Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése. Csak Magyarországon évente mintegy 8 ezer új esetet diagnosztizálnak – sokszor már előrehaladott stádiumban.
Ez azért jelentős probléma, mert a korai diagnózis nemcsak életmentő lehet, de megnöveli a gyógyulási esélyeket, illetve lehetőséget ad olyan terápiák alkalmazására, amelyek elősegítik a mell megtartását.
Az emlő daganatos elváltozásainak korai feltárásában évek óta kulcsfontosságú szerepet tölt be a mammográfia, azonban ma már egyre gyakrabban találkozhatunk a módszer továbbfejlesztett változatával, a 3D tomoszintézises mammográfiával.
Ez a diagnosztikai eszköz sokkal precízebb és pontosabb képet készít a mellről, de számos más egyéb előnyös tulajdonsága is van, amiért fontos lehet szűrővizsgálatként alkalmazni. Lássuk, hogy melyek ezek!
Miben rejlik a 3D tomoszintézises mammográfia különlegessége?
A 3D tomoszintézises mammográfia legnagyobb különlegességét az adja, hogy hagyományos típusával ellentétben több röntgenfelvételt készít, és a csatlakoztatott számítógép segítségével képes azokat háromdimenziós képekké szintetizálni.
Emiatt hasonló működési elvvel dolgozik, mint a CT, és nemcsak szűrővizsgálati eszközként, hanem diagnosztikai módszerként egyaránt megállja a helyét.
A digitális röntgentechnológia révén lényegesen kisebb sugárzással működik, és a legfontosabb, hogy precízebb képet tud nyújtani az emlőről, illetve ezáltal természetesen magáról az elváltozásól is, mint a hagyományos mammográfia.
A legfőbb szerepet azonban a szűrővizsgálatokon kapja, hiszen lényegesen előbb képes felismerni a rákos elváltozásokat, mint a hagyományos vagy 2D-s mammográfiás eszközök.
Miért előnyös szűrővizsgálatként a 3D tomoszintézises mammográfia?
A 3D tomoszintézises mammográfia szűrővizsgálati alkalmazása rendkívül fontos azoknál a nőknél, akiknél a korukból vagy más egyéb okból kifolyólag magasabb a mellrák kialakulásának a kockázata, de még nem tapasztalják magukon a daganatos elváltozás tüneteit.
Hogy miért különösen előnyös a 3D tomoszintézises mammográfia, mint szűrővizsgálati módszer? Lássuk!
Sokkal előbb kimutatja a daganatos elváltozást
A hagyományos mammográfiához viszonyítva a 3D tomoszintézises mammográfia lényegesen pontosabb, illetve eleve térbeli képet ad az emlőkről, illetve a bennük található elváltozások állapotáról és elhelyezkedéséről egyaránt.
Ennek köszönhető, hogy ez a szűrővizsgálat sokkal több rákos elváltozást mutathat ki, mint hagyományos típusai, de ami ennél is lényegesebb, hogy már egészen korai stádiumban fel tudja tárni a daganatos képleteket, ami gyakran életmentő lehet.
Ennek az oka a fentiekben már említett képalkotási módszerben rejlik, hiszen a 3D tomoszintézises mammográfia több szögből vizsgálja az emlőket és közben sokkal több képet is készít, amelyekből háromdimenziós modellek születnek, ami megkönnyíti a diagnosztikát.
Ez az új típusú vizsgálati forma még az olyan rendellenességeket is ki tudja mutatni, amelyek nem rendelkeznek rosszindulatú háttérrel, ellenben kezelést vagy odafigyelést igényelhetnek a jövőben.
Sűrű mellszövet esetén is precíz képet ad
A sűrű mellszövetek szűrése komoly nehézséget jelent a hagyományos mammográfia számára. Gyakran kell alkalmazni az ilyen pácienseknél extra emlő ultrahangot is ahhoz, hogy az esetleges problémák feltárhatók legyenek.
Amennyiben azonban a 3D tomoszintézises mammográfiát alkalmazzák szűrővizsgálatként, ez nem okozhat problémát, hiszen képes átvilágítani a sűrű támasztószöveteket is.
Amennyiben valaki sűrű mellszövetekkel rendelkeznek, a normál mammográfián ezek a részek gyakran tűnnek fehér színűnek a felvételeken – pontosan úgy, mint az emlőrák –, ami megnehezíti a diagnózist.
A 3D tomoszintézises mammográfiánál ez nem fordulhat elő, hiszen a pontosabb képalkotás lehetővé teszi, hogy a sűrű mellszövetek is átvilágíthatóvá váljanak.
Kevesebb fájdalommal és kellemetlenséggel jár
Nagyon sok nő azért nem vesz részt rendszeres mammográfiai szűrővizsgálaton, mert fél a kapcsolódó fájdalmaktól és kellemetlenségektől. Tudni kell azonban, hogy a 3D tomoszintézises mammográfia nemcsak a képalkotás minőségét és pontosságát javította!
