1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  7 perc

A füldugulás kellemetlen jelenségét szinte minden ember megtapasztalja élete során legalább egyszer. A legtöbbször csak átmeneti állapot, ami magától elmúlik, de gyakran súlyosabb, kezelést igénylő kórképek is meghúzódhatnak a háttérben.

Számos formában jelentkezhet, így valamikor csak enyhe nyomásérzést tapasztalunk, máskor azonban jelentős fájdalommal, tartós halláscsökkenéssel, szédüléssel jár.

Bármelyik eset is álljon fenn, a tartós füldugulás minden esetben fül-orr-gégészeti szakellátást igényel, hiszen a háttérben akár az orrmelléküreg vagy a középfül gyulladása, de allergia is állhat.

Amennyiben a tartós füldugulás szakszerű kivizsgálására van szükség: fül-orr-gégészet Budapesten.

Hogy mi okozhat füldugulást? Mikor forduljunk vele orvoshoz és mit tehetünk otthoni körülmények között? Szakmai cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

A fül anatómiája

Ahhoz, hogy megérthessük a füldugulás okait, először mindenképpen meg kell ismernünk a kérdéses érzékszerv anatómiáját.

Mint ahogyan azt mindenki jól tudja, a fülünk segítségével halljuk a hangokat. Az emberi fül nagyon széles frekvenciatartomány feldolgozására képes. A hanghullámoknak azonban mindig el kell jutniuk a belső fülbe ahhoz, hogy ott idegi impulzussá alakuljanak.

Csak ezt követően tudnak eljutni a hallóidegen át a hallókéregbe, ahol az agyunk fel tudja dolgozni ezeket a jeleket. Kevesen tudják, de a fülünk a hallás mellett egyensúlyérzékünkért is felelős, ezért kell gyakran fül-orr-gégészhez fordulni tartós szédülés esetén.

Maga a fül három részből áll. Ezek

  • a külső-,
  • a közép-
  • és a belső fül.

A külsőfülhöz jellemzően a porcos fülkagyló és a hallójárat tartozik, míg a középfül központi eleme a dobhártya, ami a külső hallójárat és a dobüreg elválasztására szolgál, az innen induló fülkürt pedig összeköti a szervet a garattal.

Emiatt fordulhat elő, hogy egy felsőlégúti megbetegedés gyakran okoz füldugulást.

A belsőfül tartalmazza továbbá a hallósejteket, amelyek a külvilágból érkező hanghullámokat ingerekké alakítva továbbítják az agy hallóközpontjába.

Mi okozhat füldugulást

A füldugulás okai

Hogy mi okozhat füldugulást? Mint az imént már kiderült, a fül egy nagyon összetett szerv, ami közvetlen és közvetett módon egyaránt számos okból kifolyólag el tud dugulni.

A panaszok mögött hétköznapi jelenségek, de betegségek egyaránt meghúzódhatnak. Az alábbiakban összegyűjtöttük ezek közül a legfontosabbakat:

Hallójáratba került víz

Aki gyakran jár uszodába, strandra vagy valamilyen vízi sportot űz, az biztosan találkozott már a hallójáratba került víz problémájával. Nagyon gyakori és általános jelenség, aminek részeként a víz egyszerűen befolyik a fülbe.

Normál esetben nem jelent gondot, mert a hallónyíláson át könnyedén távozni tud, de amennyiben a fülzsír lerakódása vagy az anatómiai sajátosságok ezt megakadályozzák, az komolyabb veszélyforrássá válhat.

A hallójárat ugyanis felázhat vagy pangó víz alakulhat ki benne, ami a füldugulás mellett hozzájárulhat a baktériumok elszaporodásához, ezáltal pedig a gyulladások kialakulásához.

Hallójáratba került idegen test

Hogy a leggyakrabban mi okozhat füldugulást a gyerekeknél? Általában a hallójáratba került idegen testek, hiszen a kicsiknél sokszor előfordul, hogy játékokat dugnak a fülbe, amelyek ott megszorulnak és füldugulást idéznek elő.

Szerencsés eset, ha a kicsi nem titkolja el és nem próbálja maga kiszedni az idegen testet a fülből, hiszen utóbbi esetben a fizikai akadály még mélyebbre tolódhat, amit már a fül-orr-gégész is nehezebben tud kiemelni.

Nyilván felnőtteknél is előfordulhat, különösen azok körében, akik füldugóval alszanak. Nem is annyira a füldugó beszorulása okozhat itt problémát, sokkal inkább a használatakor folyamatosan összetömörített fülzsír.

Fülzsír lerakódása

Szintén a füldugulás gyakoribb okai közé sorolható az úgynevezett fülzsírdugó kialakulása, aminek a hátterében számos tényező meghúzódhat. Valakinél a helytelen fültisztítási szokások miatt alakul ki, másoknál egyszerűen anatómiai okai vannak a kialakulásnak.

