📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  6 perc

A térdfájdalom hátterében nagyon gyakran valamilyen ortopédiai betegség áll. A jelenség kortól és nemtől függetlenül szinte bármikor kialakulhat, így a fiatalabbakat legalább olyan gyakorisággal érintheti, mint az idősebbeket.

Mivel a térdünk rengeteg munkát végez a mindennapok során, ezért a kapcsolódó ízületeket nagyon könnyű túlterhelni. Emiatt gyakorivá válhatnak a sérülések, de az idősödéssel a porcok kopásából fakadó kellemetlenségekkel is számolnunk kell.

Ezek mind-mind olyan tényezők, amelyek térdfájdalmat válthatnak ki, mégsem lehetne csak ennyivel elintézni ezt a kellemetlen tünetet, aminek a hátterében számos problémaforrás megtalálható.

Nagyon fontos azonban, hogy már a legenyhébb tünetek esetén is ajánlott felkeresni egy ortopédiai rendelést, hiszen a térdfájdalmak kivizsgálása és pontos diagnózisa elengedhetetlen a nagyobb elváltozások megelőzéséhez.

Ahhoz azonban, hogy időben felismerjük a bajt, elengedhetetlen tisztában lenni a térdfájdalom leggyakoribb okaival, tüneteivel és nagy általánosságban azokkal a tényezőkkel, amelyek anatómiailag befolyásolják ezt a jelenséget.

A térd anatómiai felépítése

Noha a szakkönyvek hosszú fejezeteken keresztül írnak a térd anatómiájáról, mégis nagyon fontos, hogy néhány mondat erejéig megismerjük ezt a különleges testrészt.

A térd egy olyan ízület, ami azon túl, hogy rendkívül sérülékeny, óriási szerepet játszik a hétköznapokban. Elengedhetetlen a járásban, a térdelésben, az emelésben, a sportolásban, illetve minden egyes mozgással járó tevékenységben.

Maga a térd a sípcsont és a combcsont találkozásánál helyezkedik el. A térdkalács biztosítja a két csont közötti összekötő vázat, de izmok, szalagok, ínak és porcok egyaránt gondoskodnak az ízület stabilitásáról és mozgékonyságáról.

Mindkét csontvéget vastag porcréteg borítja, ami nemcsak a térd mozgékonyságát könnyíti meg, hanem a terhelések elnyelésében is fontos szerepet játszik.

A térd két nagyobb izomcsoportra épül. Az egyiket négyfejű izomzatnak nevezzük és a comb első felén helyezkedik el, míg a másikat combhajlító izomzatnak, és értelemszerűen a comb hátsó részén található. Előbbi a láb kiegyenesítését, utóbbi hajlítását szolgálja.

Ebben a rendszerben az ínak tartós szövetszálakként kötik az izomzatot a csontokhoz, míg a szalagok a csontok egymáshoz való rugalmas rögzítését szolgálják. A térd tehát egy nagyon bonyolult egység, és bármelyik része is sérül, az minden esetben fájdalmat, kisebb-nagyobb mértékű mozgáskorlátozottságot eredményez.

A térdfájdalom okai

Amint az már a fentiekből is kiderült: a térdfájdalomnak számos oka lehet. Ezek közül tekintjük át a legáltalánosabbakat az alábbiakban!

Porckopás

A térdproblémák egyik leggyakoribb kiváltó oka kétségtelenül a porckopás (osteoarthritis). Mivel kezdetben gyakran egyáltalán nem idéz elő semmilyen kellemetlenséget, ezért általános, hogy már csak akkor fedezik fel, amikor a környező ízületek és lágyrészek begyulladnak.

Maga a porckopás egy degenerációs folyamat, amikor – főleg a kor vagy az állandó túlterheltség miatt – a porcképződés nem tudja követni a porckopás folyamatát. Ennek hatására az ízületi porc elvékonyodik, hosszabb távon pedig elkopik.

A legnagyobb fájdalmat teljes kopáskor idézi elő, hiszen ilyenkor a csontvégek között nincs tompító szövet, azok teljesen összeérnek, ami óriási fájdalmakat okozhat.

