📍1096 Budapest Haller utca 23-25/B. ✉️  hello@hallermedical.hu    📞  +36 20 2323 252

Az Ön egészsége a mi sikerünk!

Keresés
Close this search box.

Emlőultrahang

A magyar nők körében még mindig kirívóan magasnak tekinthető az emlőrákos megbetegedések száma. 

Az egyik leggyakoribb daganattípus ráadásul a statisztikák szerint növekvő számban érinti a fiatalabb korosztályt, és nagyon sokan a prevenciós törekvések ellenére is már előrehaladott stádiumban jutnak el orvoshoz.

A rendszeres szűrővizsgálatokkal (emlő ultrahang, mammográfia) márpedig vissza lehetne szorítani a súlyosabb emlődaganatok, illetve az ebből fakadó halálesetek számát.

Minél korábban diagnosztizálható ugyanis a mellrák, annál jobbak a gyógyulási esélyek, sőt olyan terápiák alkalmazására is lehetőség nyílik, amelyek részeként nincs szükség az emlő eltávolítására.

A rendszeres emlőultrahang 35 éves kor alatt életmentő lehet

A 20-35 éves nők számára emiatt nagyon fontos, hogy évente legalább egy alkalommal eljussanak emlőultrahangra, ami az önvizsgálat mellett a legjobb módszer arra, hogy idejekorán feltárhatók legyenek az esetleges daganatos elváltozások.

Az emlő ultrahang 35 éves kor alatt azért előnyösebb, mint a mammográfia, mert a mellek ilyenkor még nagyon sűrű mirigyállománnyal rendelkeznek, amelyeket a röntgensugár nem tud kellő alapossággal átvilágítani.

Az ultrahang azonban több szögből is átlátja az emlőszöveteket, ezáltal már nagyon korai stádiumban feltárja a kóros képleteket. Mindezt teljesen fájdalommentes formában, felesleges sugárterhelés nélkül.

Fontos tudnivaló még az emlőultrahang kapcsán, hogy az elváltozás morfológiai sajátosságait is meg tudja határozni, így például egy tapasztalt radiológus rögtön látja, ha a háttérben egy folyadékkal telt ciszta vagy egy tömött szerkezetű daganatos elváltozás áll.

A mammográfiás vizsgálatot is gyakran szükséges emlő ultrahanggal kiegészíteni

Míg 35 éves kor alatt az emlő ultrahang önmagában elegendő a mellrák korai diagnózisához, addig 35 éves kor felett már csak kiegészítő szerepet tölt be a mammográfia mellett.

Magyarországon 45 éves kor után a nők szervezett mammográfiai szűrővizsgálaton vehetnek részt, amit bizonyos esetekben emlő ultrahanggal kell kiegészíteni.

Fontos diagnosztikai módszer abban az esetben, ha kétes vagy pozitív eredmény született a mammográfián, esetleg egy páciensnél pontosabban fel kell tárni a diagnosztizált elváltozást, de a mellimplantátummal rendelkezőknél is jelentős szerepe van.

Milyen tényezők hajlamosíthatnak az emlőrák kialakulására?

Minden ráktípusnak megvannak azok a kockázati tényezői, amelyek rendszeresebb szűrővizsgálatot tesznek indokolttá kortól függetlenül.

A mellrák kapcsán a következő rizikófaktorok esetén javasolt éves szinten az emlőultrahang elvégzése, méghozzá a mammográfia mellett:

  • a közeli hozzátartozók körében diagnosztizált melldaganatos esetek (különösen igazolt génmutációnál, hiszen a BRCA ½ gén hordozóinál 30-, a TP53-mutáció esetén pedig 20 éves kortól javasolt az éves emlő ultrahang);

  • korábban kialakult, de gyógyultnak nyilvánított mellrák;

  • petefészekrák vagy annak esetleges gyanúja;

  • változókori hormonkezelés;

  • lombikprogramban történt részvétel (statisztikák igazolják a kettő közti magasabb kockázati tényezőt).

Mit tegyünk, ha az emlőultrahang pozitív eredménnyel zárult?

Amennyiben az emlő diagnosztikán valamilyen eltérés tapasztalható, a páciensnek még akkor is szükséges részt vennie egy komplex vizsgálaton, ha egyébként nem produkál semmilyen kísérőtünetet.

