📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  6 perc

A strandolás után jelentkező füldugulás a nyár egyik leggyakoribb fül-orr-gégészeti problémája. Nem nevezhető különálló betegségnek, mint inkább egy kellemetlen tünetnek, ami kezelés hiányában súlyos következményekkel járhat.

Ha nem is a nyári fürdőzésnél, de egy hajmosás során már biztosan mindenki megtapasztalta a fülbe kerülő víz kellemetlen hatásait. Optimális esetben a nedvesség gyorsan távozik a hallójáratból, máskor azonban megreked odabent és szövődményeket okoz.

Mivel a hallójárat teljesen nyitott, ezért a fülbe kerülő víz, az ebből kifolyólag jelentkező füldugulás és fülfájás nagyon gyakori panasz a fül-orr-gégészeti rendelésen, de aggodalomra semmi ok: egy gyakorlott szakorvos gyorsan képes diagnosztizálni és gyógyítani a problémát.

Hogy mitől alakul ki a füldugulás strandolás után, milyen házi praktikák segíthetnek, mikor forduljunk orvoshoz és mivel ne kísérletezzünk otthoni körülmények között? Hasznos szakmai cikkünkben minden fontosabb tudnivalót összegyűjtöttünk!

Mitől alakul ki a füldugulás strandolás után?

A nyári fürdőzés egyik legáltalánosabb fül-orr-gégészeti panasza az úszófül néven ismert jelenség, ami a strandolók legjellemzőbb fülbetegsége. Nagyon sok ember életét képes megkeseríteni a legmelegebb hónapokban, de gyerekeknél rendszerint gyakoribb.

Ennek az oka, hogy a strandon minden gyerek önfeledten játszik, közben többször a víz alá merül, aminek hatására nagyobb mennyiségű víz kerül az erre különösen érzékeny hallójáratba.

Ez önmagában még nem jelentene problémát, azonban a túl sok nedvesség hatására a hallójárat bőre felázik, nem tud kiszáradni, a vízzel bekerülő kórokozók pedig könnyedén megtapadnak, ezáltal fertőzést, gyulladást okozhatnak.

A jelenséget két tényező befolyásolhatja jelentősebb mértékben. Az egyik a genetika, hiszen vannak, akik túl szűk hallójárattal rendelkeznek, ennek megfelelően hajlamosabbak arra, hogy a víz könnyebben megrekedjen a fülükben.

A másik tényező pedig a fülzsír, hiszen amennyiben túl kevés a fülzsír, megszűnik a hallójárat természetes védelme a baktériumokkal szemben, ha viszont túl sok, akkor az akadályozhatja a bekerülő víz távozását, és emiatt alakulhat ki fertőzés.

A hallójárat-gyulladás nagy fájdalmakat okozhat

A strandolás után jelentkező füldugulás alapesetben nem fájdalmas. Amennyiben azonban a nagyobb mennyiségű felázott fülzsír duzzanata miatt alakul ki és teljesen kitölti a hallójáratot, akkor már előidézhet halláscsökkenést, teltségérzetet, sőt feszítő fájdalmat is.

Ezek azonban még enyhe tünetek ahhoz viszonyítva, hogy milyen nagy fájdalmakkal jár, ha a fülbe kerülő víz nem tud távozni, illetve odabent hallójárat-gyulladást idéz elő.

Ez a fül-orr-gégészeti probléma ugyanis már minden esetben nagyon heves fájdalommal jár, ami különösen vízszintes testhelyzetben, fekvéskor, ezáltal az éjszakai órákban tudja megnehezíteni a páciens életét.

A lüktető fájdalom a hallójáratból indul, de gyakran az egész fül környéke érzékennyé, fájdalmassá, vörössé válik, amit fülfolyás, halláscsökkenés, súlyosabb fertőzésnél pedig hőemelkedés és lázas állapot is kísérhet.

Füldugulás strandolás után

Mit tegyünk, ha strandolás után eldugult a fülünk?

A fülbe jutott víztől többféle módon megszabadulhatunk. Sokaknak van erre bevált praktikájuk, azonban nem árt tisztában lenni vele, hogy bizonyos módszerekkel többet árthatunk, mint segíthetünk, így érdemes kellő óvatossággal eljárni.