A porckopás minden esetben az öregedéshez kapcsolódó természetes folyamat. Tudni kell azonban, hogy rendszeres testmozgással, aktív életmóddal megelőzhető a teljes kopás, azaz nem törvényszerű, hogy idősebb korban a porcok degeneratív folyamata gondot okoz.

Fontos megjegyezni, hogy az ízületi porckopás mögött meghúzódhat fizikai sérülés, endokrinológiai betegség, de akár olyan születési rendellenesség is, ami gyermek ortopédiai szakvizsgálatot, illetve kezelést igényel.

Ízületi gyulladás

Bár sok esetben a porckopás okozza, a térdfájdalmat előidéző ízületi gyulladás hátterében számos tényező meghúzódhat.

Beszélhetünk például reumás ízületi gyulladásról, ami időszakosan, de akár állandó jelleggel is meg tudja keseríteni a páciensek életét. Autoimmun betegségről van szó, ami a test bármelyik ízületénél megjelenhet, de általában a legtöbbet terhelt helyeken bukkan fel.

Az ízületi gyulladás egyik formája a köszvény. Akkor alakul ki, ha magas a szervezetben a húgysav mennyisége, és az felhalmozódik az ízületben. A legtöbbször a lábujjak ízületeit támadja, de nagyon gyakran jelentkezik a térdben is.

A hagyományos köszvény egyik fajtája a pszeudo-köszvény. Húgysav helyett ilyenkor kalciumkristályok halmozódnak fel az ízületben. Fontos ismerni, mert ez a típus már gyakrabban érinti a térdet.

Az elhangzott betegségekhez viszonyítva sokkal veszélyesebb a térdet támadó szeptikus ízületi gyulladás. Akkor alakul ki, ha a térdízület valamilyen okból kifolyólag elfertőződik, és fájdalmasan megduzzad.

Minden előjel nélkül érkezik, sokszor nagy fájdalommal és magas lázzal jár. Lényeges a felismerését követően mielőbb ortopédushoz fordulni, mert ez a típusú gyulladás nagyon gyorsan képes óriási károkat okozni a porcban.

Íngyulladás

Az íngyulladás szintén gyakran áll a térdfájdalom mögött. Ilyen esetekben a comb hátsó izmaihoz kapcsolódó ínak gyulladnak be, amelyek a térdízület csontjaihoz tapadnak. Ez jellemzően duzzanattal és kellemetlen fájdalommal jár.

Ha a térdízület nyáktömlője begyullad, az szintén óriási fájdalmat okoz. A nyáktömlő egyfajta csontos kiemelkedés, ami a gyulladás hatására mindig többletfolyadékkal telik fel, ezáltal kellemetlen feszítő érzést és fájdalmat eredményez.

Az ínak gyulladásának hátterében számos tényező meghúzódhat. Gyakori, hogy egy sérülés áll a háttérben, máskor több kicsi trauma összeadódásából jön létre a gyulladás. Jellemző rá, hogy a térdfájdalom ilyenkor nagyon hirtelen jelentkezik, mozgatásra pedig fokozódik.

Sérülések

A térdfájdalom leggyakoribb okai között mindenképpen meg kell említeni a sérüléseket is. A térdet számos formában érheti trauma, így felsorolni is nehéz lenne mindegyiket. A legtöbbször azonban valamilyen sportsérülés, a térd kicsavarodása vagy kificamodása áll a háttérben.

Ezt hívjuk meniszkusz sérülésnek, ami általában a trauma hatására azonnali fájdalommal jár, hatására pedig gyakran elszakadhatnak a kereszt- és az oldalszalagok is.

Bár nem feltétlenül futás hatására alakul ki, de a futótérd szintén egy olyan sérülés, ami jelentős térdfájdalmat okoz. Kialakulásához a térd nem megfelelő és hosszadalmas terhelése vezet, amit minden esetben íngyulladás kísér.

A futótérdnél a fájdalom kezdetben csak terhelés során jelentkezik, de később a degeneratív folyamatok hatására állandósulhat.

Rheumatoid arthritis

Noha az ízületi gyulladásnál fentebb már említettük, azonban mindenképpen ki kell emelni külön is a térdfájdalom leggyakoribb okaihoz kapcsolódóan a rheumatoid arthritist.

