📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.
   Olvasási idő:  4 perc

A szédülés és a fülzúgás a gyakori fül-orr-gégészeti panaszok közé sorolhatók. A legtöbbször külön-külön jelentkeznek, de egyidejű megjelenésük sem ritka. Kialakulásuk leginkább kellemetlen, tartós fennállás esetén viszont az életminőséget is ronthatja.

A szédülés és fülzúgás kezelése minden esetben nagyon összetett feladat, amit fül-orr-gégész szakorvos végez. A panaszok enyhítéséhez a kiváltó okok feltárása mellett elengedhetetlen a megfelelő diagnózis, ami meghatározza a további kezelési lehetőségeket.

Hogy miként történik a szédülés és fülzúgás kezelése? Az alábbiakban külön-külön leírjuk a kiváltó okok mellett a diagnosztizálási és kezelési lehetőségeket is.

Szédülés

A szédülés okai

A gyakran jelentkező vagy tartós szédülés hátterében nem csak fül-orr-gégészeti panaszok húzódhatnak meg. Amennyiben mégis, akkor a következő elváltozások idézhetik elő:

Jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV)

Jóindulatú helyzeti szédülésről vagy rövidebb nevén BPPV-ről a legtöbbször akkor beszélhetünk, ha a belső fülben a kalcium-karbonát kristályok leszakadnak. Jellemzője, hogy a szédülés rövid ideig tart és általában a test- vagy a fej helyzetének változtatása idézi elő.

Meniére-betegség

A Meniére-betegség során gyakori, hogy a szédülés és fülzúgás kezelése egyszerre történik, ugyanis a két tünet ilyenkor közösen jelentkezik, méghozzá sok esetben halláscsökkenés társaságában.

Jellemzője, hogy a szédülés ilyenkor a kísérőjelenségekkel együtt rohamszerű formában alakul ki és 2-3 óráig is eltarthat. Az érintett ilyenkor gyakran meg sem tud mozdulni, hányinger gyötri, sőt akár még hányás is jelentkezhet, a rohamot pedig fáradtság követi.

Vesztibuláris neuritisz

A kérdéses betegség hátterében konkrétan az egyensúlyozó szervet kiszolgáló ideg gyulladása áll. Nagyon gyorsan kialakuló elváltozás, ami a fej mozgatására fokozódik, és annyira intenzív lehet, hogy hányinger, hányás is kialakulhat.

A vesztibuláris neuritisz tünetei általában egy-két nap alatt mérséklődnek, és legfeljebb egy hét alatt teljesen eltűnnek, de a páciensek akár hónapokig tapasztalhatnak enyhébb szédülést.

A szédülés vizsgálata

A szédülés okainak feltárásakor nagyon fontos az anamnézis, a páciens által tapasztalt tünetek fontos feltárása. Ha fül-orr-gégészeti probléma áll a háttérben, elengedhetetlen megvizsgálni ilyenkor a szemmozgást, a mozgáskoordinációt, a mozgás pontosságát.

Ezek a legtöbbször elegendőek ahhoz, hogy felállítható legyen a diagnózis, és megkezdődhessen a célzott terápia.

A szédülés kezelése

Gyógytorna

Különösen a jóindulatú helyzeti szédülés kezelése kapcsán nagyon jó eredmény érhető el gyógytornával annak érdekében, hogy a leszakadt kristályok kijussanak a fül ívjáratából, ezáltal feloldódjanak és megszüntessék a szédülést.

Életmódváltás

Az étrendet érintő változásokra leginkább Meniére-betegség esetén lehet szükség. Ez a probléma ugyanis nem gyógyítható, de tünetei mérsékelhetők például sószegény étrenddel, a nikotin, a koffein és az alkohol elhagyásával, stresszkezeléssel, valamint relaxációval.

Gyógyszeres kezelés

A szédülés kezelése gyakran történik gyógyszerek segítségével. Közvetlenül a középfülbe juttatott speciális injekcióval például jó eredmények érhetők el, de rohamszerűen jelentkező szédülésnél a szteroidokra is jól reagálnak a páciensek.