Ez az új típusú szűrővizsgálati módszer ugyanis sokkal kevesebb fájdalommal jár, mint hagyományos társa, ahol az erőteljes mellkompresszió, avagy az emlők leszorítása elengedhetetlen volt a megfelelő képalkotáshoz.
A 3D tomoszintézises mammográfiánál azonban erre nincs szükség, sőt mi több, a Haller Medical magánrendelőben elérhető modern mammográfiás gépnél a SmartCurve® emlőstabilizáló rendszer került alkalmazásra, ami rendkívül kíméletes hátteret nyújt a vizsgálatoknak.
Ez a jövőben vélhetően még több nőt ösztönöz majd arra – mellmérettől függetlenül –, hogy részt vegyenek az éves szűrővizsgálaton.
Csökkenti a további vizsgálatok számát
Általános protokoll, hogy amennyiben a hagyományos mammográfiai vizsgálat eredménye pozitív, akkor az elváltozás pontosabb feltárása érdekében elengedhetetlen végrehajtani további vizsgálatokat, így például emlő ultrahangot.
Ez lelkileg komoly terhet róhat a páciensre, akinek gyakran napokig kell várnia a további vizsgálat elvégzésére, illetve ebből fakadóan a kapcsolódó diagnózisra, ami elengedhetetlen az esetleges kezeléshez.
A 3D tomoszintézises mammográfiánál a pontosabb képalkotás miatt erre nincs szükség, hiszen a vizsgálat annyira pontos képet ad az elváltozásról, hogy általában nem kell további diagnosztika, legfeljebb egy szövettani mintavétel az probléma hátterének feltárásához.
Minden daganatos elváltozást képes kimutatni a 3D tomoszintézises mammográfia?
Bár a 3D tomoszintézises mammográfia a statisztikák szerint akár 40 százalékkal több mellrákos elváltozást tud kimutatni, mint a hagyományos vizsgálat, azonban előfordulhatnak olyan nagyon apró, kezdeti sejtburjánzások, amelyeket még ez a precíz módszer sem tud feltárni.
Ezért fontos a rendszeres szűrővizsgálat, az önvizsgálat, valamint a mell elváltozásainak folyamatos ellenőrzése. A diagnosztikai eszközök fejlődésének dacára ugyanis még mindig nem létezik olyan módszer, ami 100 százalékos pontosságot garantál.
A méret mellett ugyanis a mellrákos elváltozás akár olyan területen is megjelenhet, amit még a 3D tomoszintézises mammográfia is nehezen tud feltárni – legalábbis nagyon kezdeti stádiumban.
Mikor a legalkalmasabb 3D tomoszintézises mammográfiás szűrővizsgálatra menni?
A 3D tomoszintézises mammográfia alapvetően bármikor elvégezhető, különösen abban az esetben, ha a páciens már átesett a menopauzán, hiszen ilyenkor a ciklusok sem jelenthetnek befolyásoló tényezőt.
A menstruációt megelőző időszakban ugyanis nagyon sok nő érzékenyebb a melleire.
Esetükben a legszerencsésebb az, ha közvetlenül a menzesz utáni héten kerül sor a diagnosztikára, bár tudni kell, hogy a 3D tomoszintézises mammográfia közel sem fájdalmas és kevesebb kellemetlenséggel jár, mint a hagyományos mammográfia.
Hogyan kell felkészülni a 3D tomoszintézises mammográfiára?
A felkészülés tekintetében a 3D tomoszintézises mammográfia nem igényel különösebb odafigyelést a páciensek részéről. Összességében ugyanazokra kell odafigyelni, mint a hagyományos emlődiagnosztika kapcsán.
Fontos például, hogy a páciens ne használjon a mellen és azok környezetében parfümöt, testápolót, púdert, dezodort vagy más egyéb kozmetikai szert, mert azok rossz hatással lehetnek a lelet minőségére.
Ezen felül ajánlott már otthon levetni az ékszereket, illetve olyan ruhát választani a vizsgálathoz, ami segítség nélkül is levehető, illetve felhúzható.
Mi a teendő akkor, ha pozitív eredménnyel zárul a 3D tomoszintézises mammográfiás vizsgálat?
Amennyiben a radiológus a 3D tomoszintézises mammográfia eredményeként azt tapasztalja, hogy valamilyen rosszindulatúnak tűnő elváltozás található a páciens mellében, akkor további vizsgálatokra van szükség a pontos diagnózishoz.
A legtöbbször elegendő lehet egy célzott emlő ultrahang, ritkább esetben MRI, de sok esetben a biopszia, a szövettani mintavétel biztosít csak kellő bizonyítékot a megfelelő kórkép felállításához.