A carotis ultrahang egy olyan speciális képalkotó módszer, aminek részeként lehetőség van a nyaki erek állapotának és funkcióinak alapos vizsgálatára.
Nemcsak diagnosztikai, hanem prevenciós szempontból is nagyon fontos, hiszen a nyaki erek állapota, illetve esetleges szűkületük jelentős mértékben növelheti például a stroke kialakulásának kockázatát.
Ezzel a teljesen fájdalommentes és gyors vizsgálati módszerrel azonban pontosan ellenőrizhető a carotis, avagy a nyak két oldalán haladó verőerek állapota, amelyeknek az a funkciójuk, hogy vért szállítsanak a szív irányából az agyhoz, illetve az archoz.
Hogy mit kell tudni a Haller Medical szolgáltatási között is megtalálható carotis ultrahang vizsgálatról? Cikkünkben minden kérdést megválaszoltunk!
Mikor van szükség carotis ultrahangra?
A verőrerek állapotának vizsgálatára nagyon gyakran szükség lehet a carotis ultrahang alkalmazásával. Ezek az esetek a következők:
Megelőzés céljából
Prevenciós jelleggel különösen jellemző a vizsgálat olyan esetekben, amikor bizonyos betegségek vagy tünetek miatt felmerül a nyaki artériák szűkülete.
Ilyen például a magas vérnyomás is, aminek hatására megnövekszik a stroke kialakulásának kockázata, ezért az erek állapotának feltárásával könnyedén megakadályozhatók az ide vezető folyamatok.
Ezen felül megelőzési célzattal nagyon fontos lehet a carotis ultrahang rendszeres alkalmazása cukorbetegség, magas koleszterinszint, koszorúér-betegség vagy a közeli családtagoknál korábban kialakult stroke, illetve szívbetegség esetén.
Gyakori eset, hogy a verőerek problémáját kezelőorvosunk már egy egyszerű sztetoszkóppal érzékeli. Ilyenkor a carotis ultrahang alátámaszthatja vagy megcáfolhatja az esetleges érproblémát.
Már kialakult betegségek vagy tünetek esetén
A kérdéses ultrahangvizsgálat természetesen különféle tünetek és már kialakult betegségek esetén is nagyon fontos szerepet kaphat.
Különösen hasznos például egy TIA (mini-stroke) után, hiszen az átmeneti agyi keringészavart az esetek többségében a nyaki verőerek problémája idézi elő.
Ezen felül olyan tünetek feltárásakor is lényeges, mint a szédülés, a fejfájás, a lábdagadás vagy az egyensúlyzavar. Ha ilyenkor a fül-orr-gégészeti vizsgálat nem talált elváltozást, ajánlott megvizsgálni a nyaki erek állapotát.
Mindezen felül természetesen stroke után is nagyon fontos szerepe van a carotis ultrahangnak, hiszen az agyi infarktust előidéző plakk felhalmozódását fontos kiszűrni és megszűntetni annak érdekében, hogy ne ismétlődhessen meg ez az állapot.
Beavatkozások esetén
Mivel a szív és az agy között futó erek állapotát gyakran elengedhetetlen a megfelelő beavatkozásokkal javítani, ezért ilyen esetekben is nagyon fontos szerepet kaphat a carotis ultrahang.
Segítségével lehet például pontosan feltárni a lerakódások helyét és mértékét, ezen felül pedig ellenőrizni az eltávolításuk érdekében alkalmazott műtét (carotis endarterectomia) hatékonyságát.
Szintén megtámogathatja ez a képalkotó eljárás a stent beültetését, amely egy csőszerű, hálós szerkezetű eszközként képes megakadályozni a nyaki ér elzáródását. Az ultrahanggal ellenőrizhető a beültetett stent elhelyezkedése és hatékonysága is.
Mit mutat meg a carotis ultrahang?
A carotis ultrahang segítségével nagyon alapos képet lehet kapni a nyaki erek lefutásáról, az érfalak szerkezetéről, valamint a rajtuk esetlegesen elhelyezkedő plakkok helyzetéről, méretéről, szerkezetéről, illetve az általuk előidézett szűkületről.
