Miután nemcsak világszinten, hanem Magyarországon is az emlőrák az egyik leggyakoribb rosszindulatú daganatos elváltozás a nők körében, egyre nagyobb figyelem irányul a prevencióra.
A melldaganatok kapcsán a megelőzés alapját a rendszeres szűrővizsgálatok biztosítják. Bár maga a betegség az évenként elvégzett komplex emlőszűrés mellett is kialakulhat, azonban a korai diagnózissal sokkal jobbak a gyógyulási és a túlélési esélyek.
Az emlőrák szűrését már hosszú évek óta a mammográfia biztosítja a 35 éven felüli nők számára, azonban egyre gyakrabban találkozhatunk a 3D tomoszintézises mammográfia vagy más néven emlő tomoszintézis fogalmával is.
Nem véletlenül, hiszen egy minden téren modernebb és precízebb szűrővizsgálati módszerről van szó. Hogy mégis melyek a két mammográfiatípus közötti legjelentősebb különbségek? Cikkünkből kiderül!
Mi az a mammográfia?
A mammográfia nem más, mint az emlők elváltozásainak szűrésére szolgáló diagnosztikai módszer. Egyfajta célzott röntgenvizsgálatról van szó, amely lehetőséget ad arra, hogy a 35-40 éves kor feletti nőknél évente ellenőrizzék az esetleges mellrák kialakulását.
A vizsgálat természetesen kortól függetlenül bármikor elvégezhető, amennyiben a páciens a melldaganat tüneteit tapasztalja, hiszen az emlő ultrahang mellett ezzel a módszerrel át lehet világítani a melleket, és alaposabban szemügyre venni a kialakult elváltozásokat.
Ez a vizsgálati módszer már évtizedek óta elérhető a magyar egészségügyben, azonban a technológia mára elérte korlátait, így megjelentek a piacon olyan készülékek, amelyek sokkal pontosabban képesek feltárni az esetleges problémákat.
Ide sorolhatjuk a 3D tomoszintézises mammográfiát, amit itthon emlő tomoszintézisként vagy digitális emlő tomoszintézisként is ismerhetünk.
A 3D tomoszintézises mammográfia a hagyományos mammográfia továbbfejlesztése
A 3D tomoszintézises mammográfiás eszközök alapját valójában a hagyományos mammográfiás berendezések biztosították, de azokhoz mérten lényegesen jobb eredmények érhetők el a segítségükkel.
Maga a vizsgálat is szinte teljesen ugyanúgy zajlik. Az emlőket egyenként vizsgálja az eszköz, azonban a képalkotás a CT-hez hasonló módon, sokkal pontosabban, nagyobb felbontásban történik.
Ez a 3D tomoszintézises mammográfia legnagyobb előnye, hiszen gyakran életmentő fontosságú lehet az emlőrák korai felismerése, sőt a technológiával a téves pozitív eredmények száma is könnyedén mérsékelhető.
Működési elvének lényege, hogy az emlőkről több digitális röntgenfelvétel készül, amit a csatlakoztatott számítógépen szintetizálni lehet, vagyis az emlőről a szeletek segítségével egy térbeli kép születik pontosan úgy, mint a CT-vizsgálatokon.
Ez a megoldás lényegesen pontosabb rekonstrukciót kínál az emlő elváltozásairól, ezáltal megkönnyítve a korai diagnózist, ami az emlőrák esetében életmentő fontosságú lehet.
A 3D tomoszintézises mammográfia előnyei a hagyományos mammográfiával szemben
Amint az már a fentiekből is kiderülhetett, a 3D tomoszintézises mammográfia több szempontból is előnyösebb, mint a hagyományos mammográfia. Hogy melyek a legfőbb előnyei?
- Ezzel az új típusú diagnosztikai módszerrel akár 40 százalékkal több emlőrák kimutatható, hiszen sokkal korábban, már kezdeti stádiumban képes felismerni a daganatos elváltozásokat.
- A nagyobb felbontás mellett részletesebb képet kaphat a kezelőorvos az emlőről, sőt a mell szerkezete három dimenzióban is áttekinthetővé válik.
- Precizitását növeli, hogy nem két képet készít az emlőről, mint a hagyományos mammográfia, hanem legalább 15-öt, méghozzá 50 fokos szögtartományban.
- Mivel digitális röntgentechnológiával dolgozik, sokkal kevesebb sugárzás éri a pácienseket.
- Nagyon fontos, hogy a 3D tomoszintézises mammográfia kevesebb fájdalommal és kellemetlenséggel jár. A Haller Medical magánrendelőben elérhető modern 3D tomoszintézises mammográfiás gép például a SmartCurve® emlőstabilizáló rendszerrel dolgozik, ahol nincs szükség erőteljes mellkompresszióra.
