Olvasási idő:  6 perc

Az STD az angol sexually transmitted deseases, azaz szexuális úton terjedő betegségek rövidítése. A nőknél és a férfiaknál egyaránt használt kifejezés, de míg a hölgyeknél a nőgyógyászaton, addig a másik nemnél az urológián végzik a férfi STD szűrést.

Bár Magyarországon még főleg STD név alatt ismerjük, tőlünk nyugatabbra egyre gyakrabban alkalmazzák az STI elnevezést, ami a nemi úton terjedő fertőzések rövidítése, hiszen a kapcsolódó kórképek mindegyike fertőző háttérrel rendelkezik.

Hogy milyen betegségek feltárásra ad lehetőséget a férfi STD szűrés az urológián? Egyáltalán miként történik a mintavétel? Cikkünkben valamennyi kérdésre választ adunk!

Ha Önnek is férfi STD szűrésre van szüksége, kattintson a következő linkre: urológia.

Férfi STD szűrés: milyen betegségek tárhatók fel urológiai mintavétellel?

Milyen betegségek feltárására alkalmas a férfi STD szűrés?

A férfi STD szűrés számos betegség diagnosztizálására alkalmas. Urológiai mintavétellel azonban csak bizonyos kórképek tárhatók fel, amelyek közül a leggyakoribbak a következők:

Tripper

A tripper vagy más néven kankó (Neisseria gonorrhoeae) az egyik leggyakoribb STD. Bakteriális fertőzés, ami azért nagyon veszélyes, mert sok esetben egyáltalán nem okoz tüneteket, így az emberek gyakran úgy fertőznek, hogy nem is tudnak betegségükről.

Ha panaszokat produkál, akkor a férfiaknál jellemző a vizeléskor jelentkező csípő vagy égő érzés, a kellemetlen szagú és állagú folyás a húgycsőből, valamint a heretájéki fájdalom.

Könnyen elkapható a szexuális együttlét minden formájával, így anális és orális aktussal is. A tripper kezelése ma már nem okoz nehézséget az orvostudománynak, ehhez azonban pontos diagnózisra van szükség. Kezelés nélkül nem zárható ki a súlyos szövődmények kialakulása.

Szifilisz

A szifilisz szintén egy bakteriális fertőzés. A Treponema pallidum baktérium váltja ki, ami a legtöbbször szexuális úton jut el egyik szervezetből a másikba, sőt a szifiliszes terhes kismama a magzatnak is át tudja adni a betegséget.

Tünetei a fertőzést követően 2-3 héttel jelentkeznek. Valakinél csak egy, valakinél egyszerre több fekély kialakulása jelzi a problémát, amelyek fertőzők.

Később a kezeletlen szifilisz gyakran okoz az egész testet beborító vörös kiütéseket nagyjából 6-8 héttel a fertőzést követően.

Korai stádiumban a szifilisz ma már jól gyógyítható, ehhez azonban mielőbbi férfi STD szűrésre van szükség. Ha a páciensnél szövődmények léptek fel, azok sok esetben már nem kezelhetők.

Ureaplazma fertőzés

Az ureaplazma fertőzés egy rendkívül kellemetlen STD, amit egy gyulladást kiváltó baktérium idéz elő. Hatására a férfiaknál súlyos prosztata- és húgycsőgyulladás, sőt kellemetlen ízületi gyulladás léphet fel.

A fertőzés kapcsán különösen veszélyes, hogy – főként immunrendszer függvényében – valakinél néhány hét alatt jelentkeznek a panaszok, valakinél azonban évekig lappanghat, mielőtt gyulladást idézne elő.

A betegség diagnosztizálásához a húgycső váladékát kell elemezni. Ha a probléma feltárásra került, célzott antibiotikumos kúrával többnyire szövődmények nélkül gyógyítható.

Chlamydia fertőzés

A Chlamydia az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, ami főleg a fiatalabb korosztályt érinti, de természetesen kortól és nemtől függetlenül bármikor kialakulhat az aktív szexuális életet élő emberek körében.

A baktérium a szervezetbe kerülve szaporodásnak indul, és nemcsak hüvelyi-, hanem orális- és anális aktus során is képes fertőzni. Általános tünetei miatt sokan csak akkor fordulnak vele orvoshoz, ha már szövődmények alakultak ki a hatására.

Általános panasz a férfiaknál a vizeléskor jelentkező fájdalom, a csípő és égő érzés, a húgycső folyása vagy a heretájékon tapasztalható diszkomfort érzés. Kezeletlenül súlyos gyulladásokat okozhat a szervezetben, a nőknél pedig a meddőség egyik kiváltó oka lehet.

Rutin férfi STD szűréssel a Chlamydia könnyen diagnosztizálható, illetve kezelhető is, a legnagyobb problémát általában az jelenti, hogy az emberek gyakran nem fordulnak időben orvoshoz a tünetekkel.

Herpes simplex

A herpeszvírus több szempontból is az egyik legalattomosabb STD. A főként szexuális úton megjelenő kórokozót ugyanis nem lehet végérvényesen kiirtani a szervezetből – mint egy baktériumot –, az idegdúcokban a páciens élete végéig hordozza.

Ennek köszönhetően egyrészt tünetmentes időszakban könnyedén megfertőzhetők vele a partnerek, másrészt pedig amint az immunrendszer – például egy influenza hatására – meggyengül, a herpesz tünetei azonnal újra fellángolnak.

A panaszok nagyon jellegzetesek, általában viszkető és kipirosodó bőrfelület mellett csalánkiütéshez hasonló hólyagok jelennek meg a páciensen, amelyek néhány nappal később fájdalmas fekélyekké alakulnak át.