Az ultrahang eredményei és a kapcsolódó panaszok alapján ilyenkor személyre szabott vizsgálatok következnek, aminek részeként fizikai ellenőrzésre, mammográfiára – még szerencsésebb a 3D tomoszintézises mammográfia –, bizonyos esetekben pedig MRI-re is szükség lehet.

A pontos diagnózis érdekében gyakran lehet indokolt a szövettani mintavétel. A legtöbbször csak ennek birtokában állapítható meg a melldaganat ténye, ami természetesen a további kezeléseket is meghatározza.

A mellrák gyanúja esetén az aspirációs citológia az egyik leghatékonyabb megoldás a célzott mintavételhez.

Mikor van szükség emlőultrahang után szövettani mintavételre?

Ezt minden esetben a kezelőorvos vagy a radiológus ítéli meg. Amennyiben az emlőultrahangon eltérés mutatkozott, vagy kétes eredmény született, esetleg kézzel tapintható csomó jelent meg a mellben, illetve a hónalji régióban, a legtöbbször indokolt a mintavétel.

Különösen akkor, ha kötött, sűrű szerkezetű csomókról van szó, amelyek nem mozgathatók el a helyükről. Ez a tulajdonság ugyanis a legtöbbször a rosszindulatú daganatos elváltozás egyik ismertetőjegye.

Az aspirációs citológia gyors és megbízható szövettani diagnózist nyújt

Az aspirációs citológia az egyik legyorsabb és leghatékonyabb módja annak, ha a pozitív emlő ultrahang után a mellrák diagnosztizálására, illetve kizárására van szükség, hiszen segítségével napokon belül meg lehet állapítani az elváltozás jellegét.

Az emlőultrahang ugyanis a legtöbbször nem elegendő ahhoz, hogy egy daganatgyanús képletről megállapítsa jó- vagy rosszindulatú tulajdonságát. Ha fennáll a gyanú, akkor nagyon szigorú protokoll szerint kell eljárni a diagnózis kapcsán, aminek a szövettani mintavétel az alapja.

Az aspirációs citológia azért nagyon jó ehhez, mert radiológus szakorvos végzi, aki ultrahang segítségével pontosan meg tudja határozni az elváltozás helyét, ahonnan a legjobb minőségű minta nyerhető.

A mintavétel során a bőr fertőtlenítését követően egy vékony tűt vezetnek a daganatos elváltozáshoz úgy, hogy helyzetét az ultrahangképen folyamatosan követik, majd egy fecskendőn keresztül kinyerik a vizsgálathoz szükséges szöveteket.

A mintát ezt követően patológiai elemzésre küldik, ahol a kiértékelés után már felállítható a pontos diagnózis.

Maga az aspirációs citológia inkább kellemetlen, mint fájdalmas, és csak a legritkább esetekben jár szövődményekkel, amelyek többnyire legfeljebb kisebb vérzések vagy a bőrfelületet érintő enyhe fertőzések.

Aspirációs citológia a Haller Medical magánrendelőben: ezért válasszon minket!

A Haller Medical magánrendelőben pozitív emlőultrahang után aspirációs citológiát is tudunk biztosítani pácienseink számára. Hogy miért válasszon minket?

  • Rendelőnkben a mintavétel minden esetben ultrahang diagnosztikával végzett vékonytű biopszia, ami kimagasló pontossága mellett nagyon minimális fájdalommal jár.

  • A páciens részéről nincs szükség előkészületekre a mintavételhez, az akár szakrendelés részeként is elvégezhető.

  • A citológiai lelet eredménye legfeljebb 5 napon belül megérkezik, így gyorsan felállítható a diagnózis és elindulhatnak a kapcsolódó kezelések.

  • Magánrendelőnkben az emlődiagnosztika területén hatalmas tapasztalattal és gyakorlattal rendelkező radiológus szakorvosok dolgoznak, így Dr. Zsuppán Richárd, Dr. Karczagi Lilla és Dr. Unger Zsuzsa Ph.D.

További ultrahang vizsgálatokról ide kattintva tájékozódhat.

 

Áraink

Emlőultrahang
Emlő és axillák ultrahang vizsgálata29.000 Ft
Aspirációs citológia (vékonytű biopszia)39.000 Ft
Hozott leletek értékelése 17.000 Ft