📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  8 perc

A derékfájdalom kétségtelenül az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, amely rengeteg ember életét megkeseríti világszerte. 40 éves kor felett már szinte mindenki megtapasztalja kisebb-nagyobb mértékben, hátterében pedig valamilyen mozgásszervi probléma áll.

Konkrétan derékfájdalomról akkor beszélhetünk, amennyiben a kellemetlen diszkomfort érzés – ami lehet feszülés, éles szúrás, de akár merevség is – az alsó bordaív és a farredő között jelentkezik.

Rengeteg egyéb panasz kísérheti, így kisugározhat például a lábakba, a hát más részeibe, miközben felléphet akut és szubakut formában, sőt még a krónikus derékfájdalom is nagyon gyakori.

A legtöbbször teljesen ártalmatlan jelenség, de így is fontos tisztában lenni kiváltó okaival, illetve kezelési lehetőségeivel.

Mivel hátterében a legtöbbször ortopédiai eredetű elváltozások állnak, tartós derékfájdalom esetén mindig kérjük szakorvos segítségét: ortopédia Budapesten.

A gerinc felépítése

A derékfájás okai mögött mindig a gerincoszlophoz köthető elváltozások állnak. Emiatt elengedhetetlen megismerni ezt a fontos szervet ahhoz, hogy könnyebben megérthessük a derékfájdalmat kiváltó tényezőket.

A gerinc testünk természetes tartóoszlopa, amely egészséges formában egy határozott S-görbületet ír le. Amennyiben ez a görbület deformációt mutat, fájdalmas elváltozások jelentkezhetnek. Hogy mindezt jobban megérthessük, meg kell ismernünk a gerinc felépítését.

Csigolyák

Az emberi gerinc 33 csigolyából tevődik össze. Üreges csontok, amelyek védelmet nyújtanak a bennük futó gerincvelőnek. A csigolyák többsége mozog, egyedül a legalsó csigolyák, a keresztcsont és a farokcsont nem mobilisak.

Porckorongok

A porckorongok a csigolyák között elhelyezkedő puha, párnaszerű anyagok, amelyek egyfajta lengéscsillapítóként funkcionálnak a kemény csontok között. Felépítésüket tekintve minden porckorong rendelkezik egy rugalmas külső gyűrűvel, valamint egy gélszerű középrésszel.

Gerincvelő és idegek

A gerincvelő egy nagyon összetett idegpálya, amely a gerinccsatornában halad a koponyától egészen a hát legalsó részéig. Rendkívül fontos feladata van a mozgásban, hiszen az idegek közvetítik az agy parancsait a végtagok számára.

Lágyrészek

A csigolyák stabilizálását különféle lágy szövetek, így szalagok és izmok végzik, amelyek megtámasztják a hátat, fenntartják a gerinc természetes görbületét, míg az ínak gondoskodnak róla, hogy az izmok és a csontok közötti összeköttetés is kialakulhasson.

A derékfájás okai

Mint fentebb már többször is leírtuk, a derékfájás okai a gerinc felépítéséhez vezethetők vissza. A közhiedelemmel ellentétben a derékfájdalom jelentkezésekor nem kell azonnal gerincsérvre gondolni.

Éppen ellenkezőleg, a legtöbbször a kapcsolódó problémákat a túlnyújtott hátizmok és szalagok, az összenyomott porckorongok, illetve a gerinckörnyéki izomzat görcsös állapota idézik elő.

Valamennyi elváltozást az izmokhoz vezethetünk vissza. Ha például a gerinccsigolyák kimozdulnak a helyükről, a kapcsolódó izomkötegek folyamatos munkába lendülnek, görcsösen megfeszülnek.

A szervezet ezzel nem tudja meggyógyítani a deformált gerincet, azonban az izomfeszüléssel rögzítheti a csigolyákat ahhoz, hogy ne történjen nagyobb baj. Ez a folyamatos feszültség pedig a legtöbbször derékfájdalommal jár.