Trichomoniázis

A trichomoniázis nevű STD-t jellemzően a Tricomonas vaginalis néven ismert ostoros parazita idézi elő, ami a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a nőknél, hanem a férfiaknál is megjelenhet.

Esetükben főleg a mellékhere és a prosztata gyulladásával kell számolni a parazita fertőzésekor, méghozzá olyan tünetekkel, mint a gyakori vizelési inger, a péniszből csordogáló fehér váladék, az érzékeny és duzzadt fityma, valamint a nemi szerv fájdalma.

Bár parazitafertőzés, a megfelelő diagnózis mellett a trichomoniázis célzott antibiotikumos kúrával kezelhető. Ha a páciens párkapcsolatban él, a másik felet is kezelni kell, méghozzá a szexuális élet ideiglenes szüneteltetése mellett.

HPV

A HPV vagy más néven human papilloma vírus szintén jelentkezhet férfiaknál, de közel sem okoz olyan veszélyes szövődményeket, mint a nőknél. A szexuális úton történő terjedésének köszönhetően azonban érdemes diagnosztizálni.

A vírusfertőzés hatására szemölcsök jelenhetnek meg a hímvesszőn vagy a herezacskón, amelyek gyakran csak több hónappal később jelentkeznek.

Általában a HPV nem igényel kezelést, a szervezet magától is megbirkózik a vírussal, de érintettség esetén a partner védelme érdekében mindent meg kell tenni azért, hogy a páciens ne adja tovább.

Egyéb férfi STD-k

Fontos kiemelni, hogy a fentiekben csak azokat a férfi STD-ket mutattok be, amelyek urológiai mintavétellel (is) feltárhatók. Más szakágak bevonásával azonban egyéb szexuális úton terjedő fertőzések is kimutathatók – természetesen mindkét nemhez kapcsolódóan.

Ide sorolható például a HIV/AIDS vagy a hepatitis B és C variánsa.

Urológiai mintavétel a férfi STD szűrésen

Az STD szűrés során többféle urológiai mintavétel történhet. Hogy a panaszok kivizsgálásához melyik a legelőnyösebb, arról minden esetben a szakorvos dönt, hiszen az anamnézis során feltárt tünetek a legtöbbször már sejtetik a problémát.

Gyakori mintavételi módszerek

Vizeletvizsgálat

A vizelet vizsgálata sok esetben diagnosztikus jelentőséggel bír bizonyos STD-k kapcsán. A szexuális eredetű fertőzések vizsgálatához általában a húgycsőből kell mintát venni, illetve a vizelet első néhány milliliterét felfogni a kórokozók kimutatásához.

Középsugaras vizeletvizsgálatra STD-k esetén csak akkor lehet szükség, ha az adott fertőzés, vagy annak szövődménye érintette a húgyhólyagot.

Váladékvizsgálat

A férfi STD szűrés kapcsán urológiai vonatkozásban szintén gyakori még a váladékvizsgálat. Rengeteg szexuális fertőzés idézheti elő ugyanis a nemi szerv váladékozását. Ilyenkor ennek az elemzése biztosíthatja a diagnózist.

Ritkább mintavételi módszerek

Vérvétel

Vannak olyan kórokozók az STD-k esetében, amelyek a vérendszerben is megjelennek. Amennyiben ilyen eset áll fenn, a megfelelő vérvételi paraméterek vagy ellenanyagok kimutatása diagnosztikai értékkel rendelkezhet.

Bőrfelületről vett minta

A legritkább eljárás, amire általában a férfiak HPV fertőzésekor van szükség. Ilyenkor a makk és a fityma bőrfelületéről kell némi hámot eltávolítani és azt továbbítani laborvizsgálatra az esetleges kórokozók feltárása érdekében.

Milyen tünetek indokolnak férfi STD szűrést?

Amint az már a fentiekből kiderülhetett, a férfi STD-k tüneteit jellemzően befolyásolja, hogy milyen kórokozó áll a háttérben.

Amennyiben azonban az alábbi panaszok halmozottan jelentkeznek, azaz a páciens egyszerre többet is tapasztal belőlük, érdemes mielőbb urológiai mintavételt kérni:

  • szokatlan péniszváladék;

  • dudorok vagy sebek a nemi szerv, esetleg a végbél környékén;

  • vizelés közben tapasztalható fájdalom, főként égő, csípő érzés;

  • kiütések a nemi szerven és a test más pontjain;

  • a fentieket kísérő olyan általános panaszok, mint a fájdalmas és duzzadt nyirokcsomók, a láz vagy az alhasi fájdalom.

Miért fontos kezelni még a tünetmentes férfi STD-ket is?

Bizonyos szexuális úton terjedő fertőzések annyira enyhék lehetnek a férfiaknál, hogy sokan nem is fordulnak velük orvoshoz, ami több okból kifolyólag is probléma.

Egyrészt ezek a betegségek a háttérben szövődményeket idézhetnek elő, ami az egész szervezetre negatív hatással lehetnek, gyulladásokat, sőt akár meddőséget is kiválthatnak a páciensből.

Másrészt a férfi STD-k mindegyike átadható szexuális úton a partnereknek, és ami a férfiaknál enyhe panaszokat okoz, az a nőknél gyakran súlyosabb tüneteket válthat ki.

Emiatt a legenyhébb tünetek tapasztalásakor is javasolt részt venni férfi STD szűrésen, amivel rengeteg későbbi kellemetlenség megakadályozható.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.