Műtéti beavatkozás

Amennyiben a fenti kezelésekre a szédülés nem enyhül, és a háttérben bizonyítottan fül-orr-gégészeti probléma húzódik meg, súlyosabb esetekben műtéti beavatkozásokra lehet szükség (saccotomia).

Fülzúgás

A fülzúgás okai

A fülzúgást ugyan nem csak fül-orr-gégészeti elváltozások vagy problémák válthatják ki, de a legtöbbször innen indul ez a kellemetlen panasz. A leggyakoribb kiváltó okok a következők:

Izomeredetű fülzúgás

A fülzúgás hátterében gyakran húzódik meg a lágyszájpad izmainak problémája, azok rendszeres vagy hirtelen rángása, ami zúgó hatást idéz elő a hallójáratokban. Hasonló, de ritkább jelenség, amikor a fülben található középizmok váltják ki ezt a jelenséget.

Ér eredetű fülzúgás

Gyakori eset, hogy a fülzúgás szívdobbanásokhoz köthető. Ezt kiválthatja kardiológiai probléma – például egy kitágult ér –, de fül-orr-gégészeti panasz is, amikor a középfül begyullad és ennek hatására a nyálkahártyák kitáguló ereiben zajló véráramlás idézi elő a zúgást.

Idegi eredetű fülzúgás

Amennyiben a hallórendszer idegei sérülnek vagy nem funkcionálnak megfelelően, az is előidézhet fülzúgást. Kiválthatja alacsony vérnyomás, vérszegénység, ritkább esetben pedig a hallópályát érintő daganatos elváltozás.

A fülzúgás vizsgálata

A szédülés és fülzúgás kezelése minden esetben a pontos diagnózissal kezdődik. Amennyiben a páciens fülzúgást tapasztal, az első vizsgálat általában a fül-orr-gégészeten történik, ahol a szakorvos először a hallószerveket, majd a hallójáratokat ellenőrzi.

Nagyon gyakori, hogy csak a lerakódott fülzsír jelenti a problémát, amit a vizsgálat részeként el is lehet távolítani. Összetettebb problémánál azonban érvizsgálatra lehet szükség, mert érelmeszesedés is állhat a fülzúgás hátterében.

A nyaki erek betegségei nagyon sokszor okoznak ilyen kellemetlen jelenséget, feltárásukhoz pedig célzott ultrahang vizsgálat vagy MRI indokolt.

A fül-orr-gégészek kezében hasznos eszköz a fülzúgás vizsgálatakor a videó-endoszkóp alkalmazása, amely képes feltárni a kapcsolódó panaszok zömét.

A fülzúgás kezelése

Mivel a fülzúgás önmagában egy tünet, ezért kezeléséhez először mindig a kiváltó okot kell megtalálni.

Hallójárat tisztítása

Amennyiben a panaszt a fülzsír lerakódása idézte elő, a hallójárat kitisztításával nagyon könnyen megszüntethető a fülzúgás. Ehhez a kezelőorvos egyenletes nyomással vizet fecskendez a fülbe, hogy kimossa onnan az összetorlódott zsírt.

Gyógyszeres kezelés

Ha a fülzúgást valamilyen fertőzés vagy gyulladás idézte elő, akkor az antibiotikumos kezelés jelenthet gyors és tartós megoldást. Fontos a célzott készítmény adagolása, mert a nem megfelelő antibiotikum akár fokozhatja is a tüneteket.

Ebbe a kategóriába sorolhatók még az infúziós kezelések is. Céljuk, hogy a mikrokeringés javításával növeljék a vörösvértestek rugalmasságát és áramlási sebességét, amivel a fülzúgás gyorsan mérsékelhető.

Bemer kezelés

Amennyiben a fülzúgás hátterében bizonyítottan keringési zavar van, a Bemer kezelés az egyik legjobb módszer. Egy mágnesterápiás megoldásról van szó, amely képes javítani a szövetekben az oxigénáramlást és kitágítja a kisereket.

Hatékonyságát fokozza, hogy a korábban elzáródott kapillárisokat is fel tudja nyitni, így valóban tartós megoldást jelent fülzúgás esetén.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelő intézmény és orvos igazgatója.