Lássuk azonban konkrétan azokat az elváltozásokat, amelyek a derékfájás leggyakoribb okai közé sorolhatók.

Lumbágó

A lumbágó más néven a közönséges derékfájás, vagyis mondhatni a leggyakrabban jelentkező gerinceredetű panasz. Könnyű felismerni, hiszen ilyenkor nincs olyan idegi eredetű fájdalom vagy tünet, mint például egy porckorongsérv esetén.

A lumbágó jellemzően nagyon heves kísérőjelenségekkel jár, minden mozdulat képes szúró fájdalmat előidézni a páciensből, aki ettől gyakran meggörnyedve jár, mozgása pedig lelassul, beszűkül.

Izomhúzódás

Az izomhúzódás is sok esetben állhat a derékfájdalom mögött. Ilyenkor jellemzően egy rossz mozdulat idézi elő a problémát, ami lehetett túl hirtelen vagy nem megfelelő irányú, azaz túlterhelődött vele a gerinc körül elhelyezkedő izomzat.

Az izomhúzódás bár ugyanolyan nagy fájdalommal jár, mint a lumbágó, általában 2-3 napon belül enyhül, de kellemetlen hatásai akár hetekig is megmaradhatnak.

Izomgyengeség

A derékfájás okai között az izomgyengeség is nagyon gyakori. Ez a probléma jellemzően a lumbális vagy más néven ágyéki csigolyák körül jelentkezik, jellemzője pedig, hogy pihenésre nagyon gyorsan enyhül.

Ha a derékfájás okai között izomgyengeség áll, a háttérben hanyag testtartás, sőt megváltozott gerincgörbület is meghúzódhat. Ajánlott mielőbb megerősíteni a hátizmokat, mert kezdetben csak enyhébb derékfájdalmat, később azonban degeneratív folyamatokat, porckorongsérvet is előidézhet.

Porckopás

Míg a lumbágót általában izomprobléma váltja ki, addig a porckopás már egy tényleges degeneratív elváltozás, amikor a csigolyatestek között elhelyezkedő apró ízületi nyúlványok egyszerűen elkopnak, ennek hatására a porcfelszín elvékonyodik, töredezetté válik, felszívódik.

A probléma, hogy a porcfelszín nélkül az ízületek kezdenek el súrlódni – amire normál esetben nem kerülhetne sor –, és ez heves fájdalommal jár. Ha porckopás a derékfájás oka, pihenésre általában mérséklődik, reggelente viszont gyakran jár merevséggel, ami mozgásra enyhül.

 Porckorongsérv

A porckorongsérv a legrettegettebb elváltozás a derékfájás kapcsán. Tudni kell azonban, hogy szerencsére a legritkább okok között számolhatunk vele, jelentkezésekor azonban a legsúlyosabb és legjelentősebb fájdalmat generálja.

Mint fentebb már elmondtuk, a porckorongok a gerinc csigolyái között helyezkednek el, feladatuk pedig, hogy két csigolya között egyfajta puha és rugalmas tompítást végezzenek, ami a gerincoszlop stabil, mégis rugalmas mozgását eredményezi.

Ha a porckorong a környezeti deformáció vagy túlterhelés hatására elveszíti tartását, kitüremkedik a csigolyák közül, és ezzel nyomni kezdi a gerincvelőből kilépő idegeket, akkor porckorongsérv alakul ki, ami szörnyű derékfájást és kísérőjelenségeket, átmeneti mozgásképtelenséget is kiválthat.

Isiász

Az isiász is a ritkább elváltozások közé sorolható a derékfájás okai kapcsán. A más néven ülőidegzsába néven ismert betegség a gerincsérv egyik formája, amikor a kitüremkedő porckorong konkrétan az ülőideget kezdi el nyomni.

A fájdalom ilyenkor a derék mellett az alsó végtagokba, a farpofákba sugárzik és nagyon erőteljes, gyakran bénító hatással jár, ami szinte minden esetben a mozgás beszűkülését idézi elő.