A köznyelvben csak egyszerű reumaként ismert elváltozás meglepő módon az immunrendszer nem megfelelő működéséhez vezethető vissza. A szervezet elsődleges védelmi vonala ugyanis ilyenkor olyan enzimeket termel, amelyek képesek lebontani a porcokat, a lágyrészeket, de még a csontokat és az ízületi tokot is.

Hatására súlyos gyulladások jönnek létre a test ízületeiben, különös tekintettel a térdnél, ami nemcsak óriási fájdalmakat, hanem egy idő után jelentős mozgáskorlátozottságot is eredményez. A betegség főként felnőtt nőket érint, de férfiaknál is kialakulhat.

Mikor forduljunk orvoshoz térdfájdalom esetén?

A térdfájdalmat nagyon sokan nem tartják olyan betegségnek vagy tünetnek, ami azonnali orvosi kezelést igényel. Valójában azonban már a legkisebb panaszokkal is érdemes mielőbb felkeresni egy ortopédiai szakrendelést.

Különösen olyan esetekben, ha a térdfájdalom

  • jelentős duzzanattal és ízületi merevséggel;
  • vöröslő bőrfelülettel és meleg tapintással;
  • gyengeséggel és instabilitással;
  • valamint pattogó és ropogó hangokkal jár.

Ezen felül a páciens

  • nem tud ránehezedni a térdére vagy nem tudja megfelelően terhelni;
  • képtelen kinyújtani vagy behajlítani az ízületet;
  • látható deformációt lát a térd környékén;
  • a duzzanathoz és a fájdalomhoz lázas állapot társul;
  • a térdfájdalmakat valamilyen sérülés idézte elő.

Mivel diagnosztizálhatók a térdfájdalmat kiváltó okok?

A térdfájdalom okainak feltárásához a legtöbbször ortopédiai szakvizsgálatra van szükség. Részeként az ortopéd szakorvos először alaposan feltárja a páciens panaszait, felállítja az anamnézist, majd fizikai vizsgálatot végez, aminek részeként a térd átmozgatására is szükség lehet.

A legtöbbször a panaszok már önmagukban árulkodnak arról, hogy milyen problémák lapulhatnak a térdfájdalmak mögött, de gyakran szükség lehet további vizsgálatokra, labordiagnosztikára, sőt egyes esetekben más szakágak bevonására is.

Az ortopédia legfontosabb diagnosztikai eszközei térdfájdalom esetén a következők:

Röntgen

A röntgen az egyik legáltalánosabb képalkotó módszer, ami röntgensugarak alkalmazásával betekintést nyújt a bőr alá, így láthatóvá teszi a belső szöveteket és a csontokat egyaránt.

Ultrahang

Az ultrahang káros sugárzás nélkül képes megmutatni a szövetek és a csontok állapotát. Nagy előnye, hogy gyerekeken és terhes kismamákon is alkalmazható, nem jár sugárterheléssel, és szükség szerint akár mozgás közben is meg tudja mutatni a problémát.

MRI

Az MRI szintén egy képalkotó módszer, amely mágneses tér segítségével ad átfogó képet a beteg belső elváltozásairól és sérüléseiről. Különösen hasznos, ha nagy pontosságú és részletességű képre van szükség az adott szervről a diagnózishoz.

CT

Amennyiben az MRI részletessége nem elegendő, a számítógépes tomográfiás vizsgálat vagy más néven CT lehet a jó megoldás. Segítségével axiális képek készíthetők a test bármelyik pontjáról, így a térdről is, ami sokkal alaposabban prezentálja az elváltozást.

Artroszkópia

Az artroszkópia már nemcsak a diagnózisban, hanem gyakran a kezelésben is segítség lehet. Nagyon könnyű vele feltárni az ízületek állapotát úgy, hogy egy megvilágított optikai csövet vezetnek be az ízületbe egy apró bemetszésen keresztül.

Mivel a képet ilyenkor közvetlenül az ízület belsejéből kapják az orvosok, ezért valamennyi degeneratív vagy ízületi probléma könnyedén megállapítható a segítségével, sőt még a különféle csontbetegségek és daganatos elváltozások is.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelő intézmény és orvos igazgatója.