1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  6 perc

Az obezitológia az orvostudomány egy viszonylag fiatal szakterülete, amely az egyre nagyobb problémát okozó túlsúlyos és elhízott emberek állapotfelmérésére és gyógyítására fókuszál.

A szakág neve az „obezitás”, azaz elhízás kifejezésből eredeztethető, ami világszerte egyre komolyabb problémát jelent az emberek körében – méghozzá kortól és nemtől függetlenül.

Olyannyira, hogy már az Egészségügyi Világszervezet is krónikus, kiújulásra hajlamos betegségként tartja számon, amelyhez számos szövődmény és kísérő kórkép kapcsolódik.

Hogy mivel foglalkozik az obezitológia, egyáltalán mikor kell obezitológushoz fordulnunk? Szakmai cikkünkben minden kérdést megválaszoltunk!

A túlsúly ma már népbetegségnek számít

Az obezitológia szakágat bizonyos szemszögből a szükség hívta életre, hiszen a túlsúly ma már népbetegségnek számít, és a súlyfelesleg leadása sokaknak okoz problémát – különösen abban az esetben, ha nem csak az életmód váltotta ki.

A WHO azért is rögzítette krónikus betegségként az elhízást, mert a statisztikák szerint 1975 óta a túlsúlyos emberek aránya megháromszorozódott a világon. Emiatt hivatkoznak rá nagyon sok helyen népbetegségként.

A világszervezet arra a következtetésre jutott, hogy az emberek többségénél az elhízás mértékének növekedése a jóléti társadalom egyenes következménye, vagyis a bevitt és a szükséges kalóriák közötti egyensúly felborulása.

Ennek az oka, hogy túl sok magas zsír- és cukortartalommal rendelkező ételt fogyasztunk, amelyek rengeteg extra kalóriát jelentenek, ezzel párhuzamosan pedig a fizikai aktivitás mértéke folyamatosan csökkenő tendenciát mutat.

Mindezt kiegészítik még olyan jellemzők, mint az ülőmunka népszerűsége vagy éppen a közlekedés fejlődése, amelyek szintén hozzájárultak az aktivitás mértékének csökkenéséhez.

A legnagyobb baj azonban, hogy a túlsúly ma már a gyermekek körében is évről-évre növekvő tendenciát mutat, amit a legkisebbek gyakran a rossz példakövetésnek köszönhetnek a felnőttek részéről.

Milyen szövődményeket okozhat az elhízás?

Azon túl, hogy az elhízás esztétikai kellemetlenségeket okoz, mindemellett rengeteg szövődményt is képes előidézni. Olyan másodlagos betegségek ezek, amelyek hosszabb távon nagyon súlyos kórképek kialakulásához vezethetnek.

Lássuk ezek közül a leggyakoribbakat:

  • Mozgásszervi deformációk, így például ízületi kopások, testtartáshoz kapcsolódó problémák, illetve porckorong rendellenességek.

  • A cukorbetegségre való hajlam növekedése, hiszen a zsírszövetekben termelődő anyagok rontják az inzulinhatást és minél nagyobb a zsírmennyiség, annál jobban növekszik a diabétesz kialakulásának lehetősége.

  • Tanulmányok igazolják, hogy különösen a nagyobb mértékű hasi zsír esetén megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, így a szívinfarktus és a stroke kialakulására való hajlam.

  • A túlsúlyos emberek körében nagyon gyakori a magas vérnyomás és a megnövekedett pulzusszám, ami szintén túlterheli a szívet és hozzájárul a szív- és érrendszeri panaszok megjelenéséhez.

  • Az elhízottak körében gyakoribb az alvási apnoé kialakulása, ami az alvásproblémák és a folyamatos kialvatlanság miatt szintén dominó-effektust indíthatnak el.

  • Mindezeken felül a túlsúlyos emberek sokkal fogékonyabbak a fertőzésekre is.

Mikor forduljunk obezitológushoz?

Amint azt már fentebb is leírtuk, az obezitológia alapvetően a túlsúlyos emberek gyógyításával foglalkozik, azonban maga az elhízás egy nagyon nehezen megfogható és körülhatárolható állapot.

Emiatt sokan még akkor sem kérik obezitológus segítségét, ha már évekkel korábban szükségük lett volna valamilyen terápiára. Lássuk tehát azokat az eseteket, amikor nem szabad tovább halogatni a szakorvosi segítséget:

  • Az elhízás már nemcsak esztétikai kellemetlenségeket okoz, hanem negatívan befolyásolja az életmódot, a hétköznapi tevékenységeket, a munkavégzést.

  • Több eredménytelen diéta és fogyókúra után szeretnénk végre hatásos segítséget a plusz kilók ellen.

  • Szeretnénk megtudni, hogy milyen okok állnak az elhízás mögött, hiszen gyakran nem csak az életmód idézheti elő a súlyfelesleg kialakulását.

  • Célzott túlsúly-kezelésre van szükségünk, legyen az akár életmódváltás, akár gyógyszeres kezelés, pszichológiai támogatás vagy műtéti beavatkozás.

  • A túlsúlyhoz már súlyos társbetegségek kapcsolódtak, amelyek diagnosztizálásához és kezeléséhez elengedhetetlen lehet az obezitológiai kivizsgálás.

  • Extrém elhízás esetén az obezitológus adhat orvosi igazolást ahhoz, hogy a páciensnek műtétre van szüksége a mielőbbi állapotjavuláshoz.

  • Prevenciós jelleggel, ha a családban többen szenvedtek jelentős túlsúlytól, ami egészségügyi problémákat is okozott.

Mivel foglalkozik az obezitológia

Hogyan állapítható meg, ha valaki túlsúlyos?

