Hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt az emlőrák az egyik leggyakoribb rosszindulatú ráktípus a hölgyek körében. Csak Magyarországon évente mintegy 8000 nőnél diagnosztizálják az emlődaganat valamelyik típusát – gyakran előrehaladott stádiumban.
A korai diagnózis márpedig a mellrák minden típusánál nagyon fontos a szövődmények megakadályozása, illetve a gyógyulási esélyek növelése érdekében. Ebben játszik óriási szerepet a rendszeres mammográfiás emlőszűrés.
Tudni kell azonban, hogy az orvostudomány mellett a képalkotó diagnosztikai eszközök is állandó fejlődésben vannak. A hagyományos mammográfia helyett így egyre több helyen például már inkább a 3D tomoszintézises mammográfiát alkalmazzák ebből a célból.
Nem véletlenül, hiszen sokkal pontosabbak, precízebbek és kevesebb kellemetlenséggel járnak, mint a hagyományos mammográfia, de hogy mégis mit érdemes tudni erről az új típusú emlődiagnosztikai módszerről, azt az alábbiakban összefoglaltuk.
Mi az a 3D tomoszintézises mammográfia?
A 3D tomoszintézises mammográfiát több néven is ismeri az orvostudomány, így sok helyen emlő tomoszintézisként vagy digitális emlő tomoszintézisként (DBT) is hivatkoznak rá.
Ezek mindegyike ugyanazt a diagnosztikai módszert takarja, azonban tudni kell, hogy míg a vizsgálat technológiai háttere minden esetben megegyezik, a módszertana azonban változhat.
Valahol például még a 3D tomoszintézises mammográfiánál is erőteljes mellkompressziót alkalmaznak a vizsgálat során, azonban ma már vannak olyan kiegészítők – mint a Haller Medical 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálatán is elérhető SmartCurve® mellstabilizáló rendszer –, amivel erre nincs szükség.
Nagy általánosságban kijelenthető, hogy a 3D tomoszintézises mammográfia a hagyományos mammográfia alaposan továbbfejlesztett változata, amely alacsony dózisú röntgensugarakkal biztosítja az emlők vizsgálatát.
A hagyományos mammográfiához mérten sokkal pontosabb a 3D tomoszintézises mammográfia
Bár cikkünkben még foglalkozunk vele, azonban már itt az elején nagyon fontos kiemelni, hogy a hagyományos vizsgálathoz mérten a 3D tomoszintézises mammográfia sokkal alaposabb és precízebb képet biztosít az emlő szerkezetéről.
Bátran kijelenthető, hogy ez a technológia képes volt kiküszöbölni a hagyományos mammográfia korlátait, ezzel hozzájárulva az emlőrák korai felismeréséhez, sőt bizonyítottan csökkentve a téves pozitív diagnosztikák számát.
A korai felismerés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni az emlőrák kapcsán, hiszen mind a betegség kimenetele, mind a prognózisa kapcsán elengedhetetlen szerepe van az idő előtti és pontos diagnosztikának.
Hogyan működik a 3D tomoszintézises mammográfia?
A 3D tomoszintézises mammográfiás gépek nagyon alacsony dózisú röntgensugárzással működnek. A sugarak képesek átvilágítani az emlő szerkezetét, majd több felvétel készül, amelyek digitális formában a csatlakoztatott számítógépre kerülnek.
A felvételeket itt lehetőség van szintetizálni, azaz háromdimenziós képekké alakítani, amelyek nemcsak az elváltozások felismerését könnyítik meg, hanem azok elhelyezkedését és sajátosságait is meg tudják mutatni.
Egyszerűbben fogalmazva a 3D tomoszintézises mammográfia a CT-hez hasonlóan működik, azaz nagy felbontású képszeletek sorozatából állítható össze egy térbeli rekonstrukció, amely kiemelkedő diagnosztikus tulajdonságokkal rendelkezik.
3D tomoszintézises mammográfia szűrővizsgálatra és diagnosztikára
A 3D tomoszintézises mammográfia ideális választás szűrővizsgálatokhoz, illetve diagnosztikai felhasználásra egyaránt. Lássuk a kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.
3D tomoszintézises mammográfiás szűrővizsgálat
A szűrési célzattal alkalmazott 3D mammográfia legfontosabb feladata, hogy már nagyon korai stádiumban, tünetek nélkül is kimutassa a mellrákot. Bármilyen emlősűrűség mellett nagyon hatékonyan alkalmazható, így sokkal pontosabb szűrés végezhető vele, mint hagyományos társával.
A 3D tomoszintézises mammográfia egyik előnyös tulajdonsága, hogy még a túl sűrű emlőszövettel rendelkező nőknél is jelentősen precízebb képet tud adni a mell szerkezetéről, így kisebb az esélye a téves pozitív leletnek.
Ezzel a mammográfiás módszerrel sokkal előbb felismerhetők azok az elváltozások is, amelyek még nem tapinthatók vagy a hagyományos technológiával sem mutathatók ki, így nagyobb esély van olyan terápiák alkalmazására, amelyekkel megelőzhető a mell eltávolítása.