Néhány házi praktikával ugyanis nagyobb kárt tehetünk, a fülzsírt mélyebbre nyomva vagy tömörítve pedig nemcsak a saját fájdalmainkat növelhetjük, hanem a fül-orr-gégész munkáját is megnehezíthetjük, ha segítséget kérünk.

A leghatásosabb praktika, ha a gravitációra bízzuk a munkát. Ismerni kell azonban a hallójárat sajátosságait, hiszen nem elég, ha egyszerűen oldalra fordítjuk a fejünket, előtte érdemes hátra hajtani azt, hiszen így nagyobb valószínűséggel tud kicsorogni a felgyülemlett nedvesség.

Amennyiben ez nem használ, hatásos lehet egy kis vákuumhatást kelteni a hallójáratban. Ehhez billentsük oldalra a fejünket, a tenyerünket nyomjuk erősen a fülünkre, majd hirtelen vegyük el onnan. Ez a gravitációval kiegészülve nagyon eredményes megoldás lehet.

Vigyázat: veszélyes praktikák is terjednek!

Nagyon gyakori, hogy az embereknek azért van szükségük fül-orr-gégészeti rendelésen való részvételre egy strandolást követő füldugulás kapcsán, mert olyan tanácsokat olvastak a világhálón, amelyek többet ártottak, mint használtak.

Egyáltalán nem ajánlott például ilyenkor különféle készítményeket cseppenteni a fülbe – még kövirózsa-nedvet sem –, pláne olíva olajat vagy ecetes-alkoholos elegyet, mert azok csak ronthatnak a helyzeten.

Szintén kerülendők ilyenkor a fülgyertyák, mert füldugulásra nem hatékonyak, de az olyan őrült ötleteket is érdemes inkább elvetni, mint a hajszárítóval történő kiszárítás, amivel csak még mélyebbre terelgethetjük a nedvességet a hallójáraton belül.

A közhiedelemmel ellentétben még a Valsalva-manőver sem mindig ideális akkor, ha a füldugulást a bekerült nedvesség okozza, mert amennyiben a befogott orr és a csukott száj mellett nagyon hirtelen történik a levegő kifújása, az dobhártya-sérülést idézhet elő.

Mikor forduljunk fül-orr-gégészhez?

Mint a fentiekből is kiderülhetett már, ha a fülbe kerülő nedvesség nem tud magától távozni a hallójáratból, illetve a biztonságos otthoni praktikák sem segítettek, akkor az internetes keresgélés helyett forduljunk inkább fül-orr-gégész szakorvoshoz.

Amennyiben ugyanis a fül már tartósan eldugult, az általában azt jelenti, hogy nagyobb a baj. Ilyenkor jellemzően csak célzott beavatkozással, illetve gyógyszeres kezeléssel lehet orvosolni a problémát.

Nagyon gyakori, hogy bár a strandolás után jelentkező füldugulás magától is elmúlna – hiszen a fül egy öntisztuló szerv –, azonban sokan annyira türelmetlenek, hogy a fül piszkálásával, nyomkodásával, fültisztító pálcikával próbálják meg enyhíteni a panaszokat.

Csakhogy ezzel jellemzően nagyobb bajt idéznek elő, hiszen a hallójárati hámréteg különösen vékony, felázott állapotban egy ártatlan fültisztítással is felsérthetjük, a mikrosérüléseken keresztül pedig lokális gyulladások alakulhatnak ki.

Végül, de nem utolsó sorban a legfontosabb alapszabály: ha a füldugulás vagy a kapcsolódó panaszok, de különösen a fülfájás magától nem enyhül két-három napon belül, akkor haladéktalanul fül-orr-gégészeti vizsgálatra, illetve beavatkozásra van szükség.

Mit csinál a fül-orr-gégész a füldugulással?

Hogy a fül-orr-gégész pontosan mit tud tenni a füldugulással, azt minden esetben meghatározzák a kiváltó okok, de az is, hogy a kapcsolódó fertőzés mennyire előrehaladott állapotú.