- Sokak számára lényeges különbség lehet, hogy a 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálat nemcsak pontosabb, hanem egyben gyorsabb is, mint hagyományos típusa.
- Mivel korábban és precízebben felismeri a normál mammográfia által még nem látható elváltozásokat is, ezért sokkal kevesebb a téves pozitív eredmény és a szükségtelen biopszia.
- A sűrű emlőszövettel rendelkező hölgyeknél is megkönnyíti a mell rendellenességeinek feltárását.
- Kisebb mellméret esetén is könnyebb és fájdalommentesebb képalkotás érhető el.
- Nemcsak az elváltozás jellegét, hanem a helyét is pontosabban fel lehet tárni vele, ami egy biopsziánál sem elhanyagolható.
- Végül, de nem utolsó sorban a 3D tomoszintézises mammográfia még a mellszövet sűrűségének mérésére is alkalmas, sőt nemcsak becsléseket, hanem pontos meghatározást tesz lehetővé.
A 3D tomoszintézises mammográfia és a mammográfia összehasonlítása
3D tomoszintézises mammográfia |
Mammográfia |
|
Képalkotás típusa | 3D | 2D |
Vizsgálati szögtartomány | 50° | – |
Mellkompresszió | Enyhe | Erőteljes |
Mellszövet sűrűség mérése | Igen | Nem |
Készített képek mennyisége | 15 | 2 |
A 3D tomoszintézises mammográfia és a hagyományos mammográfia vizsgálati módszere
Az már a fentiekből kiderült, hogy a technológiai háttér tekintetében mi a különbség a két mammográfiás módszer között, de sokan a vizsgálati módszerek eltéréseire is kíváncsiak.
Általánosságban elmondható, hogy a 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálat közel ugyanúgy zajlik, mint a hagyományos mammográfia. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Lássuk a teljes folyamatot lépésről-lépésre:
- Mindkét mammográfiás vizsgálatnál elengedhetetlen, hogy a páciens deréktól felfelé levetkőzzön, azaz szabaddá tegye az emlőket a képalkotáshoz.
- A következő lépés, hogy az egyik emlőt a mammográfiás készülék vizsgálóasztalára kell helyezni.
- A két mammográfiás módszer között ezt követően tapasztalható a legfőbb különbség. Míg a hagyományos mammográfiánál erőteljes és sokaknak fájdalmas mellkompresszió biztosítja a képalkotást, addig a 3D tomoszintézises mammográfiánál nincs szükség erős nyomásgyakorlásra ahhoz, hogy diagnosztizálásra alkalmas röntgenkép szülessen.
- A hagyományos mammográfiánál a képalkotó eszköz egy képet készít az emlőről, méghozzá egyetlen szögből. A 3D tomoszintézises mammográfiánál azonban a képalkotó felület 50 fokos szögben mozog és több képet is rögzít.
- Ezt követően a másik mellen is el kell végezni ugyanezt a folyamatot.
- A hagyományos mammográfia itt véget is ér, de a 3D tomoszintézises mammográfiánál a képek egy számítógépre kerülnek, ahol háromdimenziós felvételekké szintetizálják a szeleteket.
- A kiértékelést mindkét esetben radiológus végzi.
Felkészülés a hagyományos és a 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálatra
Végül, de nem utolsó sorban érdemes néhány szóban összefoglalni a hagyományos és a 3D tomoszintézises mammográfiára való felkészülést is.
Kijelenthetjük, hogy a két képalkotó módszer között ebből a szempontból találjuk a legkevesebb különbséget, hiszen mindkettő ugyanazt a területet vizsgálja, ami az előkészületek szempontjából megegyező kritériumokat követel.
Nagyon lényeges tehát, hogy mindkét mammográfiás vizsgálatra olyan ruhaneműben érkezzenek a páciensek, amit könnyedén le tudnak vetni.
Ajánlott a lezser pulóver és a nadrág, hiszen aki például egyrészes ruhában érkezik, annak problémát okozhat csak deréktól felfelé szabaddá tennie magát.
Ezen felül lényeges már otthon megszabadulni az ékszerektől, különösen a nehezebben levehető daraboktól, hiszen ez szintén sok kellemetlenséget okozhat, egy hosszú nyaklánccal vagy egy mellpiercinggel pedig nem lehet elvégezni a vizsgálatot.
Fontos továbbá, hogy a képalkotás minőségét még a 3D tomoszintézises mammográfiánál is befolyásolhatják a különféle kozmetikai szerek. Nagyon lényeges ezért, hogy legalább a vizsgálat napján deréktól felfelé semmilyen dezodort, krémet vagy parfümöt ne használjon a páciens.