A terhesség során fellépő hormonális változások nagyon rossz hatással vannak a hüvelyflórára. Emiatt a kismamáknál jellemzően sokkal könnyebben alakulnak ki hüvelyi fertőzések, melyek között akár súlyosabb kórképet is találhatunk.
Teljesen hétköznapi például, hogy a szervezetben zajló hormonális és egyéb átalakulások miatt a hüvelyi váladék mennyisége megnövekszik. Amíg ennek a színe átlátszó vagy fehér, illetve nem társulnak hozzá kellemetlen szagok, a kismamának nincs miért aggódnia.
A túl sok hüvelyi folyás azonban – különösen sárgás vagy zöldes szín esetén – szinte mindig valamilyen fertőzésre utal, illetve a szerv természetes belső egyensúlyának felborulására.
A legtöbbször
- egyszerű bakteriális hüvelyfertőzés;
- és gombafertőzés állnak a háttérben.
Ritkább esetben azonban
- Streptococcus B fertőzés;
- sőt akár még Trichomoniasist is kiválthat.
Bármelyikről is legyen szó, a terhesség alatt jelentkező hüvelyi fertőzések mindig nőgyógyászati szakvizsgálatot indokolnak. Minél gyorsabban kiderülnek a háttérben meghúzódó okok, annál gyorsabban gyógyulhat meg a páciens.
Lássuk azonban alaposabban a hüvelyi fertőzések mögött meghúzódó kórképeket, azok tüneteit és kezelési lehetőségeit!
Bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis)
A bakteriális vaginózis a terhes kismamák között az egyik leggyakoribb és legáltalánosabb hüvelyfertőzés, ami általánosságban minden ötödik nőnél kialakul. Hátterében jellemzően valamilyen hüvelyi kórokozó, egy baktérium túlszaporodása áll, amit a hormonháztartás változása idéz elő.
Nagyon fontos odafigyelni már az első tünetekre és mielőbb kezelőorvoshoz fordulni, mert amennyiben a bakteriális hüvelyfertőzést nem kezelik, az könnyedén koraszüléshez vagy alacsony születési súlyhoz vezethet.
A feltárás általános nőgyógyászati vizsgálaton történik, ahol jellemzően tenyésztésre van szükség a kórokozó feltárásához.
A bakteriális hüvelyfertőzés tünetei
Ha valamilyen baktérium elszaporodott a hüvelyben, akkor annak az egyik első tünete minden esetben a hüvelyváladék jellegének megváltozása lesz. A nagyobb mennyiség mellett jellemző a szürkésfehér szín és a kellemetlen szag.
Emellett gyakori még az ilyen típusú fertőzéseknél a hüvely, illetve a nemi szerv környékének viszketése, valamint a vizelés közben jelentkező csípő-, égő fájdalom.
A bakteriális hüvelyfertőzés kezelése
Terhesség esetén a bakteriális hüvelyfertőzés nemcsak nagyobb odafigyelést, hanem más kezelési módot is igényel. A szakorvos jellemzően egyénre szabott vizsgálattal és gyógyszeradagolási javaslattal áll elő, hogy a probléma mielőbb megszűnjön, de közben a magzatnak se essen baja.
Noha a bakteriális vaginózis gyakran gyógyul spontán is, áldott állapotban azonban nem érdemes várni vele. Az első trimeszterben a nők még bátran alkalmazhatnak olyan szereket, melyek csökkentik a hüvelyben a pH-értéket, de a második trimeszterben a szakorvosi vizsgálat megkerülhetetlen.
A fertőzés kezelésére a megfelelő ellenanyaggal rendelkező hüvelykúpok a leghatékonyabbak, de alkalmazhatók speciális krémek is. Magas kockázati tényezők (például koraszülés lehetősége) esetén azonban szájon át szedhető gyógyszerekkel történik a kezelés.
Hogyan előzhetjük meg a bakteriális hüvelyfertőzést?
A legtöbb nőgyógyászati fertőzéshez hasonlóan a bakteriális hüvelyfertőzés kellő odafigyeléssel könnyedén megelőzhető.
