1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  4 perc

A nőknek szóló szűrővizsgálatok közül a nőgyógyászati rákszűrés kétségtelenül az egyik legfontosabb. Aki kicsit is törődik az egészségével, évente legalább egyszer felkeresi nőgyógyászát, hogy az általános ellenőrzés mellett a kapcsolódó szűrést is elvégezze.

A rendszeresség nagyon fontos, hiszen a nőgyógyászati daganatok egyik általános jellemzője, hogy sokáig egyáltalán nem okoznak tüneteket. A páciens akár hónapokig panaszmentes lehet, holott már célzott kezelésekre lenne szüksége.

Egy nőgyógyászati rákszűrés – különösen egy tapasztalt szakorvos mellett – már nagyon korai stádiumában képes felismerni a daganatos elváltozásokat. Ez azért lényeges, mert minél előbb elkezdődik a kezelés, a páciensnek annál jobb esélyei vannak a gyógyulásra.

Hogy a nőgyógyászati rákszűrés eredménye mennyi idő, miként zajlik, egyáltalán miért olyan lényeges? Cikkünkben minden kérdést megválaszoltunk!

Ha éves rákszűrésre és vizsgálatra van szüksége: nőgyógyászat Budapesten.

Nőgyógyászati rákszűrés eredménye mennyi idő

Miért van szükség rendszeresen nőgyógyászati rákszűrésre?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy vannak olyan szervek az emberi testben, amelyek valamiért hajlamosabbak a daganatos elváltozásra, mint mások. Ide sorolható többek között a méhnyak is, amely ilyen esetekben sokáig még komolyabb tüneteket sem produkál.

Tudni kell, hogy a nőgyógyászati rákszűrés valójában egy teljes körű vizsgálat, aminek részeként a szakorvos a női nemi szerv minden fontosabb részét ellenőrzi, így a szeméremtestet, a hüvelyt, a méhet, de még a petefészek állapotát is.

Egy teljes állapotfelmérés történik ilyenkor, aminek csak egy része a rákszűrés, amihez a méhnyak felszínéről kell mintát venni. Ezt a mintát továbbítják a laboratóriumba, ahol citológus ellenőrzi a sejteket, aki képes kiszűrni már a rákmegelőző állapotokat is.

Kinek ajánlott a nőgyógyászati rákszűrés?

A nőgyógyászati rákszűrés minden nőnek éves rendszerességgel ajánlott abban az esetben, ha elmúlt már 18 esztendős vagy rendszeres nemi életet él.

Különösen fontos a rákszűrés, amikor a páciens közeli hozzátartozóinál diagnosztizáltak már nőgyógyászati daganatot, hiszen bizonyított, hogy az ilyen elváltozásokra való hajlam genetikailag örökölhető.

Szintén nagyobb odafigyelést – akár rendszeresebb ellenőrzést – igényel, ha a pácienst korábban már kezelték daganatos elváltozással, vagy rákmegelőző állapot jelenlétét tárták fel.

Hogyan zajlik a nőgyógyászati rákszűrés?

Amint azt már fentebb is leírtuk, a nőgyógyászati rákszűrés valójában sokkal több, mint egy kizárólag a daganatos elváltozásokra koncentráló kontroll, inkább a női nemi szerv egyfajta teljes ellenőrzéséről van szó.

Emiatt az első lépés mindig az anamnézis felvétele lesz, aminek részeként a páciens elmondhatja esetleges panaszait, de maga a nőgyógyász is feltesz néhány kérdést, különös tekintettel a ciklusra vonatkozóan.

Az anamnézis után fizikai vizsgálatok kezdődnek, azon belül is a bimanuális ellenőrzés. Ilyenkor a szakorvos a kezével áttapintja a külső és a belső nemi szerveket, majd egy nőgyógyászati kacsával feltárja a hüvelyt, hogy a méhszájat, a hüvelyboltozatot, sőt a hüvelyfalat is megvizsgálja.

Ezt követi maga a rákszűrés, amikor egy speciális pálcával kenetet vesznek a méhnyak felszínéről, majd ezt a mintát laborvizsgálatra küldik egy alapos kiértékelés érdekében. A mintavételtől nem kell tartani, nem jár fájdalommal, legfeljebb csak kellemetlenséggel.

Ha a nőgyógyász kellően alapos, akkor a fizikai vizsgálatokat követően képalkotó diagnosztika következik, ami rendszerint hasi vagy hüvelyi ultrahangot takar, amelyekkel még alaposabban fel tudja tárni a méh és a petefészek állapotát.

