Az ambuláns sebészet a helyi érzéstelenítésben elvégezhető kisműtétekkel foglalkozik, amelyek a legtöbbször különböző bőrelváltozásokhoz kapcsolódnak.
Ez a szakág biztosítja az anyajegyekhez, szemölcsökhöz, lipómákhoz, fibrómákhoz, pigmentációs rendellenességekhez, tályogokhoz és a benőtt körömhöz kapcsolódó sebészeti kezeléseket, amelyek nem igényelnek kórházi tartózkodást.
A kérdéses elváltozásoknak a többsége járóbeteg-ellátásban kezelhető, így a páciens a beavatkozást követően hazamehet, otthonában gyógyulhat, és optimális esetben csak kontrollvizsgálaton kell ismételten megjelennie.
Az ambulás sebészet leginkább a bőr- és a lágyrész elváltozásaival foglalkozik, így a következő tünetek esetén javasolt a szakághoz fordulni segítségért:
anyajegyekhez kapcsolódó elváltozások (méretnövekedés, elszíneződés, gyulladás, váladékozás, sérülés);
bőr alatti duzzanatok (lipóma, fibróma, kásadaganat);
szemölcsök megjelenése;
a bőr felületén kialakult pigmentációs elváltozások;
benőtt és begyulladt körmök;
különböző bőrsérülések, illetve kapcsolódó rendellenességeik;
a bőr felszínéhez közeli nyirokcsomó duzzanatok.
Mivel az ambuláns sebészet sokféle betegségtípussal foglalkozik, ezért az elváltozás jellegének és a kapcsolódó tüneteknek a függvényében a vizsgálat és az ellátás menete is többféle módon történhet.
Az első lépés minden esetben az anamnézis, amikor a páciens megosztja kezelőorvosával tüneteit és kapcsolódó problémáit. Az ambuláns sebészeten nagyon sok esetben hozott anamnézisből dolgoznak a szakorvosok, így rögtön a fizikai vizsgálattal indul az ellátás.
Az anamnézis ismeretében a sebész minden esetben szemügyre veszi az elváltozást – ehhez ritkán, főleg anyajegyek esetén eszközös vizsgálatra is szükség van –, majd tájékoztatja a pácienst a műtét folyamatáról.
A beavatkozás körülményeit minden esetben meghatározza a kialakult probléma jellege és elhelyezkedése, azonban az érintett terület fertőtlenítése, majd helyi érzéstelenítése a legtöbbször közös pont.
Az érzéstelenítő injekción keresztül jut el az érintett szövetekhez. Hatására a fájdalom teljesen elkerülhető, de a mélyérzések minden esetben megmaradnak.
A műtét során a páciens folyamatosan ébren van, így kommunikálhat kezelőorvosával, aki a beavatkozást követően szükség szerint varrattal stabilizálja a sebet, és steril kötést helyez el rajta.
A sebész minden esetben pontos tájékoztatást ad a sebkezelés mikéntjéről, illetve kijelöli a kontrollvizsgálat időpontját.
Az ambuláns sebészeten a legtöbbször a bőrhöz és a lágyszövetekhez kapcsolódó elváltozásokat és betegségeket kezelik. Ezek közül a legyakoribbak a következők:
Anyajegy: az anyajegy egy a természetes bőrszíntől eltérő bőrképlet. Ha színe vagy mérete megváltozik, sérülés éri, esetleg váladékozni kezd, a szövettani vizsgálatot követően sebészeti úton eltávolítható.
Szemölcs: a szemölcs kialakulását alapvetően vírusfertőzés okozza. A legtöbbször csak esztétikai probléma, de típusától függően szükség lehet az eltávolításukra.
Lipóma: a lipóma egy a bőr alatti zsírszövetekben kialakuló jóindulatú daganatos elváltozás, ami ambuláns sebészeti úton könnyen kezelhető.
Fibróma: a fibróma egy a bőr felszínén megjelenő, általában bőrszínű vagy kicsit sötétebb bőrfüggelék, ami többnyire jóindulatú elváltozás, de mivel esztétikai problémát okoz, ambuláns sebészeti módszerekkel kezelhető.
Atheróma: az atheróma vagy más néven kásadaganat egy jóindulatú, bőr alatt elhelyezkedő daganattípus, amely gyakran jelenik meg a fejbőrön és a nyakon. Ha esztétikailag nem okoz kellemetlenséget vagy nem gyullad be, eltávolítása nem szükséges.
Benőtt köröm: bár nem egy betegség, mint inkább egy kellemetlen elváltozás, ami fájdalmas gyulladással jár, sebészeti úton azonban könnyedén orvosolható.
Tályog: tályog általában akkor alakul ki, ha a verejtékmirigyek elzáródnak és a szőrtüszők megduzzadnak, baktériumok hatására elfertőződnek, begyulladnak, ami nagy duzzanattal jár, kezelése pedig minden esetben sebész feladata.
Pigmentációs rendellenességek: a bőr felszínén megjelenő foltok egy része pigmentációs rendellenesség. Sebészeti kezelésére a legtöbbször csak akkor van szükség, ha esztétikailag kellemetlenséget okoz.
Sebészeti szakorvosi vizsgálat | 30.000 Ft | |
Emlősebészeti szakorvosi vizsgálat | 30.000 Ft | |
Bőrgyógyászati kimetszések (az ár tartalmazza a szövettani vizsgálat árát) | 50.000 Ft |