Az orrvérzés az egyik leggyakoribb fül-orr-gégészeti probléma, ami a legtöbbször teljesen veszélytelen, azonban bizonyos esetekben elengedhetetlen hozzá szakorvosi segítséget kérni.
Akár külső hatások, akár környezeti tényezők vagy egy felső légúti fertőzés idézte elő, az orrvérzés csillapítása minden olyan esetben szakszerű kezelést igényel, amikor a hagyományos elsősegély már nem elegendő.
Az orrvérzéses eseteknek csak nagyon kis százaléka szorul ellátásra, ilyenkor azonban nem kizárt, hogy a beavatkozás életmentő fontosságú lehet.
Orrvérzés csillapítása otthon? A legtöbben helytelenül kezelik!
Sajnos az orrvérzés egyike azoknak a fül-orr-gégészeti panaszoknak, amit nagyon sokan rosszul kezelnek. Gyakori, hogy ilyenkor az érintett fejét hátra hajtják és vizes borogatást tesznek a tarkóra, holott ezzel csak a vér visszaterelődik a garat irányába.
Ez súlyosabb panaszokat, hányingert, öklendezést idézhet elő. Az orrvérzés csillapításához elengedhetetlen a pácienst felültetni, a fejet nem hátra, hanem előre dönteni egy kicsit, majd az orrcimpákat összenyomni néhány percig.
Mikor forduljunk orvoshoz orrvérzéssel?
Mint fentebb már leírtuk, az orrvérzés csillapítása gyakran igényel szakorvosi beavatkozást. Hogy mikor forduljunk orvoshoz ezzel a problémával?
Amennyiben
- a fentiekben bemutatott otthoni módszer nem hoz eredményt és 15-20 perc után sem lehet elállítani a vérzést;
- olyan nagy mennyiségű vér távozik az orrból, hogy nem lehet összenyomni az orrcimpákat;
- az orrot jelentős sérülés érte, hatására eldeformálódott, megduzzadt, nagy fájdalommal jár;
- az orrvérzés rendszeressé válik, napjában többször is tapasztalható;
- a nagy mennyiségű vér mellett a páciens szédül, elájul, esetleg már vért hány, szapora a szívverése és a légzése.
Orrvérzés csillapítása fül-orr-gégészeten
A fül-orr-gégész szakorvosok számos hatékony módszert tudnak alkalmazni ahhoz, hogy az orrvérzést tartósan csillapítsák, kiváltó okait megszüntessék.
Ebből a szempontból azonban mindenképpen meg kell különböztetnünk az elülső- és a hátsó orrvérzést, valamint a Choanák területéről eredő vérzést is.
- Elülső orrvérzés: ilyen esetekben vénás eredetű vérzésről van szó, méghozzá az orrnyílás közeléből, így a friss vér az orrlyukakon keresztül távozik.
- Hátsó orrvérzés: jellemzően artériás eredetű vérzés, ami nem az orrlyukak, hanem a garat irányába ürül.
- Choanák területéről eredeztethető vérzés: ilyenkor a garatfal oldalán vagy annak hátsó felén látható a vér ürülése.
Lássuk, hogy milyen lehetőségek vannak az orrvérzés csillapítására az egyes esetekben:
Elülső orrvérzés csillapítása
- Tamponálás: a tamponálás lényege, hogy a szakorvos egy speciális érzéstelenítő szerrel átitatott hosszú gézcsíkot vezet fel az orrüregbe, ami segít felfogni a vért, illetve elindítani az alvadási folyamatokat.
- Elektrokauterizáció: az elekrokauterizáció nem más, mint az orrvérzést kiváltó ér elektromossággal való megégetése. Helyi érzéstelenítés mellett ez a módszer egyáltalán nem jár fájdalommal és érkatasztrófák esetén a leggyorsabb, illetve leghatékonyabb megoldásnak tekinthető.
- Vérzéscsillapító anyagok használata: enyhébb esetekben az orrvérzés csillapítása könnyedén megvalósítható helyileg alkalmazott kémiai anyagokkal, amelyek elősegítik az alvadást, ezáltal megállítják a vérzést.
Hátsó orrvérzés csillapítása
- Ballonkatéter: a ballonkatéteres eljárás a tamponálás egy hatékonyabb formája, de gézcsíkok helyett egy az orrjáratba helyezhető, felfújható katéter biztosítja ilyenkor az orrvérzés mérséklését.
- Expandáló szivacsos hátsó orrtampon: ha az orrüreg hátsó részén keletkezett a vérzés és nehezen mérsékelhető, a vérzéscsillapító anyaggal átitatott szivacsos tamponok jelenthetnek megoldást, amelyek nedvesség hatására jelentősen meg tudják növelni térfogatukat.
- Endoszkópos műtét: az orrvérzés csillapítása kapcsán ritkán műtéti beavatkozásra is sor kerülhet. Ezt a szakorvosok csak a legvégső esetben alkalmazzák, és endoszkóp segítségével végzik, részeként pedig a problémás erek lekötése a cél.
- Bellock-tamponálás: a Bellock-tamponálás egy többrétegű megoldás az orrvérzés enyhítésére. A gézcsíkokat ilyenkor puha parafinnal vagy jodoformmal itatják át és nemcsak hátsó orrvérzés, hanem a Choanák területről eredeztethető vérzés esetén is hatékony megoldásnak minősül.