1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  2 perc

A fülzúgás kezelését minden esetben meghatározza, hogy milyen eredménnyel zárult a diagnózis. A kiváltó tényezők ugyanis gyakran olyan szakághoz irányíthatják a pácienst, amire kezdetben talán nem is gondoltak volna.

Bár a fülzúgás diagnosztizálása alapvetően meghatározza a kezelési lehetőségeket, az alábbiakban főként a fül-orr-gégészeti lehetőségekre tértünk ki, hiszen a kérdéses kellemetlenség kivizsgálását minden esetben ennél a szakágnál kell kezdeni.

Amennyiben fülzúgás kezelésére van szüksége: fül-orr-gégészet Budapesten.

Kezelési lehetőségek

Gyógyszeres kezelés

Amennyiben a szakorvosi vizsgálat olyan okokat talál a fülzúgás hátterében, amelyek a megfelelő készítményekkel gyógyíthatók, akkor valamilyen monoterápiára vagy többféle gyógyszer kombinálására van lehetőség.

Egy fülgyulladás kapcsán például sok esetben antibiotikum segíthet megszüntetni a fülzúgást, míg az érrendszeri panaszoknál a keringésjavító infúziós kezelések alkalmazása jelenthet jó alternatívát.

Ezen felül ki kell emelnünk még a sorból az antidepresszánsokat és szorongáscsökkentőket is, hiszen amennyiben a fülzúgás mögött pszichés okok húzódnak meg, akkor gyakran nyújthatnak segítséget ezek a készítmények.Fülzúgás kezelése

Fizikai beavatkozások

A fülzúgás kezelése gyakran fizikai beavatkozásokat igényelhet. Fül-orr-gégészeti szempontból elegendő lehet a fülzsír szakszerű eltávolítása ilyen esetekben, ha az okozta a problémát, de néha a műtéti beavatkozás sem kizárható.

Vannak ugyanis olyan elváltozások, amelyek fül-orr-gégészeti – vagy más szakághoz kapcsolódó – beavatkozásokat igényelnek.

TRT

A TRT vagy más néven Tinnitus Retraining Terápia az egyik leghatékonyabb módszer a krónikus fülzúgás kezelésekor.

Ennek a terápiának a lényege röviden az, hogy a kezelésekkel az agyban megváltoztassák bizonyos hangok érzékelését. Az agyat ezzel rá lehet venni például a fülzúgás érzékelésének kizárására.

A személyes tanácsadás mellett a TRT fontos eleme a zajterápia, aminek részeként speciális zajgenerátor alkalmazásával érik el, hogy az agy kizárja a fülzúgáshoz kapcsolódó frekvenciákat.

Bemer kezelés

A Bemer kezelés szintén nagy hatékonysággal alkalmazható fülzúgás esetén. Egy speciális mágnesterápiáról van szó, amely különösen mikrokeringési zavaroknál lehet hasznos segítség.

Javítható általa a szövetek oxigén-ellátottsága, kitágulnak a kisebb erek, megnyílnak az addig elzáródott kapillárisok, miközben a vörösvértestek áramlási sebessége is megnövekszik.

Pszichoterápia

Mivel a fülzúgás hátterében nagyon gyakran felbukkannak lelki tényezők, ezért a kezelési lehetőségek kapcsán mindenképpen ki kell emelni a pszichoterápiát. Az egyik legnagyobb odafigyelést és együttműködést igénylő módszer, mert kiszámíthatatlan emberi tényezők sorozata van rá hatással.

Egy szorongó páciensnél például sokkal könnyebb dolga van a terapeutának, mint egy súlyos depressziótól szenvedő embernél. A terápia mindig személyre szabottan, gyakran gyógyszeres kezeléssel kiegészülve segít elmulasztani a fülzúgást.

Életmódváltás

Mivel kutatások igazolják, hogy a fülzúgás mögött bizonyos vitaminok, ásványi anyagok és esszenciális zsírsavak hiánya állhat, sőt a mozgásszegény életmód, illetve a káros szenvedélyek egyaránt befolyásolhatják megjelenését, ezért gyakran életmódváltásra is szükség lehet a fülzúgás kezelésekor.

Önmagában ritkán elegendő, de más módszerekkel, így például terápiákkal vagy gyógyszeres kezelésekkel kiegészülve felgyorsíthatja azok hatását.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.