A nőgyógyászati rákszűréshez kapcsolódó citológiai eredmény értelmezése sokak számára okoz nehézséget. Bár a leletek kiértékelését mindig szakorvos támogatja, azonban rengetegen vannak, akik előzetesen már szeretnék tudni, hogy mire számíthatnak.
Ebből a szempontból a kóros neoplasticus hámelváltozás jelentése talán a legfontosabb, amennyiben ugyanis ezt olvashatjuk a citológiai eredményen, az súlyosabb elváltozásra is utalhat, de aggodalomra semmi ok: nem minden esetben van ez így!
Ezért az alábbiakban sorra vettük, hogy a kóros neoplasticus hámelváltozás jelentéséhez kapcsolódó egyéb rövidítések milyen problémákat takarhatnak.
Kóros neoplasticus hámelváltozások
A kóros neoplasticus hámelváltozás jelentése kapcsán fontos megismerkednünk az alábbi kifejezésekkel, amelyek megkönnyíthetik a problémák pontosabb feltárását.
ASCUS
Az ASCUS az atypical squamous cells of undetermined significance angol kifejezés rövidítése, ami szabad fordításban annyit jelent, hogy olyan atípusos laphámsejtekre derített fényt a citológia, amelyek jelentősége közelebbről nem határozható meg.
Általában olyan leleteken jelenik meg, ahol a sejtek már eltérést mutatnak, azonban még nem tekinthetők enyhe fokozatú laphám elváltozásnak.
Gyakran HPV-fertőzés idézi elő ezt a kórképet, ezért ilyen esetekben javasolt a fertőzés feltárása, de egy gyulladás, illetve egy ehhez kapcsolódó regeneráció is előidézheti a nehezebb behatárolást.
ASC-H
Az ASC-H is egy angol kifejezés, az atypical squamous cells, cannot exclude HSIL rövidítése. Ilyenkor olyan kóros neoplasticus hámelváltozásról beszélhetünk, amelyek atipusosak, ugyanakkor már nem zárható ki a HSIL, vagyis a súlyos laphámelváltozás.
Bár citológiai szempontból két végletről beszélünk, azonban tudni kell, hogy előfordulhatnak olyan állapotok, amelyek elfedhetik a súlyos hámelváltozást. Ha ezt látjuk a citológiai eredményen, nem kell azonnal megijedni, de további vizsgálatokra lesz szükség.
Elengedhetetlen ilyenkor a HPV-tipizálás, a kolposzkópia, valamint a szövettani mintavétel is, amelyekkel rögtön tisztázható, hogy miről van szó.
Mivel az ASC-H jelölés egyfajta daganatmegelőző állapotot mutat, ezért erősen javasolt a páciensnek az elkövetkezendő években évente részt venni szűrővizsgálaton, hogy probléma esetén már korai stádiumban feltárható legyen a rosszindulatú háttér.
LSIL
LSIL-ről (low grade squamous intraepithelial lesion) akkor beszélhetünk kóros neoplasticus hámelváltozás esetén, ha a probléma bár megjelent, észlelhető, de még nagyon enyhe.
Többnyire jóindulatú elváltozásról van szó, még rákmegelőző állapotba sem sorolható – gyakran HPV-fertőzés okozza –, azonban az LSIL mögött egy súlyos laphámelváltozás is megbújhat, ezért minden ilyen esetben javasolt egy kolposzkópos vizsgálat.
Fontos kiemelni, hogy az LSIL mellett a citológiai eredményen gyakran találkozhatunk a CIN1 jelöléssel. Ez a cervicalis intraepithelialis neoplasia rövidítése, ami egy régi, ma már ritkán használt elnevezés, de néha még felbukkanhat a leleten, nem kell neki jelentőséget tulajdonítani.
HSIL
A kóros neoplasticus hámelváltozások jelentése kapcsán a HSIL megjelölés a legsúlyosabb fokozat. Ezt minden esetben rákmegelőző állapotnak tekinthetjük, hiszen a sejtek nagy mennyiségben mutatnak elváltozást.
Az ilyen lelet minden esetben további vizsgálatokat, gyakran beavatkozásokat igényel. A kolposzkópia elkerülhetetlen, de a legtöbbször a szövettani vizsgálat is fontos. Spontán gyógyulásra ilyenkor nincs esély, általában a műtét jelent megoldást.
Laphámsejtes carcinoma
A laphámsejtekhez kapcsolódó elváltozások közül mindenképpen kiemelendő még a carcinoma. Az ilyen jelölés általában rosszindulatú folyamatokat feltételez, ami a méhnyak külső felszínét borító laphámból indul.
Elengedhetetlen az alaposabb vizsgálat és a szövettani mintavétel, mert mielőbbi beavatkozásra van szükség a gyógyuláshoz.
AGC vagy AGC-NOS
A kóros neoplasticus hámelváltozás nemcsak a laphámokhoz, hanem a mirigyhámsejtekhez is kapcsolódhat. Ebben a tekintetben az AGC vagy az AGC-NOS, amelyek ugyanarra az elváltozásra utalnak, különbséget csak a szövettani felépítés jelent.
Akkor láthatjuk ezt a jelölést a citológiai eredményen, ha a nyakcsatorna környékén atipusos sejtek jelentek meg. Fontos ilyenkor a kolposzkópia és a HPV-tipizálás, azonban tudni kell, hogy bár ez az eredmény még nem daganatos elváltozás, de annak megelőző állapota lehet.
AIS
Ez a jelölés akkor kerül a citológiai eredményre, ha olyan daganatos elváltozásra derült fény, ami a méhnyak csatornáját borító hengerhámsejtekből indult ki.
Az ilyen esetek invazív ráktípusra utalnak, mert még nem terjedt át a hám alatti területre, így a szövettani kiértékelés mellett fontos lehet az adott terület mielőbbi kimetszése a terjedés megakadályozása érdekében.
Adenocarcinoma
Adenocarcinomáról akkor beszélhetünk a kóros neoplasticus hámelváltozás esetén, ha a páciensnél mirigyhám eredetű rákos elváltozást mutat a citológiai eredmény.
Többféle típusa ismert, így indulhat a méhnyakból, a méhnyálkahártyából, a méhen kívüli szervekből, valamint közelebbről meg nem határozható helyről is.
Metaplasia
A metaplasia jelölése mindig valamilyen regenerációs folyamatot jelöl, ami jellemzően a laphámot és a nyákcsatornát borító hengerhám találkozási pontjánál jelentkezik. Alaposabb kivizsgálása minden esetben erősen ajánlott.
Parakeratózis vagy hiperkeratózis
Ez az elnevezés minden esetben hámelváltozást jelöl, általában a hámréteg megvastagodását, ami alaposabb kivizsgálásra ad okot, hiszen a vastagabb hámréteg alatt akár kóros sejtek is meghúzódhatnak.