A korai menopauzáról eddig is közismert tény volt, hogy megnöveli bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. Ide sorolható a szívbetegség, a cukorbetegség, a csontritkulás vagy a depresszió.
Egy kutatás azonban most bebizonyította, hogy a késői menopauzának is lehetnek negatív egészségügyi hatásai, így például összefüggést találtak közte és az asztma kialakulása között.
Mint köztudott, a menopauza minden nő életében egy kritikus szakasz, ami nemcsak a menstruációs ciklus végét jelzi, de jelentős fiziológiai és hormonális átalakulásokkal jár.
A legtöbb nő átlagosan 50-55 éves korában tapasztalja meg a természetes menopauzát. Ha ez előbb következik be, akkor korai-, ha később, akkor kései menopauzáról beszélhetünk.
A The Menopause Society tudományos folyóiratban megjelent friss tanulmány pedig most rávilágított arra, hogy nemcsak a korai, hanem a túl későn bekövetkező változókornak is lehetnek kockázatai.
Már korábbi tanulmányok is rávilágítottak az asztma és a hormonok összefüggésére
Azt már néhány korábbi tanulmány is kimutatta, hogy az asztma és a nemi hormonok között összefüggés mutatható ki, sőt a felnőttkori asztma lényegesen gyakrabban jelenik meg a nőknél, mint a férfiaknál.
Ezzel szemben a gyermekkori asztma inkább a fiúkat érintő betegség, de a tendencia a pubertást követően teljesen átalakul és felnőttkorban már főleg a lányoknál fordul elő.
Kutatások igazolják továbbá azt is, hogy a nőknél sokkal súlyosabb asztmás tünetek jelentkeznek és kisebb a valószínűsége a remissziónak, vagyis állapotuk javításának és visszafordításának.
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a nőknél 40 éves koruk környékén megnövekszik a felnőttkori asztma kialakulásának kockázata.
Mivel azonban számos egymásnak ellentmondó megállapítás született a téma kapcsán, ezért a kutatók úgy döntöttek, hogy egy minden eddiginél nagyobb volumenű vizsgálatot végeznek.
A korábbi tanulmányok ugyanis csak a menopauza állapotára összpontosítottak a téma kapcsán és nem az életkorra, ezért a legfrissebb tanulmányhoz 10 éven keresztül vizsgáltak több mint 14 000 olyan nőt, akinél az átlagosnál később jelentkezett a változókor.
A késői menopauza mellett gyakrabban alakul ki felnőttkori asztma
Dr. Stephanie Faubion, a The Menopause Society orvosi igazgatója a tanulmány kapcsán elmondta, hogy a kutatók a korai menopauzától szenvedő nőknél nem találtak növekvő kockázati tényezőt az asztma kialakulásával kapcsolatban.
Emiatt azt feltételezték – majd kutatásaik során be is bizonyították –, hogy az ösztrogén jelenléte a szervezetben valóban meghatározza a felnőttkori asztma megjelenését.
A tanulmány rávilágított, hogy az asztma sokkal nagyobb valószínűséggel jelenik meg felnőttként a nőknél, mint a férfiaknál, sőt a késői menopauza még tovább erősíti a betegség valószínűségét, illetve nagyobb a kockázat ilyenkor, mint korai menopauza esetén.
A kutatás ezzel még csak az első fejezetéhez érkezett, hiszen a jövőben további fókuszcsoportokat vonnak be a megfigyelésekbe, így a normál időpontban bekövetkező menopauzás eseteket is vizsgálatnak vetik alá, hogy még nagyobb mintavételből tudjanak dolgozni.