A hüvelygyulladás a női nemi szervek egyik leggyakoribb betegsége. Élete során minden nő megtapasztalja legalább egy alkalommal, aminek a kiváltó oka a legtöbbször a hüvely érzékeny mikrobiológiai egyensúlyának felborulása.
Azon túl ugyanis, hogy a hüvely öntisztuló tulajdonságokkal rendelkezik, nem egy passzív szerv, ha kissé savas pH-értéke valamilyen tényező hatására megváltozik, gyulladás alakul ki, ami a külső nemi szervekre is átterjedhet.
A hüvelygyulladásnak nagyon jellegzetes tünetei vannak, azonban legalább ennyire fontos ismerni a kiváltó okokat is ahhoz, hogy megértsük a problémát, amely minden esetben nőgyógyászati szakellátást indokol.
Amennyiben hüvelygyulladás tüneteit véli felfedezni magán: nőgyógyászat Budapesten.
A hüvelygyulladás okai és típusai
Bár a legtöbbször a hüvelygyulladásnak teljesen általános tünetei vannak, a kiváltó okok befolyást gyakorolhatnak a kapcsolódó panaszokra. Ezért az első és legfontosabb, hogy megismerkedjünk a betegség fajtáival.
Bakteriális eredetű hüvelygyulladás
A legtöbbször a hüvelygyulladást bakteriális fertőzés váltja ki. Különösen gyakori a fogamzóképes nők körében. Általában olyan baktériumok idézik elő, amelyek eleve a hüvelyben élnek, de a pH érték változása miatt elszaporodnak.
Terjedése a legtöbbször nem köthető nemi aktushoz, de statisztikailag sokkal gyakoribb azok körében, akik aktív szexuális életet élnek.
Természetesen a bakteriális eredetű hüvelygyulladás hátterében is állhat nemi úton terjedő fertőzés. Ilyen például a chlamidia, ami fiatalabb korban a leggyakoribb és általában azokat a nőket érinti, akik gyakran váltogatják szexuális partnereiket.
A másik nagyon gyakori nemi úton terjedő bakteriális fertőzés a kankó vagy más néven gonorrea. Az egyik legsúlyosabb bakteriális hüvelygyulladás, ami megfelelő kezelés nélkül nagyon súlyos szövődményeket idézhet elő.
A modern orvostudománynak köszönhetően szerencsére ma már valamennyi bakteriális eredetű hüvelygyulladás jól kezelhető célzott antibiotikumokkal.
A bakteriális hüvelygyulladás tünetei
A bakteriális hüvelygyulladás gyakran észrevétlen, sokszor csak egy nőgyógyászati vizsgálat során derül rá fény, de a kórokozótól függően előidézhet állandó fehér folyást, valamint kellemetlen szagú hüvelyváladékot.
Egy chlamidia fertőzésnél ez enyhe vérzéssel, alhasi fájdalmakkal egészülhet ki, de ezek általában a ritkább panaszok közé sorolhatók.
Gombás hüvelygyulladás
A hüvelygyulladás kapcsán a legtöbb ember a gombás fertőzésre gondol. A hüvelygomba valóban nagyon gyakori kiváltó ok, amit a legtöbbször a candida nevű sarjadzógomba idéz elő.
A candida érdekessége, hogy az egészséges hüvelyben is megtalálható kis mennyiségben. Fertőzést akkor okoz, ha valamilyen okból kifolyólag – például felfázás vagy húgyúti fertőzés hatására – elszaporodik, de terhesség, cukorbetegség és bizonyos gyógyszerek szedése mellett is gyakrabban megjelenhet.
A gombás eredetű hüvelygyulladás tünetei
Ha a hüvelygyulladást gombafertőzés okozza, jellemzően megnövekszik a fehér folyás mértéke, amit híg vizes folyás kísérhet. Gyakori panasz még a teljes nemi szerv viszketése, a csípő vizelet, valamint a szeméremajakon megjelenő, apró vágásokhoz hasonlító elváltozások.
Vírusos eredetű hüvelygyulladás
A vírusos hüvelygyulladásokat kiváltó kórokozók szinte minden esetben szexuális úton terjednek. Több fajtájuk ismert, így például a herpeszvírus által kiváltott gyulladás, amit nem lehet kiirtani a szervezetből, időről-időre fellángolhat és panaszokat idézhet elő.
Szintén gyakori kiváltó oka a vírusos eredetű hüvelygyulladásnak a HPV vagy más néven humán papillómavírus. Hüvelyi, orális és anális együttlét során is el lehet kapni, és gyakran okoz genitális szemölcsöt a nemi szerveken, illetve azok környékén.
A vírusos hüvelygyulladás tünetei
A vírusos háttérrel rendelkező hüvelygyulladás tüneteit alapvetően meghatározza a kiváltó kórokozó. A herpeszvírust például könnyű felismerni a kellemetlen megjelenésű és fájdalmas herpeszhólyagokról, amelyek mellett erőteljesebb, kellemetlen szagú hüvelyfolyás is jelentkezhet.
A HPV vírusnál kevésbé jellemző tünetekről beszélhetünk, sok esetben csak a genitális szemölcsök megjelenése jelzi a fertőzést, amihez a hüvelygyulladás általános tünetei társulnak.
Parazita által kiváltott hüvelygyulladás
A parazita által kiváltott hüvelygyulladások közül a trichomoniázis a leggyakoribb. Ilyenkor jellemzően egy protozoa idézi elő a gyulladást és rendkívül kellemetlen, heves panaszokat okoz.
Szexuális úton terjedő betegségről van szó, de ritkán nyilvános WC-k ülőkéjéről is el lehet kapni, ha nem vagyunk elég óvatosak.
A parazita által előidézett hüvelygyulladás tünetei
A trichomoniázis nagyon jellegzetes tünetekkel jár. Általános ismertetőjegye a sárgászöld színű, kellemetlen szagú, gyakran habos hüvelyfolyás, a folyamatos viszketés, a csípő vizelet, az alhasi fájdalom, illetve a külső nemi szervek érzékenysége, fájdalma.
Nem fertőző eredetű hüvelygyulladás
Mindenképpen beszélnünk kell a hüvelygyulladás kapcsán a nem fertőző eredetű típusokról is. Általában allergia miatt alakul ki, így például a nemi aktus során használt kellékek, síkosítók vagy gumióvszerek, néha mosószerek és öblítők, esetenként intim betétek hatására.
Egy ritkább fajtája a sorvadásos hüvelygyulladás. Általában menopauza környékén alakul ki és a nemi hormonok mértékének csökkenése idézi elő olyan kellemetlen kísérő jelenségekkel, mint például a hüvelyszárazság.
A nem fertőző hüvelygyulladás tünetei
Ha a hüvelygyulladás nem fertőző eredetű, akkor is rengeteg kellemetlen panaszt okozhat. A leggyakoribb a viszketés, a csípő, égő érzés, az irritáció, amihez gyakori vizelési inger, esetenként nyálkás állagú, sűrű sárgászöld folyás társulhat.