A legfontosabb, hogy viseljünk mindig tiszta, jól szellőző, méretben is megfelelő alsóneműt a hétköznapok során. Ha szükséges – például nyáron, vagy edzés után –, napjában többször cseréljünk alsóneműt.
Különösen a strandon vagy a fürdőkben érdemes kerülni, hogy sokáig nedves fürdőruhában maradjunk, a mindennapi tisztálkodás után pedig ügyeljünk rá, hogy a nemi szerv környékét mindig szárazra töröljük – méghozzá a hüvelynyílástól a végbél irányába.
Érdemes kerülni továbbá a különféle hüvelyöblítők és fürdőolajok használatát, de lényeges a mielőbbi szakorvosi vizsgálat is az első tünetek tapasztalását követően.
Gombafertőzés
A terhesség során a szervezetben megnövekszik az ösztrogén és a progeszteron szintje, aminek hatására a hüvelyben olyan környezet alakul ki, amely tökéletes hátteret biztosít a gombafertőzéseknek.
Mindezt ráadásul külső tényezők is fokozhatják, így például a szexuális együttlétek mellett egy esetleges antibiotikumos kúra szintén olyan mértékben befolyásolhatja a hüvely pH-értékét, hogy az hozzájárul a gombák és egyéb élősködők elszaporodásához.
Ha a jellegzetes tünetek alapján fertőzés gyanúja merül fel, a terhes kismamának mielőbbi nőgyógyászati vizsgálatra van szüksége a kórokozó pontos beazonosítása és a kezelés mielőbbi megkezdése érdekében.
A gombafertőzés tünetei
A gombafertőzés egyik legjellemzőbb tünete a hüvely szüntelen viszketése, amihez gyakran fájdalom társul. Utóbbit a kórokozó hatására kisebesedő nyálkahártya idézi elő.
Gombásodás esetén is jellemző a hüvelyi folyás megváltozása. A váladék állaga ilyenkor besűrűsödik, gyakran túrószerűvé válik, de általános a sárgás színű folyás, valamint a hozzá kapcsolódó kellemetlen szag.
A vizeléskor tapasztalható csípő és égő érzés gyakran megjelenik a nemi szerv külső felén is, mert a gombás fertőzéstől megduzzadhat és kivörösödhet a hüvelyfal mellett a nagyajak és a kisajak, ami sok esetben fájdalmas szexuális együttlétet okoz.
A gombafertőzés kezelése
Ha gombás fertőzést diagnosztizálnak egy kismamánál, a kezelés jellemzően ugyanúgy zajlik, mint normál állapotban. A hüvelykúp a legtöbbször hatékony segítség, de súlyosabb esetben szájon át adható készítmények is alkalmazhatók.
A Candida fertőzéstől bár sokan rettegnek, valójában azonban terhesség esetén sem jelent közvetlen veszélyt a magzatra vagy az anyára.
Külön odafigyelést igényelnek viszont azok a kismamák, akik súlyos immunhiányos állapotban kaptak el valamilyen gombafertőzést. Ilyenkor ugyanis a kórokozó bekerülhet a vérkeringésbe, aminek nagyon súlyos következményei lehetnek.
Hogyan előzhetjük meg a gombafertőzést?
A gomba egy élősködő, mely csak és kizárólag olyan esetekben és helyeken tud megtelepedni, ahol adottak hozzá a körülmények. Ezért ügyeljünk rá, hogy lehetőleg mindig tiszta, jól szellőző pamut alsóneműt viseljünk, alváskor pedig lehetőség szerint azt is mellőzzük.
A dehidratáció és a gyenge immunrendszer kedvez a gombáknak, ezért minden nap ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és a változatos táplálkozásra, aminek részeként a komplex szénhidrátokat és a finomított cukrokat érdemes elkerülni, a tejtermékeket pedig előnyben részesíteni.
Ügyeljünk a rendszeres tisztálkodásra, de kerüljük a hüvelyöblítők és egyebek használatát, fürdés után pedig mindig töröljük szárazra hajlatainkat.
