1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  5 perc

A C19-9 érték vizsgálatára akkor van szükség, ha a páciensnél hasnyálmirigyrák gyanúja merült fel vagy egy korábbi diagnózis esetén szükség van a betegség, illetve a kezelés utókövetésére.

Az elnevezés mögött egy fehérjét találunk, amit tumormarkerként a rákos sejtek termelnek nagyobb mennyiségben. Mivel bekerül a véráramba, ezért egy vérvizsgálat segítségével mennyiségük pontosan feltárható a szervezeten belül.

Fontos azonban már itt az elején megjegyezni, hogy a magas CA19-9 érték nem minden esetben jelez rákos elváltozást, hiszen vannak más egyéb betegségek, amelyek megnövelhetik szintjét a vérben.

Hogy mit jelent, ha a CA19-9 érték magas? Egyáltalán milyen okból kifolyólag van szükség ennek a tumormarkernek a szűrésére? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

Mi az a CA19-9?

A CA 19-9 nem más, mint egy fehérje, egy speciális antigén a szervezeten belül. Ha nagyobb mennyiségben fordul elő, akkor hasnyálmirigyrák megjelenésére utalhat, ezért tumormarkerként beszélhetünk róla.

Tudni kell azonban, hogy a CA19-9 önmagában nem elegendő a daganatos elváltozás diagnózisához, hiszen ehhez nem eléggé specifikus tényező.

Mégis fontos szerepet játszik a diagnózisban – és az utókövetésben –, hiszen amennyiben a vérben jelentős CA 19-9 érték mutatható ki, az minden esetben további kivizsgálásokat indokol.

Miért van szükség a CA19-9 érték feltárására?

Noha a CA19-9 a hasnyálmirigyrák tumormarkere, azonban tudni kell, hogy közel sem csak ennek a betegségnek a feltárására lehet alkalmazni, hiszen más típusú daganatos elváltozások is megnövelhetik szintjét a szervezeten belül.

A hasnyálmirigy mellett így az epevezeték, a vastag- és a végbél, a gyomor, a petefészek, sőt még a hólyagrák is hatással lehet mennyiségére.

Ilyen esetekben a rákkezelés egyik alapvető eleme, hogy a páciensnél folyamatosan ellenőrizzék a CA19-9 értéket, hiszen ez segít megbizonyosodni a kezelés eredményességéről, az érintett állapotáról, de akár még a daganat növekedési üteméről is.

A diagnózis megtámogatása mellett kiemelkedően fontos a CA19-9 ellenőrzése a sikeres kezelést követően, hiszen a megnövekvő szint az egyik első jele annak, hogy a rákos sejtek újra szaporodásnak indultak a szervezeten belül.

CA19-9 érték: a hasnyálmirigyrák tumormarkere a laborleleten

Miért hasznos daganatos elváltozások esetén a CA19-9 érték?

Tumormarkerként a CA19-9 érték meghatározása több szempontból is fontos lehet. Ezek a következők:

  • Más tesztekkel, értékekkel és vizsgálatokkal együtt segít a pontos diagnózis felállításában, ami minden rákkezelés alapja.

  • Könnyedén nyomon lehet követni általa a diagnosztizált daganatot, illetve a kapcsolódó kezelés hatékonyságát, hiszen a rák elhatalmasodásával az érték növekedik, gyógyulási tényezők esetén viszont csökken.

  • Prevenciós jellege mellett a CA19-9 segít ellenőrizni azt is, hogy a sikeres kezelés után a daganatos elváltozás újra megjelenik-e a szervezetben.

Nem minden hasnyálmirigyrákos esetben magas a CA19-9 érték!

Itt fontos kiemelni, hogy bár valóban egy tumormarkerről beszélünk, ami az esetek jelentős többségében kitűnő összképet ad a szervezetben zajló folyamatokról, de nem mindig van ez így.

Néhány embernél még akkor sem növekszik meg a CA19-9 érték a laborleleten, ha hasnyálmirigyrákkal diagnosztizáltak. Esetükben más módon kell biztosítani a betegség követését és utólagos ellenőrzését.

Mit jelent a CA19-9 érték a laboreredményen?

Amennyiben valakit daganatos megbetegedéssel kezelnek, illetve a páciens sikeres kezelésen esett át, gyakran szükség lehet a CA 19-9 érték megvizsgálására egy egyszerű vérvétel segítségével.

Lássuk, hogy mit jelentenek az eredmények!

A normál CA19-9 érték

A normál CA19-9 érték a véreredményen általában 37 klU/l, illetve annál alacsonyabb. Daganatos elváltozás esetén ez a szám a többszörösére növekedhet.

A növekvő és magas CA19-9 érték

Amennyiben a laboreredményen a normál értékhez mérten magas CA19-9 szintet látunk, ami korábbi vérvizsgálathoz viszonyítva növekszik, az kialakult, illetve folyamatosan növekvő daganatos elváltozásra utal.

Már diagnosztizált esetben jelezheti azt is, hogy az alkalmazott kezelés nem elég hatékony. Ez az állapot mindig további vizsgálatokat igényel.