Egy gyakorlott nőgyógyász már ilyenkor feltárhat kezelést igénylő elváltozásokat, de a diagnózist csak a laborvizsgálat eredményét követően lehet felállítani.

Mikor a legoptimálisabb nőgyógyászati rákszűrésre menni?

A nőgyógyászok ajánlása alapján a rákszűrés legoptimálisabb időpontja a menstruációs ciklus közepe, avagy az utolsó vérzést követő 10. és 22. nap közötti időszak.

Erre azért lehet érdemes odafigyelni, mert a menstruáció előtti és utáni napokban megjelenhetnek olyan sejtek a mintavételen, amelyek megzavarhatják az eredményt.

A nőgyógyászati rákszűrés eredménye mennyi idő?

A legtöbb helyen a nőgyógyászati rákszűrés eredményére akár két hetet is várni kell, ami főleg egy esetleges daganatgyanúnál rengeteg idő.

Amennyiben a nőgyógyászati rákszűrés a Haller Medical magánrendelőjében történik, mindent elkövetünk annak érdekében, hogy az eredmények már egy hét alatt elkészüljenek, így egy esetleges elváltozás esetén mielőbb sor kerülhessen a következő konzultációra.

Az eredményeket a leggyorsabban az EESZT rendszerén keresztül lehet elérni, de természetesen e-mailben is kiküldésre kerülnek annak érdekében, hogy mindenki a lehető leghamarabb megtekinthesse.

Nem tudja értelmezni a nőgyógyászati rákszűrés eredményét? Kapcsolódó szakmai cikkünkben minden szakkifejezést definiáltunk, hogy ez ne okozhasson problémát: a nőgyógyászati rákszűrés értelmezése.

Mikor kell aggódni a nőgyógyászati rákszűrés eredménye miatt?

Tudni kell, hogy a nőgyógyászati rákszűréshez kapcsolódó laborvizsgálat nemcsak a kóros sejteket, a daganatos állapotokat mutathatja ki, hanem közben a tüneteket nem produkáló fertőzésekre is fény derülhet.

A rákszűrés eredményét ma már jellemzően a Bethesda-skálán adják meg, de még mindig gyakran találkozhatunk a Papanicolau-skálával is, ezért lássuk mindkét esetben, hogy mikor van további teendője a páciensnek.

Papanicolau-skála

A Papanicolau-skála alapján P1 és P5 között értékelik a kenetet. A P1-es és P2-es értékek jellemzően negatív eredményt jelentenek. A P3-as megjelölés már elváltozást jelöl, de általában csak valamilyen gyulladásos, esetleg rákmegelőző állapotot.

Aggodalomra akkor van ok, ha P4-es és P5-ös eredmény születik. Ezek már jellemzően rákos állapot jelenlétét sejtetik, amelyek azonnali kezeléseket és beavatkozást igényelnek. Ezért nem elhanyagolható kérdés, hogy a nőgyógyászati rákszűrés eredménye mennyi idő.

Bethesda-skála

A Bethesda-skála esetén ennél kevésbé egyértelműek az eredmények, azonban sokkal jobban konkretizálhatók az egyes állapotok.

Ha az eredményen az ASC-US jelölést látjuk, akkor jellemzően enyhébb eltérések vannak a szervezetben, többnyire gyulladások, amelyek könnyen gyógyíthatók.

Az LSIL jelölésnél még szintén nincs szükség aggodalomra, de ilyenkor már lehetnek súlyosabb kórképek, így például HPV vírus jelenléte, ami rákmegelőző állapotot idézhet elő.

Amennyiben a Bethesda-skála szerinti kiértékelésen a HSIL feliratot látjuk, az általában már aggodalomra adhat okot, hiszen ilyenkor súlyosabb elváltozások, rákmegelőző állapotok vannak a szervezetben, ami további vizsgálatokat, esetleg azonnali beavatkozásokat igényel.

Mindig vegyük figyelembe a pontos kiértékelést

A minta alapján a citológus rendszerint átfogó javaslatot tesz a kiértékelésnél. Ezeket mindig vegyük figyelembe, hiszen valamikor nincs teendő, máskor gyakoribb kontrollvizsgálatra van szükség, de az is előfordulhat, hogy azonnali műtéti beavatkozást szorgalmaz.

Ezen felül gyakran alkalmazni kell speciális biomarker vizsgálatokat, amelyekkel még tovább finomítható az elváltozások jellege és súlyossága. Segítségükkel gyakran megelőzhető egy komolyabb terápia, de akár egy műtéti beavatkozás is.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.