1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  2 perc

A pharyngitis vagy más néven garatgyulladás hátterében számos kórokozó meghúzódhat. A betegséget a köznyelvben csak meghűlésnek vagy náthának nevezik, miközben gyermekeket és felnőtteket egyformán érintheti.

Mivel gyulladásról beszélünk, ezért nagyon fontos, hogy már az első tünetekkel mielőbb orvoshoz forduljunk, hiszen megfelelő kezelés és elővigyázatosság nélkül akár súlyos szövődményeket is előidézhet.

Amennyiben a garatgyulladás tüneteit észleli magán, kattintson a következő linkre: fül-orr-gégészet Budapesten.

A pharyngitis (garatgyulladás) általános tünetei

A garatgyulladás jeleit alapvetően meghatározza, hogy a háttérben milyen kórokozó váltotta ki a kérdéses problémát.

A gyulladásos állapotok gyakran jelentkeznek általános tünetekkel, mint amilyen például a rossz közérzet, a fáradékonyság, a levertség, a fejfájás, amelyeket általában gyorsan követnek a jellemző panaszok.

Kezdetben megduzzadnak a garat környéki nyirokcsomók – főleg a nyakon és a fül mögötti régióban lehet észlelni őket –, fájdalmassá válnak, majd lokális kellemetlenségek lépnek fel, úgy mint nyelési nehézség, kaparó, égő, viszkető érzés a torokban, ami nyeléskor felerősödhet.

Amennyiben a pharyngitis súlyosabb, azaz átterjedt például az orrmelléküregekre, akkor különösen gyakori az arcüreg vagy a homloküreg felett jelentkező kellemetlen nyomás és fájdalom is.

Ezen a ponton azonban külön kell választanunk egymástól a garatgyulladás tüneteit, hiszen a bakteriális és a vírusos fertőzés egyaránt más-más panaszokat idézhet elő.

A pharyngitis (garatgyulladás) tünetei vírusfertőzés esetén

Ha vírusfertőzés által kiváltott garatgyulladás lépett fel a páciensnél, akkor az orrnyálkahártya duzzanata, az orrfolyás és természetesen az orrdugulás mellett az orrváladék inkább vizenyősebb, színtelen hatású.

Szintén vírusfertőzésre utaló tünet, ha a garat láthatóan kivörösödött, azonban más szemmel látható elváltozás a kapcsolódó szerveken egyáltalán nem mutatkozik.

Amikor a fertőzés hatására a mélyebb légutak is érintve vannak, akkor nagyon általános, hogy a garatgyulladás köhögést okoz. Ez vírusfertőzésnél szárazabb, nem jár hurut felszakadásával és köpetürítéssel.

Végül, de nem utolsó sorban szintén vírusos eredetű pharyngitis megjelenésére utal az is, ha a betegség hirtelen fellépő magas lázzal jelentkezik.

Ritkább vírusfertőzések esetén – ilyen például a Coxsackie-vírusok által kiváltott herpangina vagy az Epstein-Barr-vírus okozta Pfeiffer-féle mirigyláz – a fenti panaszok más egyéb jellegzetes tünetekkel is kiegészülhetnek!

Garatgyulladás tünetei

A pharyngitis (garatgyulladás) tünetei bakteriális fertőzés esetén

A bakteriális garatgyulladást szintén erőteljes orrfolyás és orrdugulás kíséri, azonban ilyen esetekben nem vizenyős, sokkal inkább sűrű váladék ürül az orrból, ami sárgás és zöldes árnyalatú is lehet.

A fül-orr-gégészeknek elegendő csak szemügyre venniük a garatot ahhoz, hogy rögtön láthatóvá váljon a kórokozó jellegének feltárása, hiszen bakteriális fertőzésnél a torok piroslása mellett a mandulákon gyakran jelentkeznek fehér lerakódások, törmelékes képletek.

Fontos különbség továbbá, hogy a bakteriális garatgyulladás gyakran jelentős mennyiségű, sűrű, általában sárgás váladék felköhögésével jár együtt,

Érdekesség, hogy a garatgyulladásnak ez a típusa nem okoz hirtelen magas lázat, inkább folyamatosan kialakuló, elnyújtott lázas állapottal jár.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.