Az elhízás kortól és nemtől függetlenül bárkinél kialakulhat, azonban sokan vagy nem tudják vagy nem akarják elismerni és felismerni, hogy súlyfeleslegük problémát okoz, illetve kezelést igényel.

Az obezitológiának azonban precíz módszere van arra, hogy miként mérje fel ebből a szempontból egy páciens állapotát. Ez jellemzően három tényezőből áll össze, amelyek a következők:

BMI index

A BMI az angol body mass index, azaz testtömeg-index rövidítése, ami az egyik legfontosabb mérőszám az elhízás feltárásakor.

Szükséges hozzá ismerni a páciens életkorát, magasságát, nemét és testsúlyát is a pontos kalkulációhoz. A világhálón ma már nagyon sok kalkulátort találunk, amivel egyszerűen megnézhetjük a saját állapotunkat is.

Ez segít abban, hogy mikor forduljunk obezitológushoz, de a szakorvosnak is segítséget jelent feltárni, hogy a páciens milyen kategóriába esik az elhízás tekintetében.

Haskörfogat/csípőkörfogat mérés

Noha a BMI index egy általánosságban elfogadott és nagyon hatékony mérési módszer, önmagában azonban bizonyos esetekben tévedhet, illetve tévesen skatulyázhat be túlsúlyosként jelentős izomzattal rendelkező embereket.

Emiatt az obezitológián elengedhetetlen a haskörfogat és a csípőkörfogat mérése is, hiszen ennek az aránya alapvetően meg tudja határozni egy páciens elhízottságát.

Az elhízás típusának megállapítása

Végül, de nem utolsó sorban az elhízás típusára is fontos odafigyelnie az obezitológusnak. Az emberek többsége alma vagy körte alakban hízik el, azaz vagy a hasi régióban vagy a csípő és a combok környékén rakódik le a legtöbb zsírmennyiség.

Kutatások igazolják, hogy a deréktáji zsír felhalmozódása sokkal több egészségügyi kockázatot jelent, mint amikor a csípőn vagy a combon halmozódik fel nagyobb mennyiségű zsírtöbblet.

Hogyan tud segíteni az obezitológus az elhízás kezelésében?

Az obezitológus alapvetően két nagyon fontos dologban tud segíteni a túlsúlyos pácienseken:

  1. Az első, hogy pontosan feltárja az elhízás hátterét és mértékét.

  2. A második pedig, hogy kezeli a kialakult problémát.

Az elhízás hátterének és mértékének feltárásához az obezitológus a fentiekben alkalmazott módszereket alkalmazza, így méri a testtömeg-indexet és a testzsírszázalékot, de minden esetben laborvizsgálatot is végez.

Egy egyszerű vérvétel ugyanis óriási segítséget jelenthet ahhoz, hogy feltárhatók legyenek az elhízás hátterében meghúzódó, általában más szakágakat érintő betegségek.

A túlsúlyt ugyanis kiválthatja belgyógyászati és endokrinológiai rendellenesség, sőt akár hormonális probléma is, miközben egy laborvizsgálat idejekorán rá tud világítani egy kezdődő cukorbetegségre.

Kezelési lehetőségek az obezitológián

Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy vajon milyen módszerek vannak az obezitológusok kezében, amelyek segíthetnek a túlsúly kezelésében. Lássuk!

Irányított életmódváltás

Sokan ott rontják el a túlsúly kezelését, hogy diétákkal és fogyókúrákkal próbálkoznak, amelyek legfeljebb átmenetileg képesek orvosolni a súlyproblémát, de semmiképpen sem nevezhetők tartós megoldásnak.

Emiatt az egyik legfontosabb módszer az obezitológus kezében az irányított életmódváltás, aminek részeként a páciens olyan tanácsokat kap, amelyek nemcsak egy-két hónapig, hanem évtizedekig megalapozhatják számára a fogyást, illetve a normál testsúly fenntartását.

Az életmód terápia része ilyenkor nemcsak a megfelelő étrend összeállítása, hanem az is, hogy a páciens elkezdjen mozogni, sőt komplex mozgásprogramot kapjon a kezébe, ami segíthet a túlsúly leadásában, illetve az elért eredmények megőrzésében.

Az irányított életmódváltás része továbbá, hogy a páciens pszichológiai támogatást is kap, hiszen az elhízás mögött gyakran mentális zavarok húzódhatnak meg, amelyek szintén kezelést igényelnek.

Gyógyszeres terápiák

Ma már természetesen vannak olyan készítmények is, amelyek segíthetnek a pácienseknek a felesleges kilók leadásában. Különösen hatékonyak például az injekciós terápiák, amelyek nagyon gyors és tartós eredményt hozhatnak.

Az obezitológusok számára elérhető injekciós kezelések modern hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek képesek befolyást gyakorolni a vércukorszintre, felgyorsítani az inzulin elválasztásának folyamatát, valamint lelassítani a gyomor kiürülését.

A terápiával nagyon jelentős fogyás érhető el különösen abban az esetben, ha irányított életmódváltással kerül megtámogatásra.

Gyomor bypass műtét

A műtéti beavatkozást általában csak akkor javasolják az obezitológián, amikor az életmódváltás és az injekciós kezelés nem használt vagy a páciens olyan mértékű túlsúlytól szenved, hogy az mielőbbi beavatkozást igényel.

Az extrém mértékű elhízás kezelése ugyanis nem tűr halasztást, és sok esetben egy gyomor bypass műtéttel olyan szintre lehet fogyasztani a pácienst, hogy csak ezt követően tud elkezdeni mozogni, illetve aktívan bekapcsolódni az életmódváltásba.

Ha Ön jelentős túlsúlytól szenved és segítségre van szüksége kattintson a következő linkre: obezitológia.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.