3D tomoszintézises mammográfiás diagnosztika
Bár a szűrővizsgálatok jelentősége vitathatatlan, azonban a 3D tomoszintézises mammográfia már a meglévő problémák diagnosztikájában és pontosabb feltárásban is nagyon fontos szerepet játszik.
Amennyiben tehát emlőrákra vagy más emlőbetegségre utaló tünetek jelentkeznek, mint amilyen a tapintható csomó, a fájdalom, a mellbimbó érzékenysége vagy elváltozása, a 3D tomoszintézises mammográfiával pontosan lehet feltárni a háttérben meghúzódó okokat.
Mivel a 3D tomoszintézises mammográfia nagyon alacsony dózisú sugárterheléssel jár, ezért a diagnosztikus képalkotás egy szűrővizsgálat után is kivitelezhető a megfelelő kórkép felállításához.
Hogyan zajlik a 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálat?
Függetlenül attól, hogy a páciens szűrővizsgálaton vagy a pontos diagnózis érdekében vesz részt a vizsgálaton, a 3D tomoszintézises mammográfia folyamata alapvetően minden esetben megegyezik.
Az egyetlen különbség, hogy a diagnosztikai vizsgálaton már elegendő lehet csak az érintett emlőn elvégezni a képalkotást. Lássuk azonban a vizsgálat menetét lépésről-lépésre:
- A rendelő öltözőjében a páciens felkészül a vizsgálatra, azaz deréktól felfelé leveszi a ruháit és az ékszereit.
- Ezt követően a 3D tomoszintézises mammográfiás géphez lép, és az egyik emlőjétt a vizsgálófelületre helyezi.
- A Haller Medical által használt SmartCurve® mellstabilizáló rendszer jóvoltából nincs szükség erőteljes mellkompresszióra a vizsgálathoz, így a folyamat további része mentes a fájdalmaktól és a kellemetlenségektől.
- A páciensnek ezt követően semmi dolga sem lesz azon túl, hogy mozdulatlan marad, amíg a képalkotó egység több szögből felvételeket készít az emlőről.
- A fentiekben bemutatott módon a másik mellről is elkészülnek a szükséges felvételek.
- Az így kapott képek ezután egy számítógépre kerülnek, ahol háromdimenziós felvételek készülnek. Közben a páciens természetesen felöltözhet.
- Ezt a 3D-s felvételt minden esetben emlőspecialista radiológus szakorvos elemezi és véleményezi. Negatív eredmény esetén a páciensnek nincs teendője, ellenkező esetben további vizsgálatok várnak rá.
Milyen előkészületekre van szükség a 3D tomoszintézises mammográfiához?
A 3D tomoszintézises mammográfia semmivel sem igényel több előkészületet, mint a hagyományos mammográfiai vizsgálat. Amennyiben voltunk már korábban bármilyen emlőszűrésen, érdemes lehet előkeresni ezeket a leleteket és felvételeket.
Ajánlott olyan ruházatban érkezni a vizsgálatra, amelyet deréktól felfelé könnyebben leveszünk. Hasznos lehet már otthon megszabadulni az ékszerektől, különösen a nehezebben eltávolítható daraboktól.
Nagyon fontos továbbá, hogy a mellkason, a melleken és a hónalji régióban semmilyen kozmetikumot, így krémet, sprayt, parfümöt, de még dezodort se használjunk, mert az alapvetően befolyásolhatja a 3D tomoszintézises mammográfia eredményét.
A 3D mammográfia előnyei a hagyományos mammográfiához mérten
A legmodernebb 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálatok több tekintetben is előnyösebbek, mint a hagyományos mammográfia. A legfontosabb, hogy átlagosan akár 40 százalékkal hatékonyabbak az invazív emlőrák felismerésében.
A régi típusú emlődiagnosztikának ugyanis mai szemmel már megvannak a korlátai, így a kisebb vagy kezdetleges mellrákos elváltozások nehezebben ismerhetők fel a segítségével.
Ez nemcsak a szűrővizsgálatok, hanem a diagnosztika terén is jelentős előnyt jelent a 3D tomoszintézises mammográfia kapcsán, sőt nagyobb valószínűséggel fedezhetők fel általa a többszörös emlődaganatok is.
Ezen felül a 3D tomoszintézises mammográfia gyorsabb, ezáltal a vizsgálat rövidebb ideig tart, és mivel nincs szükség erőteljes mellkompresszióra, ezért fájdalommentesen tud precíz képet alkotni még a kisebb méretű emlőkről is.
Nagy előnye még a csekély sugárterhelés, valamint a nagyobb felbontású, részletgazdagabb és pontosabb képalkotás, amivel a sűrű emlőszövetekben található rendellenességek is könnyebben kimutathatók.
A két technológia közti különbségeket jól mutatja, hogy míg a hagyományos mammográfia során mindössze két darab kép készül a mellről, a 3D tomoszintézises mammográfia akár 15 képet is készít több szögtartományból, amelyek lehetőséget adnak háromdimenziós leletek elkészítésére.