Gerinccsatorna-szűkület

A gerinccsatorna szűkületéről akkor beszélünk, ha a csigolyák belső csontos alagútja a túlterhelés vagy a gerinc elhasználódása miatt beszűkül, emiatt pedig nyomás alá helyezi a gerincvelőt. Ez krónikus fájdalmakat és végtagzsibbadást idézhet elő, így derékfájást is kiválthat.

Csigolya-elcsúszás

Szintén külön ki kell emelni a derékfájás okai közül a csigolya-elcsúszást. A jelenség során a csigolyák teste és íve egymástól elválik. Amennyiben az elváltozás kétoldalú, a csigolyák előbbre csúszhatnak, amitől a gerinccsatorna beszűkül.

Vagy fejlődési rendellenesség váltja ki, vagy extrém fizikai terhelés, esetleg trauma. A legjellegzetesebb tünete a derékfájdalom, ami a combokba vagy a farizmokba sugározhat.

Gerincferdülés

Ha a gerincferdülés mértéke nagyon súlyos, a gerincoszlop tehát jelentős mértékben elgörbült vagy elcsavarodott, az nagy derékfájdalmat, illetve általános hátfájdalmat is generálhat.

Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód hatására könnyebben kialakul,  ha pedig az enyhébb görbületeket nem korrigálják megfelelően, az egyre komolyabb fájdalmakat generálhat.

Hogyan tárhatók fel a derékfájás okai?

Mivel a derékfájás okai mögött számos elváltozás meghúzódhat, ezért tartós megjelenésekor alapos kivizsgálás szükséges. A pontos diagnózishoz jellemzően a következőkre van szükség:

Anamnézis

Derékfájás esetén a szakorvos számára nagyon fontos, hogy a páciens mindent elmondjon a kapcsolódó körülményekről. Milyen irányú, milyen jellegű és mekkora a fájdalom, honnan ered, hová sugároz, illetve minek a hatására alakult ki?

Ezen felül lényeges még, hogy kiderüljön, milyen egyéb jelenségek kísérik a derékfájdalmat, enyhül-e pihentetés hatására és így tovább. Az anamnézis felállítása minden esetben elősegíti a diagnózis felállítását.

Fizikális vizsgálatok

Bizonyos esetekben elengedhetetlen, hogy a szakorvos fizikális vizsgálatokkal is ellenőrizze a pácienst. A végtagok mozgatása, illetve bizonyos gyakorlatok elvégzése például olyan fájdalmakat generálhat, amelyek árulkodó jellegűek.

Ritka eset, hogy a derékfájdalom mögött tapintható elváltozás húzódjon meg, de nem is zárható ki, ezért előfordulhat, hogy tapintáson alapuló vizsgálatra van szükség.

Képalkotó vizsgálatok

Ha a derékfájás okait deformáció vagy komolyabb elváltozás okozza, azt a megfelelő képalkotó vizsgálattal könnyedén fel lehet tárni. Elsőként általában egy röntgenfelvétel elegendő ahhoz, hogy láthatóvá váljon a probléma.

Bizonyos esetekben azonban ennél sokkal alaposabb képalkotásra van szükség, így például CT vagy MRI kell ahhoz – főleg egy porckorongsérv vagy jelentősebb kopás esetén –, hogy feltárható legyen a fájdalom kiváltó oka.

Laborvizsgálatok

A gerinchez kapcsolódóan gyakoriak az olyan gyulladásos folyamatok, amelyek azon túl, hogy derékfájdalmakat generálnak, mindemellett a vérből is kimutathatók.

Ezért egyes diagnózisok felállítása vagy alátámasztása érdekében laborvizsgálatokra is szükség lehet a derékfájás pontos okainak feltárásához.

Derékfájás okai és kezelése

Mikor forduljunk orvoshoz derékfájással?

A derékfájás egy bizonyos kor után már egészen hétköznapi jelenség, nagyon sokan tapasztalják rendszeresen, ezért kevesen tudják, hogy mikor jön el az a pont, amikor orvoshoz kell fordulni vele.