A csökkenő és alacsony CA19-9 érték

Amennyiben a korábban magas CA19-9 érték csökkenő tendenciát mutat, az minden esetben azt jelenti, hogy a diagnosztizált daganat mérete mérséklődött. Ez kezelés esetén jó hír a páciens számára, hiszen annak eredményességére utal.

Általánosságban alacsony CA19-9 szintről nem beszélhetünk, illetve nem is kell nagy jelentőséget tulajdonítani az ilyen eseteknek.

A CA19-9 érték stagnál

Ha az érték korábban megnövekedett, illetve daganatos elváltozást diagnosztizáltak, akkor a stagnálás azt jelenti, hogy a betegség stabil, azaz nem rosszabbodott, ugyanakkor nem is mutat javuló tendenciát.

A legszerencsésebb eset, ha a CA19-9 érték nem magas, hanem normál tartományban stagnál.

A CA19-9 érték növekedése a korábbi csökkenés után

Ilyen esetben a laborlelet azt mutatja, hogy bár a rákos elváltozás korábban jól reagált a kezelésre, illetve talán vissza is húzódott, azonban valamilyen okból kifolyólag a daganat visszatért vagy újra növekedni kezdett.

Ez az állapot minden esetben további vizsgálatokat igényel, hiszen csak ezek után lehet határozottan alátámasztani a fentieket.

A CA19-9 érték magas, de nincs daganatos elváltozás

A CA19-9 bár tumormarkerként ismert, azonban gyakran előforduló eset, hogy a laboreredményen látható magas értékhez nem kapcsolódik semmiféle daganatos képlet a szervezeten belül.

Ilyenkor általában nem áll kezelést igénylő betegség a háttérben, hiszen egy egészséges ember CA19-9 értéke is lehet magas, de olyan állapotokban is előfordul, mint

  • az epekövesség;

  • a hasnyálmirigy-gyulladás;

  • az epevezetéket érintő betegségek (elzáródás, fertőzés, gyulladás);

  • bizonyos májbetegségek (májzsugor, májkárosodás);

  • valamint a cisztás fibrózis.

Amikor nem diagnosztizálható daganatos elváltozás, de a CA19-9 érték magas a vérképen, akkor a pácienst jellemzően további vizsgálatokra küldik, hogy a fentiek közül valamelyik diagnosztizálásra kerüljön, hiszen mindegyik kezelést igénylő betegség.

Hogyan zajlik a CA19-9 vizsgálat?

A CA19-9 szintjének ellenőrzéséhez egy hagyományos vérvételre van szükség. Ha kizárólag ennek az értéknek a vizsgálata történik, nincs szükség éhgyomri laborvizsgálatra, a nap bármelyik részében elvégezhető.

A mintavételhez közvetlenül vénából kell vért venni – általában az alkarból –, amit egy kis tű segítségével, szinte fájdalommentesen végeznek. A páciens legfeljebb egy kis szúrást érezhet, amikor a tűt behelyezik a vénába.

Maga a folyamat ritkán tart tovább öt percnél, hiszen nincs szükség nagyobb mennyiségű vér levételére.

Hogyan kell felkészülni a CA19-9 vizsgálatra?

Bár a tumormarker szintjét hagyományos vérvétellel ellenőrzik, a mintavétel nem igényel különösebb felkészülést a páciens részéről.

Javasolt a vérvétel előtt odafigyelni a bőséges folyadékfogyasztásra, ami megkönnyítheti a folyamatot, de érdemes egyeztetni a kezelőorvossal is.

Bizonyos vitaminok és gyógyszerek ugyanis befolyásolhatják az eredményeket, így előfordulhat, hogy a vizsgálat előtt bizonyos készítmények szedését átmenetileg fel kell függeszteni.

Milyen kockázatai vannak a CA19-9 vizsgálatnak?

Mivel egy egyszerű vérvételről van szó, a CA19-9 szint ellenőrzésének nincsenek különösebb kockázatai.

A tűszúrás helyén ugyan jelentkezhet enyhe fájdalom és csekély véraláfutás, de ez a panasz jellemzően nagyon gyorsan, magától elmúlik.

Mi a teendő, ha a CA19-9 érték emelkedést mutat?

Amennyiben a vérvizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a CA19-9 szintje megnövekedett a szervezetben, akkor érdemes haladéktalanul felkeresni azt a szakorvost, aki a vizsgálatot elrendelte.

Ez azért fontos, mert a véreredmény önmagában nem diagnosztikai értékű, a probléma pontos feltárásához tehát kiegészítő vizsgálatok elvégzésére van szükség.

Tudni kell azonban, hogy hasnyálmirigyrák-gyanú esetén a vizsgálatot jellemzően úgy rendelik el, hogy a CEA, a bilirubin és a májpanel is ellenőrzésre kerül, hiszen ezek együttesen megkönnyíthetik a diagnózist, illetve a célzott kezelés elindítását.

Ha CA19-9 szűrésre vagy általános vérvételre van szüksége, kattintson a következő linkre: laborvizsgálatok Budapesten.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.