A szakorvos így minden esetben az anamnézissel kezdi a vizsgálatot, hogy megérthesse a füldugulás hátterét. Tudni kell ugyanis, hogy nemcsak strandolás után alakulhat ki ez a kellemetlenség, hanem más tényezők hatására is.

Miután a fül-orr-gégész szemügyre vette a fület, azon belül is a hallójárat állapotát, már pontosan fel tudja térképezni a kiváltó okokat.

Amennyiben a tüneteket nem a víztől megduzzadt fülzsír okozza, akkor jellemzően elegendő lehet a gyógyszeres kezelés. Ma már nagyon hatékony készítmények alkalmazhatók szájon át és fülcsepp formájában, amelyek néhány nap alatt képesek gyógyítani a súlyosabb gyulladásokat is.

Ha időben fül-orr-gégész segítségét kértük a strandolás után jelentkező füldugulás kapcsán, azaz nem alakult még ki gyulladás, akkor a probléma nagyon egyszerűen orvosolható fülmosással.

Ilyenkor a kezelőorvos testhőmérsékletű vizet fecskendez a hallójáratba, hogy a fülzsírdugó mögé juttatva ki tudja mosni onnan a fizikai akadályt. Ha nagyon súlyos a helyzet, előfordulhat, hogy a beavatkozás előtt egy-két napig paraffinolajos csepegtetésre lesz szükség, ami feloldja a fülzsírt.

Maga a fülmosás nem jár fájdalommal, inkább csak kellemetlen beavatkozás, ami azonnali megkönnyebbülést nyújt a páciens számára, hiszen nemcsak a füldugulás szűnik meg azonnal, hanem a kellemetlen feszítő érzés, a fájdalom is.

A mosást követően a szakorvos minden esetben ellenőrzi a dobhártya és a hallójárat állapotát is, hogy elváltozás esetén gyógyszeres kezelést írhasson fel.

Vannak esetek – például lyukas dobhártya vagy fülgyulladás mellett –, amikor nem lehet elvégezni a fülmosást. Ilyenkor a fül-orr-gégész egy speciális szívóberendezés segítségével tudja eltávolítani a fülzsírt.

Megelőzhető a strandolás hatására jelentkező füldugulás?

Hogy ne alakuljon ki füldugulás strandolás után, azért mi magunk is nagyon sokat tehetünk. Akár felnőttként gondoskodunk róla, akár szülőként a gyermekünk biztonságát tartjuk szem előtt, számos olyan módszer van, ami ilyenkor segíthet.

A legfontosabb például, hogy megakadályozzuk a víz bejutását a fülbe. Ehhez ma már vannak speciális füldugók, amelyeket kifejezetten erre terveztek.

Mivel univerzális méretek, ezért természetesen felnőttként előfordulhat, hogy nem illeszkednek pontosan a hallójáratba. Ilyenkor lehetőség van méretre formált típust készíttetni, ami egyszeri költség, de ha sokat járunk uszodába vagy strandra, akkor hasznos befektetés lesz.

Legalább ennyire fontos, hogy strandolás előtt mindig gondoskodjunk a megfelelő fültisztításról. Ebből a szempontból nem javasolt a fülpiszkáló alkalmazása, sokkal inkább a különféle fülspray használata vagy a paraffinolaj csepegtetése.

Ezek ugyanis feloldják a fülzsírt, és megkönnyítik a váladék eltávolítását. Nagyon fontos, hiszen így könnyebben megakadályozható a hallójáratban rekedő víz felgyülemlése, esetleg a fülzsír megduzzadásából fakadó füldugulás.

Amennyiben úgy érezzük, hogy otthoni körülmények között nem tudjuk megfelelően kitisztítani a fülünket, fokozott fülzsírtermelődésre vagyunk hajlamosak, esetleg túl szűk a hallójáratunk, akkor ajánlott prevenciós jelleggel is fül-orr-gégész segítségét kérni.

A strandszezon kezdetén, így a nyár elején tehát keressünk fel egy szakorvost, aki megelőzés céljából kitisztítja a füleket, így a fürdéskor bejutó víz könnyedén ki is tud folyni onnan, és kisebb valószínűséggel okoz majd problémát.