Mivel súlyosabb elváltozás is állhat a háttérben, a következő esetekben nem szabad halogatni az ortopédiai szakvizsgálatot:

  • a derékfájás testhelyzettől és pihentetéstől függetlenül, folyamatosan érzékelhető;
  • a fájdalom a lábakba (gyakran a talprészbe) sugárzik;
  • a lábak elgyengülnek, részleges vagy teljes érzéskiesés, esetleg zsibbadás jelentkezik;
  • a derék fájdalmát erős ütés okozta, ami nagyon intenzív, folyamatos fájdalommal jár;
  • lázas állapot és hasi fájdalom is társul hozzá;
  • széklet- és vizeletürítési nehézségekkel együtt jelentkezik;
  • a derékfájdalomhoz indokolatlan fogyás társul, esetleg volt már korábban kezelt daganatos megbetegedés;
  • ha a derék fájdalma szteroidos kezelés hatására alakul ki.

Mivel a derékfájás okai között nagyon gyakori a túlerőltetés, ezért nem szükséges azonnal orvoshoz fordulni, ha jelentős fizikai terhelés után

  • a derékfájdalom nem jár idegrendszeri zavarokkal (zsibbadás, érzéskiesés, székletürítési problémák);
  • pihentetés és kímélés hatására enyhül;
  • jól reagál a vény nélkül kapható fájdalomcsillapító készítményekre (tabletták, krémek).

Ilyen esetben csak akkor kell orvoshoz fordulni, amennyiben a derékfájás 2-3 héten belül nem enyhül.

Hogyan kezelhető a derékfájás?

A derékfájás kezelése minden esetben attól függ, hogy mi idézte elő a problémát. A legtöbbször elegendő a tüneti kezelés, de súlyosabb helyzetekben a gyógyszerek, illetve a műtéti beavatkozás is indokolt lehet.

Fájdalomcsillapítás

Ma már számos hatékony fájdalomcsillapító módszer létezik a derékfájás okainak megszüntetésére. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy ezek többsége csak átmeneti jellegű, illetve főként olyan esetekben ideális, amikor például izomfeszülés váltja ki a problémát.

Természetesen a különféle fájdalomcsillapítók alkalmazása sem szerencsés tartós formában. Ilyenkor célzott injekciós kezelésekkel, például hialuronsav befecskendezésével vagy kollagén terápiával lehet akár tartós eredményeket elérni.

Különösen hatékonyak ezek a megoldások kisebb kopásoknál. Fájdalomcsillapító hatást lehet elérni továbbá a kineziológiai szalagok szakszerű elhelyezésével, illetve különféle kiegészítők, így például derékszorító övek használatával.

Gyógytorna, masszázs és mozgásterápia

Mivel a derékfájdalom okait gyakran a mozgásszegény életmód vagy a nem megfelelő tartás idézi elő, ezért nagyon jó eredmények érhetők el például gyógytornával, különféle mozgásterápiákkal, sőt akupunktúrával és gyógymasszázzsal is.

Természetesen vannak más egyéb terápiás módszerek, mint amilyen a lökéshullám terápia vagy a Bemer kezelés, de ezek alkalmazását minden esetben csak szakorvosi rendelvényre, szigorú ellenőrzés mellett lehet alkalmazni.

Nagyon fontos, hogy a gyakori derékfájás az aktív életmóddal is sok esetben szinten tartható, ha a háttérben például nem egy sérv húzódik meg.

Műtét

Előfordulhat, hogy a derékfájás okait a porckorong kitüremkedése, esetleges átszakadása vagy egy olyan súlyos csigolyaelváltozás idézi elő, ami a fenti módszerekkel már nem csillapítható, sőt a beteg állapotának romlását, akár részleges vagy teljes bénulást váltaná ki.

Ilyenkor műtéti beavatkozásra van szükség, amivel egy gerincsérv például tartósan orvosolható, ugyanakkor ezt a folyamatot is jelentős utógondozás, gyakran életen át tartó mozgásterápia követi, hogy elkerülhető legyen az ismételt kiújulás.