Előfordulhat ugyanis, hogy túl sok zsírt termel a fül, a hallójárat pedig nagyon szűkös ahhoz, hogy ki tudja vezetni a külvilág felé, így feltornyosul, beszárad és kellemetlen füldugulást, feszítő érzést idéz elő.

Szakrendelésen szerencsére egyszerű fülmosással gyorsan orvosolható a probléma.

Duzzanat a fülben

A fülben számos okból kifolyólag megjelenhet duzzanat. A legáltalánosabb, amikor egyszerűen pattanás nő a hallójáratban. Ártatlan probléma, azonban rendkívül fájdalmas gyulladást is előidézhet, miközben a füldugulással jár.

Természetesen a hallójárati duzzanat más okból kifolyólag is megjelenhet, így például egy egyszerű gyulladás hatására, de súlyosabb esetben a fület érintő daganatok vagy más rendellenes kinövések egyaránt állhatnak a háttérben.

Légnyomásváltozás

Nem kell a felhők közé emelkednünk ahhoz, hogy olyan gyors légnyomásváltozást tapasztalhassunk, ami füldugulást eredményez. Elegendő csak autóval felhajtani egy magas hegyre ahhoz, hogy a fülünk pattogni kezdjen, illetve elduguljon.

Ez a füldugulás legenyhébb oka, ami az esetek többségében nem tartós, egy nagyobb nyeléssel vagy rágógumizással könnyedén meg lehet szüntetni, akár a kapcsolódó nyomásérzést is.

Hallójárati fertőzés

Ha valamilyen okból kifolyólag a hallójáratba kórokozók kerülnek, és azok ott megtapadnak, akkor abból kifolyólag szintén olyan kellemetlen gyulladások keletkezhetnek, amelyek füldugulást, kapcsolódó fájdalmat eredményeznek.

A hallójárati fertőzések minden esetben kezelést igénylő problémák, így elengedhetetlen, hogy ilyenkor megfelelő fül-orr-gégészeti kezelésben részesüljünk, hiszen nem kizárt, hogy antibiotikumos kúrára van szükség a gyógyuláshoz.

Légúti megbetegedések

Amint azt már a fül anatómiájának ismertetésekor kifejtettük, leginkább a fülkürt miatt akár a légúti megbetegedések hatására is felléphet füldugulás. Ezért gyakori tünet lehet egyszerű megfázásnál, de akár arcüreggyulladásnál vagy súlyosabb légúti fertőzéseknél.

Enyhébb esetekben a füldugulás egy ásítással vagy egy nagyobb nyeléssel megszüntethető, de előfordulhatnak tartós állapotok, amikor csak fül-orr-gégészeti szakvizsgálat és gyógyszeres kezelés segíthet enyhíteni a panaszokat.

Fülgyulladás

Ha feltennénk a kérdést, hogy mi okozhat füldugulást, az emberek többsége rögtön a fülgyulladást válaszolná rá. Ennek az oka, hogy mind a közép-, mind a belsőfül gyulladása duzzanatokat okoz és akadályozza a fül átszellőzését.

Azon túl, hogy ezek a jelenségek savós középfülgyulladással, erőteljes szúró fájdalommal és a dobhártya átszakadásával járhatnak, szinte minden esetben tartós füldugulást idézhetnek elő.

Gócos fog

Különösen az állkapocs hátsó felében, a fülhöz közeli régióban elhelyezkedő őrlő- vagy bölcsességfogak esetén gyakori, hogy a foggyökér begyulladásakor, illetve góc keletkezésekor tapasztalható hatalmas fájdalmat füldugulás kíséri.

Ennek az oka abban keresendő, hogy az orr melléküregei, a fülek, valamint a garat és az állkapocs egymással kapcsolatban állnak, így az egyik betegsége vagy gyulladása hatással lehet a többire.

Ezért fordulhat elő, hogy a gócos fog vagy a gyulladt mandula hatására is könnyedén kialakulhat füldugulás.

Mikor forduljunk orvoshoz füldugulással?

Mint a fentiekből is kiderült már, a füldugulás hátterében gyakran olyan tényezők is állhatnak, amelyek maguktól elmúlnak, de bizonyos esetekben orvosi segítségre van szükség ehhez. Hogy mikor forduljunk orvoshoz ezzel a panasszal?

Leginkább akkor, ha a füldugulás már napok óta fennáll, esetleg újra és újra visszatér, a kellemetlen nyomásérzés mellett pedig nagyobb fájdalmat okoz, esetleg láz, hányinger, hányás, szédülés, illetve megfázásos tünetek kapcsolódnak hozzá.

Egy rutin fül-orr-gégészeti vizsgálat az esetek döntő többségében már képalkotó diagnosztika bevonása nélkül képes feltárni, hogy esetünkben mi okozott füldugulást, így a kiváltó probléma kezelésével néhány napon belül tartósan kezelhetővé válik a betegség.

