1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  2 perc

A garatgyulladás kezelését alapvetően meghatározza az akut és a krónikus jelleg. A legtöbbször a gyulladás antibiotikumokkal néhány nap alatt szövődmények nélkül gyógyul, de a kórlefolyás egyénenként eltérést mutathat.

A kezelés alapja minden esetben a garatgyulladás diagnózisa, hiszen a pontos feltárás nélkülözhetetlen a megfelelő gyógymódok előírásához.

Lássuk, hogy milyen lehetőségek vannak a pharyngitis kezelésére!

Garatgyulladás kezelése

Akut pharyngitis (garatgyulladás) kezelése

Az emberek többsége akut garatgyulladással fordul fül-orr-gégészetre. Az elsődleges cél ilyenkor a tünetek csillapítása, valamint a gyulladásból fakadó esetleges szövődmények megelőzése.

A szakorvos feladata ezért a fájdalom és a láz mérséklése, valamint a gyulladásos duzzanat lohasztása. Ehhez gyakran elegendő fájdalomcsillapító, szopogató tabletta és toroköblögető alkalmazása, de nagyon fontos még az ágynyugalom és a bőséges folyadékfogyasztás.

Mindez a legtöbbször elegendő abban az esetben, ha az akut garatgyulladást vírusok okozták. Amennyiben azonban bakteriális felülfertőzés alakult ki vagy közvetlenül baktérium váltotta ki a problémákat, akkor a tüneti kezelés és az immunrendszer erősítése önmagában nem elég.

Ilyenkor már antibiotikum szedése javasolt, ami segít a kórokozó elpusztításában, ezzel mérsékelve a panaszokat, illetve elősegítve az esetleges szövődmények, illetve súlyosabb kórképek kialakulását.

Megfelelő kezelés esetén a páciensek általában egy héten belül teljesen meggyógyulnak, de amennyiben valaki elhanyagolja állapotát, a fertőzés a gége és a tüdő irányába terjedhet, sőt más fertőzések is kialakulhatnak a szervezeten belül.

Bár az otthoni gyógymódok soha nem helyettesíthetik a kezelést, azért bátran lehet alkalmazni ilyenkor mézes gyógyteákat és gyógynövényes készítményeket, amelyek elősegíthetik a gyógyulást, pontosan úgy, mint az immunrendszer erősítése.

Krónikus pharyngitis (garatgyulladás) kezelése

A krónikus garatgyulladás kezelése minden esetben összetettebb feladatot jelent a fül-orr-gégészek számára. Itt is rendkívül fontos a pontos diagnózis, hiszen elengedhetetlen felderíteni, hogy mi okozza a tartós gyulladást.

Előidézheti ugyanis irritáció, például állandó füst vagy por a munkahelyen, erős és kezeletlen refluxbetegség, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, de a sok mechanikai igénybevétel is, így például a hangos beszéd vagy éneklés.

Emiatt a krónikus garatgyulladás kezelésének a kulcsa minden esetben a kiváltó ok megszüntetése, illetve mérséklése.

Előfordulhat, hogy a tüneteket nem is gyulladás, hanem krónikus szárazság vagy vérszegénység idézi elő a garatnál, amit párásítással, inhalálással, sok folyadékfogyasztással és A-vitamin pótlásával lehet mérsékelni.

Ezen felül valamilyen orrüregi akadály is állhat a krónikus gyulladás mögött. Ilyenkor az orr nem tudja ellátni a megfelelő feladatát, és emiatt gyógyszeres vagy műtéti beavatkozásra lehet szükség ahhoz, hogy a problémát tartósan orvosolni lehessen.

Ha valaki krónikus garatgyulladástól szenved, elengedhetetlen kiemelkedő figyelmet fordítani a garat és a légutak folyamatos nedvességtartalmának biztosítására.

Ez utóbbit a gyakori gargalizálás, a párásító készülékek használata, a megnövelt folyadékfogyasztás, a szopogató tabletták alkalmazása, szükség szerint pedig gyulladáscsökkentő készítmények szedése is elősegítheti.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.