A hüvelygyulladás hátterében számos tényező meghúzódhat. Ennek pontos feltárása minden esetben nőgyógyászati vizsgálatot igényel, hiszen a nem megfelelő kezelés gyakran súlyos szövődményeket idézhet elő.
A megfelelő diagnózishoz ráadásul nem elegendő ismerni a hüvelygyulladás tüneteit, a modern nőgyógyászatban egy több lépésből álló folyamat biztosítja a betegség pontos feltárását, ami elengedhetetlen a megfelelő kezeléshez.
Lássuk a hüvelygyulladás diagnózisának lépéseit!
Anamnézis
Feltételezett hüvelygyulladás esetén a legfontosabb lépés a diagnózis kapcsán minden esetben az anamnézis, amikor a nőgyógyász türelmesen meghallgatja a páciens panaszait, illetve kérdéseket tesz fel az állapotához kapcsolódóan.
Lényeges az aktuális tünetek mellett feltárni a korábbi betegségeket, más krónikus problémákat, de bizonyos esetekben lényeges lehet feltárni a páciens szexuális életének jellemzőit, hiszen a háttérben akár nemi úton terjedő fertőzés is meghúzódhat.
A pontos kikérdezés nagyon fontos a további vizsgálatok irányának meghatározásához, illetve ahhoz is, hogy a kezelőorvos eldönthesse: valóban nőgyógyászati eredetű betegség áll a háttérben.
Fizikai vizsgálat
Amennyiben a nőgyógyász hüvelygyulladásra gyanakszik, az első lépés – valamennyi szakvizsgálaton – a fizikai ellenőrzés. Részeként a külső nemi szervek feltárása mellett elengedhetetlen a hüvelyvizsgálat.
Ehhez a legtöbbször kolposzkópra van szükség, ami egy kifejezetten nőgyógyászati vizsgálathoz tervezett mikroszkóp. Segítségével alaposabban is szemügyre vehető a hüvely, és az orvos gyakran már ilyenkor fényt deríthet a tünetek kiváltó okainak többségére.
Hüvelyi ultrahang
Szintén fontos eleme minden nőgyógyászati vizsgálatnak, így a hüvelygyulladás vizsgálatának is a hüvelyi ultrahang. A képalkotó diagnosztikával még precízebben feltárhatók azok az elváltozások, amelyek a panaszokat okozhatják.
A hüvelyi ultrahang során a méh, a petefészek, a petevezeték és a hüvely egyaránt ellenőrzésre kerül, így azok a szervek is, amelyek szabad szemmel, illetve a fizikai vizsgálat során nem voltak láthatók.
Kenetvétel
Amennyiben a szakorvos szükségesnek véli, a hüvelygyulladás diagnosztizálásához kenetvételre is szükség lehet. Különösen vírusos vagy bakteriális eredetű elváltozásoknál nagyon fontos ahhoz, hogy pontosan feltárható legyen a kórokozók típusa.
Nem szabad elmenni szó nélkül amellett sem, hogy a kenetvétel a rákszűrés egyik alapja, ezért ha a páciens egy ideje már nem járt vizsgálaton, akkor prevenciós jelleggel is fontos lehet ez a mintavételi eljárás.
Laborvizsgálat
A hüvelygyulladásnak lehetnek olyan típusai, amelyeket a kenetvétel vagy egyáltalán nem, vagy csak nem teljesen precízen képes kimutatni. Emiatt előfordulhat, hogy a diagnózis során laborvizsgálatra is szükség lesz.
A legtöbbször abban az esetben fontos, ha a nőgyógyász a gyulladás hátterében olyan problémát sejt, ami más szerveket, akár a test egészét is érintheti. Sokszor alapvetően befolyásolja a laborvizsgálat eredménye a kezelési tervet.