.

Ezért rendkívül lényeges, hogy akinél fennáll a cukorbetegség kialakulásának kockázata (életmódjából, életkorából vagy genetikai érintettségből kifolyólag) évente vegyen részt prevenciós jellegű cukorbetegség szűrésen, ami szintén a diabetológia feladata.

Milyen vizsgálatok vannak a diabetológián?

A cukorbetegség diagnosztizálásához nagyon fontos az anamnézis, hogy a diabetológus pontosan ismerje a páciens tüneteit, életmódját és étrendjét.

Az egyik legfontosabb diabetológiai vizsgálat az OGTT, vagyis a terheléses vércukor vizsgálat, de sok esetben keményítő tolerancia tesztre és általános vérvételre is szükség lehet a diagnózishoz.

Terheléses vércukor vizsgálat (OGTT)

Mivel a hagyományos vérvétel gyakran nem elegendő a cukorbetegség kimutatásához, terheléses vércukor vizsgálatra van szükség.

Segítségével nagyon hatékonyan diagnosztizálható a terhességi diabétesz, sőt az általános prediabétesz is.

A vizsgálat minden esetben reggel, éhgyomri állapotban zajlik. Az első lépés egy rutin vérvétel, amit a vércukorszint ellenőrzése követ. Ha az eredmény 7-7,8 mmol/l alatti, a páciens készen áll a tesztre.

Részeként 75 gramm oldott glükózt kell elfogyasztania, majd két óra után egy újabb vérvétellel kimutathatók a hatásokat. Az így kapott eredmények diagnosztikai értékkel rendelkeznek a cukorbetegség kapcsán.

Keményítő tolerancia teszt

Bizonyos esetekben az OGTT mellett keményítő tolerancia tesztet is kell végezni a páciensen a megfelelő diagnózis érdekében, hogy megállapítható legyen, a hasnyálmirigy miként reagál a szervezetbe juttatott keményítőre.

A vizsgálat két egymás utáni napon történik. Az első nap az OGTT-hez hasonló glükózterhelésről szól annyi különbséggel, hogy 30 percenként ellenőrzik a vércukorszint alakulását a glükóz elfogyasztása után.

A második napon azonban glükóz helyett búzakeményítőt kell innia a páciensnek, majd szintén félóránként megmérik a vércukorszintet.

A cukorbetegség típusai

A cukorbetegségnek három nagyobb típusát különbözetjük meg egymástól.

1-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegség minden esetben autoimmun folyamatokra épül, aminek részeként a szervezet elpusztítja a hasnyálmirigy által termelt inzulintermelő sejteket.

2-es típusú cukorbetegség

A cukorbetegség leggyakoribb típusa, aminek megjelenését számos tényező kiválthatja. A problémát a legtöbbször az jelenti, hogy a szervezet valamiért nem termel elég inzulint ahhoz, hogy a vércukorszintet normál értéken tarthassa.

Minden esetben prediabéteszes állapot előzi meg, amikor a szervezet az inzulintermelés fokozásával próbálja ellensúlyozni a magas vércukorszintet.

A hasnyálmirigy azonban nem képes tartósan fenntartani ezt az állapotot, egy idő után tehát nem tud elegendő inzulint termelni, hogy kielégítse a szervezet szükségleteit. Ilyenkor beszélhetünk a 2-es típusú diabétesz kialakulásáról.

Prediabétesz

A prediabétesz a cukorbetegség előszobája, amelynek három további típusát különböztethetjük meg.

  1. Az első a csökkent glukóz tolerancia vagy más néven IGT, amikor az éhgyomri méréseknél már 7 mmol/l felettiek az értékek.

  2. A második az emelkedett éhgyomri vércukorszint (IFG), amikor üres gyomornál a vércukor még normális értéket mutat, de terhelés hatására láthatóvá válik a probléma.

  3. A harmadik típus, amikor az IGT és az IFG együtt vannak jelen. A legtöbbször átmeneti állapot.

Hogyan tudja kezelni a cukorbetegséget a diabetológus?

A cukorbetegség kezelése mindig attól függ, hogy a páciensnél a diabétesz melyik típusát diagnosztizálták.

Ennek függvényében sokaknak elegendő a megfelelő étrend és a mozgásterápia, míg másoknál gyógyszeres kezelésre is szükség van.

A cukorbetegség kezelése étrenddel

A cukorbetegek kezelésében nagyon fontos szerepet játszik a megfelelő étrend. A személyre szabott diéta segít abban, hogy a páciens vércukorszintje mindig optimális tartományon belül mozogjon.

Alapja minden esetben a hozzáadott cukrot tartalmazó ételek kerülése és a szénhidrát bevitelének gondos követése.

Az étrend a rostban gazdag, főleg növényi eredetű ételekre koncentrál és különösen szigorú a fehérjékkel, valamint a zsiradékokkal szemben. Összeállítását ezért érdemes minden esetben dietetikusra bízni.

A cukorbetegség kezelése mozgásterápiával

A testmozgás alapvető fontosságú a cukorbetegek kezelésében. A fizikai aktivitás ugyanis elengedhetetlen a normál vércukorszint eléréséhez és fenntartásához.

Ezen felül javítható vele az izmok inzulinérzékenysége, normalizálható a testsúly és javítható a keringés.

Óriási szerepe van a prediabéteszes pácienseknél, hiszen esetükben minimalizálható a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Javasolt a cukorbetegeknek mozgásterapeutához fordulni vagy gondoskodni róla, hogy hetente legalább 150 percnyi közepes intenzitású testmozgást végezzenek.

A cukorbetegség kezelése gyógyszerrel

A diabetológiának nagy szerepe van abban, hogy a cukorbetegség gyógyszeresen is kezelhető legyen. A prediabéteszes betegeknél ez gyakran csak kiegészítő jellegű, illetve átmeneti, már kialakult betegségnél viszont állandó.

Az 1-es típusú cukorbetegség esetében például csak az inzulinterápia működik, hiszen ilyenkor a szervezet inzulintermelése teljesen leáll, tehát injekciók segítségével kell pótolni a normál vércukorszint fenntartásának érdekében.

A 2-es típusú cukorbetegségnél általában elegendők a szájon át szedhető gyógyszerek. Enyhébb esetekben egyetlen készítmény is segít elérni a megfelelő eredményt, máskor azonban több gyógyszer kombinációjára és kiegészítő inzulinterápiára lehet szükség.

Rólunk mondták

Kapcsolódó orvosaink

Dr. Vági Orsolya Belgyógyász a Haller Medical Magánrendelőben

Dr. Vági Orsolya Ph.D.

belgyógyász klinikai szakorvos