Amennyiben az anamnézis és a fizikai vizsgálatok nem elegendőek, néha szükség lehet valamilyen képalkotó diagnosztikára, hallásvizsgálatra, vérvételre, de akár a fülváladék elemzésére is a pontos diagnózis érdekében.

Mit tehetünk otthon füldugulás esetén?

Azt már tehát tudjuk, hogy mi okozhat füldugulást, de nem beszéltünk még azokról a módszerekről, amelyek otthoni körülmények között segíthetnek megszüntetni a problémát.

Mielőtt azonban nekiállnánk valamelyik házi praktika alkalmazásának, mindig mérlegeljük a helyzetet, hiszen könnyen előfordulhat, hogy egy-egy módszerrel csak nagyobb kárt teszünk ahelyett, hogy segítenénk.

Ha tehát napok óta füldugulás kínoz minket, mindehhez pedig fájdalom és egyéb tünetek is társulnak, akkor meg se próbáljuk otthon mérsékelni a panaszokat, inkább haladéktalanul forduljunk szakorvoshoz, aki a diagnózis felállítása után segít megoldást találni a problémára.

Egyéb esetekben a következőkkel próbálkozhatunk, pontosan betartva a kapcsolódó utasításokat és intelmeket.

Meleg sópárna

A meleg sópárna egy nagyon régi házi praktika, ami inkább a fülduguláshoz kapcsolódó fájdalmak mérséklésében segít. Ilyenkor a meleg hatására a nyák fellazul, és ezáltal enyhül a fájdalom.

Legfeljebb kiegészítőként alkalmazzuk, amíg nem jutunk el orvoshoz, ha ugyanis a füldugulás mellé fájdalom társul, azt mindig meg kell mutatni egy fül-orr-gégésznek.

Rágózás

A rágózás, illetve az állkapocs intenzív mozgatása, így például az ásítás különösen jó hatással van a bedugult fülre abban az esetben, ha azt nem fizikai akadály, gyulladás vagy fülzsír zárta el, hanem például a változó légnyomás.

Valsalva-módszer

A Valsalva-módszer szintén akkor hatékony, ha nem egy gyulladás vagy fizikai akadály váltotta ki a füldugulást. Lényege, hogy befogjuk az orrunkat, a szájon keresztül veszünk egy mély levegőt, majd megpróbáljuk kifújni az orron keresztül, ezzel nyomást előidézve a fülben.

Segítségével kipattintható a nagy nyomás hatására bedugult fül, de akár meg is akadályozhatja utazás közben a kellemetlenség kialakulását.

Tegyük szabaddá a légutakat

A füldugulás hátterében sok esetben a fülkürt elzáródása áll, amit a légutak átjárhatóságának hiánya, a megfázásos állapotok idéznek elő. Érdemes tehát arra törekedni, hogy szabaddá tegyük a légutakat, hiszen ezzel a fülkürt átjárhatóvá válik és a füldugulás is megszűnik.

Mit ajánlott elkerülni az otthoni módszerek közül?

  • Soha nem javasolt a fülbe bármit is belecseppenteni, amíg nem látott minket orvos. A gyógynövényes olajokkal és egyebekkel nem kizárt, hogy többet ártunk, mint használunk füldugulás esetén.
  • Amíg nem tudjuk, hogy gyulladás okozza a füldugulást, az infralámpa használata is tilos, mert felerősítheti a gyulladásos tüneteket.
  • Szintén kerülendő tartós formában a fájdalomcsillapító alkalmazása is. Ha a fülünk eldugult és fáj, akkor forduljunk vele mielőbb szakorvoshoz.

Ha víz okozta a füldugulást

Végül, de nem utolsó sorban egy hasznos gyakorlati tanácsot is adnánk arra vonatkozólag, ha víz ment a fülünkbe, és nem akar távozni onnan, ezáltal fizikai akadályként idéz elő füldugulást.

Ilyen esetekben nagyon fontos, hogy a vizet minél előbb eltávolítsuk a fülből, mert feláztatja a füljáratot, a benne található baktériumok elszaporodásával pedig súlyos gyulladást idéz elő.

Ha víz ment a fülünkbe, a következőt tegyük:

  1. Hajtsuk hátra, majd döntsük abba az irányba a fejünket, amelyik fülünk eldugult.
  2. Helyezzük a tenyerünket a fülünkre úgy, hogy az teljesen befedje a fülkagylót.
  3. Szorítsuk a tenyerünket a fülre, és vákuumhatás előidézésével nyomkodjuk a fülkagylót addig, amíg a füldugulás nem szűnik meg.
  4. Ha ez sem segít, haladéktalanul kérjük fül-orr-gégész segítségét.
Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.