Mivel egy színes doppler ultrahangról beszélünk, segítségével jól láthatóvá válik a vér áramlása, sőt a hagyományos képalkotó megoldásokkal ellentétben a nehezen látható zsíros plakkok is feltárhatók.
Az érben található szűkület mértékének meghatározását a pulzus doppler technika támogatja meg, amely során az áramlási sebesség és a görbe alakjának ellenőrzése tudja megmutatni a probléma mértékét.
Hogyan történik a carotis ultrahang vizsgálat?
A carotis ultrahang vizsgálat előnye, hogy semmilyen fájdalommal vagy kellemetlenséggel sem jár. A folyamat legfeljebb 15-30 percet vesz igénybe, miközben a páciens kényelmes fekvő helyzetben pihenhet.
A vizsgált bőrfelületre – esetünkben a nyaki erek régiójára – egy kis mennyiségű gél kerül, ami nem okoz allergiát és nem hagy foltot a ruhán, az ultrahang után könnyedén eltávolítható.
A gélre azért van szükség, hogy az ultrahangos vizsgálófej pontosabb képet tudjon közvetíteni a csatlakoztatott monitorra. Maga a vizsgálat teljesen fájdalommentes, a szakorvos a jeladó eszközt egy helyben tartja vagy kíméletesen mozgatja a megfelelő képalkotás érdekében.
Ha elég adatot gyűjtött a nyaki erek állapotáról, a vizsgálat utolsó szakaszaként a gél letörölhető a bőrfelületről, majd az eredmény kiértékelését követően a páciens visszatérhet hétköznapi teendőihez vagy szükség szerint további vizsgálatokon vehet részt.
Hogyan kell felkészülni a carotis ultrahang vizsgálatra?
A vizsgálat semmiféle felkészülést nem igényel a páciens részéről, így szedhetők a gyógyszerek, megengedett az étel- és italfogyasztás, azonban az ékszerek eltávolítása erősen ajánlott.
Bár az ultrahang nem jár semmiféle káros sugárterheléssel, azonban a fülbevaló és a nyaklánc megnehezítheti a vizsgálatot, ezért érdemes szabaddá tenni a nyaki régiót, illetve olyan ruhában érkezni, amivel a kezelőorvos könnyebben hozzáférhet a vizsgált területhez.
Vannak-e kockázati tényezői a carotis ultrahang vizsgálatnak?
A hagyományos ultrahanghoz hasonlóan ennek a vizsgálatnak sincsenek kockázati tényezői. Teljesen fájdalommentes vizsgálati módszer, ami a röntgennel ellentétben egyáltalán nem jár sugárterheléssel, így korlátozások nélkül ismételhető.
Kinek ajánlott prevenciós jelleggel a carotis ultrahang?
Az agyi keringészavart jellemzően a nyaki erek szűkülete idézi elő. Ez a legtöbbször azoknál a pácienseknél jellemző, akik egészségtelen életmódot folytatnak, azaz sok zsírt és cukrot fogyasztanak, keveset mozognak, cigarettáznak és sok alkoholt fogyasztanak.
Mindezt pedig tetézhetik olyan panaszok, mint például a magas vérnyomás vagy a megnövekedett koleszterinszint, amelyeket sokan hajlamosak inkább gyógyszerekkel kezelni, mint inkább életmódváltással javítani egészségi állapotukon.
Ezek a páciensek minden esetben magas kockázati tényezővel rendelkeznek a nyaki ér szűkületéhez kapcsolódó betegségek, így például a stroke kapcsán.
A carotis ultrahanggal azonban idő előtt fel lehet ismerni a problémát, és a megfelelő terápiával, életmódváltással, súlyosabb esetekben pedig beavatkozással megelőzhető például a stroke.
Nagyon fontos, hogy a nyaki erek szűkülete akár évekig teljesen tünetmentes lehet, ezért aki a fenti rizikócsoportba tartozik, mindenképpen gondoskodjon a prevenciós jellegű carotis ultrahang vizsgálatról.
Részeként ráadásul nemcsak a carotis erek, hanem az agy hátsó területeit vérrel ellátó vertebralis artériák és a karokba futó fő artériák állapota is ellenőrizhető.