Streptococcus B (GBS) fertőzés
A GBS fertőzés az egészséges nők körében is nagyon gyakori. A magukat egészségesnek érző nők körében is 20-25 százalékos gyakorisággal találkozhatunk ilyen fertőzéssel, ami jellemzően a bélrendszerben vagy a hüvelyben okoz problémákat.
A terhes kismamáknál általában inkább a hüvelyben jelenik meg, és mivel nagyon nehéz felismerni, ezért a terhesgondozás részeként az állapotosság 35-37. hetében automatikusan vizsgálják, és szükség szerint megkezdik a kezelését.
A Streptococcus B (GBS) fertőzés tünetei
A Streptococcus B fertőzés kapcsán a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a legtöbbször vagy egyáltalán nem okoz tüneteket, vagy csak olyan enyhe panaszokkal jár, amelyek nem utalnak komolyabb betegségre.
A hüvelyben megbújva teljesen észrevehetetlen, de ha a vizeletelválasztó rendszerben is megjelenik, a gyakori vizelési inger mellett előfordulhat fájdalmas vizeletürítés, vagy a közben jelentkező égő-, csípő érzés.
A Streptococcus B (GBS) fertőzés kezelése
A GBS kapcsán a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a fertőzés az édesanya szervezetén belül átterjedhet a születendő kisbabára, akinél sokkal súlyosabb panaszokat válthat ki, ezért a kezelés legfontosabb feladata, hogy megakadályozza az újszülött megfertőződését.
Ehhez ma már nagyszerű antibiotikumos terápiák érhetők el a kismamák számára, melyeket a szakorvos ír elő megfelelő időközönként, illetve meghatározott mennyiségben. A kezelés során a rendszeres kontrollvizsgálat kiemelkedően fontos!
Hogyan előzhetjük meg a Streptococcus B (GBS) fertőzést?
A Streptococcus B fertőzés megelőzése még kellő elővigyázatossággal és megfelelő higiéniával sem mindig biztosítható, ezért rendkívül fontos a szűrés, illetve annak a megelőzése, hogy a kisbaba ne kapja el a kórokozót a születés során.
Amennyiben ugyanis ez megtörténik, a gyermeknél agyhártya- vagy tüdőgyulladás, majd ARDS, illetve szepszis alakulhat ki a fertőzés hatására.
Trichomoniasis
A Trichomoniasis egy rendkívül kellemetlen parazitafertőzés. Kis mennyiségben szinte mindig megtalálható a hüvelyben, a terhesség során bekövetkező hormonális változások hatására azonban hajlamos az elszaporodásra, a fertőzés kialakítására.
Noha keveset hallani róla, valójában azonban az egyik legáltalánosabb hüvelyfertőzésről van szó, ami nagyon jól kezelhető. Miután a fertőzés szexuális úton történik, ezért éves szinten átlagosan 7,5 millió beteget regisztrálnak vele világszerte.
A Trichomoniasis tünetei
A fertőzés nagy előnye, hogy igazán jellegzetes tüneteket produkál, így hamar felismerhető, ebből kifolyólag könnyedén kezelhető.
Az egyik jellegzetessége a gyakran zöldes és sárgás árnyalatú, habzó hüvelyváladék, amihez kellemetlen szag társul, méghozzá a hüvelyhez kapcsolódó viszketés és égő érzés társaságában, ami különösen szexuális együttlét során jelentkezik.
A Trichomoniasis kezelése
Mivel könnyedén felismerhető, a Trichomoniasis ma már egy hatékonyan és gyorsan kezelhető nőgyógyászati probléma, melyet terhesség során leginkább a születendő kisbaba miatt kell gyógyítani.
Ehhez a szakorvosok rendszerint lokálisan- vagy szájon át szedhető antibiotikumos készítményeket alkalmaznak, amelyek szerencsés esetben néhány nap alatt megoldják a problémát.
Hogyan előzhetjük meg a Trichomoniasist?
Miután a Trichomoniasis mögött egy szexuális úton terjedő kórokozó áll, ezért a fertőzés megelőzésének egyetlen hatékony módja, ha a párok a terhesség alatt is óvszert használnak az aktusok során.