Olvasási idő:  7 perc

Az LH (luteinizáló hormon) az agyalapi mirigy által előállított hormon, amely nőknél és férfiaknál egyaránt rendkívül fontos mérőszám a termékenységi problémák feltárásakor.

Bár a legtöbbször a meddőségi vizsgálatok során találkozhatunk a luteinizáló hormon nevével, valójában azonban más esetekben is szükség lehet megállapítani mennyiségét a szervezeten belül.

A nőknél ugyanis az LH szabályozza a petefészek működését, a férfiaknál pedig ez a hormon utasítja a heréket a tesztoszteron termelésére, de vannak esetek, amikor gyerekeknél és tinédzsereknél is szükség lehet mértékének ellenőrzésére.

LH (luteinizáló hormon)Hogy mit jelent, ha az LH szintje magas vagy alacsony a férfiaknál és a nőknél? Egyáltalán miként kapcsolódik mindez a meddőséghez? Cikkünkben minden kérdést megválaszolunk, hogy könnyebb legyen a véreredmény értelmezése.

Mi az a luteinizáló hormon?

A luteinizáló hormon a férfiaknál és a nőknél is az agyban, pontosabban az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődik.

A komplex hormonrendszer részeként szabályozásáról a hipotalamusz gondoskodik, ha pedig mennyisége felborul a szervezeten belül, azt a reproduktív mirigyek, így a petefészkek és a herék azonnal jelzik.

Utóbbiak szintén fontos szerepet játszanak az LH szabályozásában, hiszen amennyiben a szervezetben kevés a kérdéses hormon mennyisége, a hipotalamuszon keresztül biztosíthatják a termelés elindítását vagy ellenkező esetben csökkentését.

A luteinizáló hormont a vérképen gyakran láthatjuk LH megjelöléssel, de a lutropin, az intersticiális sejtstimuláló hormon és az ICSH elnevezések szintén helytállók.

Az LH elsődleges feladata a nőknél a tüszőérés, a férfiaknál pedig a tesztoszteron termelés elősegítése és serkentése, emiatt sok esetben mindkét nemnél szükség lehet a vizsgálatra – különösen meddőségi problémák feltárása során.

Az LH szerepe a szervezetben

Amint fentebb már jeleztük, az LH mérését a legtöbbször a nőgyógyászat kéri, vagyis többnyire hölgyeknél van szükség a hormon szintjének ellenőrzésére, de férfiaknál és gyerekeknél egyaránt fontos szerepe van a szervezetben. Lássuk, hogy miért!

Az LH szerepe a nők szervezetében

A luteinizáló hormon a női szervezetben a menstruációs ciklus, valamint a  peteérés egyik legfőbb szabályozója. Az FSH hormon munkáját egészíti ki, hiszen amint előkészíti a tüszőt az érésre, az LH hormon segít azt tovább érlelni, majd kiváltani az ovulációt.

Közvetlenül a petesejt felszabadulása előtt az LH értéke magasra növekszik. Ez a gyermekvállalás szempontjából fontos mérőszám, hiszen minél nagyobb mennyiségben található meg a hormon a szervezetben, annál nagyobb a teherbeesés lehetősége.

Az LH szerepe a férfiak szervezetében

A férfiaknál az LH hatására indul be a herékben a tesztoszteron termelése, ami elengedhetetlen a spermiumok előállításához. Ha tehát a luteinizáló hormon szintje alacsony, azt minden esetben csökkent tesztoszteron szint kíséri, ami a férfi meddőség egyik oka lehet.

Az egészséges férfi szervezetben az LH szintje a nők ciklikusságával ellentétben nem változik, jellemzően állandó értéken mozog.

Az LH szerepe a gyerekek szervezetében

A gyerekeknél a kérdéses hormon szintje általában alacsony, majd a pubertás indulásával, illetve az azt megelőző években – általában 6-8 éves kortól – más nemi hormonokkal együtt növekedésnek indul.

Ez a hormonális változás idézi elő a gyermekek fizikai változásait, a nemi jellegzetességek kialakulását:

  • Lányoknál a petefészek elkezdi az ösztrogén termelését, ami hatással van a mell és a testszőrzet növekedésére, illetve a menstruáció elindulására.

  • Fiúknál a herék megkezdik a tesztoszteron, így a sperma termelését, ami többek között a testszőrzet növekedésével, a hang mutálódásával jár.

Mire alkalmas az LH szint meghatározása?

A luteinizáló hormon magas és alacsony szintje egyaránt okozhat problémákat a szervezetben, emiatt gyakran szükség lehet ellenőrzésére. Hogy milyen elváltozások és betegségek azonosítására alkalmas az LH szint? Lássuk!

Mire utal az LH szint változása a nőknél?

A hölgyek körében általában a meddőség okának feltárásában nyújt segítséget az LH szint meghatározása, de hasznos információkkal szolgálhat a petefészek általános egészségi állapotának ellenőrzésekor is.

Segítségével a hölgyeknél könnyedén kimutatható, hogy elkezdődött-e már a perimenopauza állapota – hiszen ebben a korban a hormonrendszer nagy átalakulásban van –, de a rendszertelen vagy kimaradt menstruáció okai is megállapíthatók a segítségével.

Hasznos segítség lehet az ovuláció időszakának meghatározásában.

Mire utal az LH szint változása a férfiaknál?

A luteinizáló hormon szintjének változása bár a nőknél gyakoribb jelenség, a férfiakat is érintheti.

Különösen gyakori abban az esetben, ha férfi meddőség alakult ki, hiszen az alacsony LH szint csökkenti a spermiumok számát, a tesztoszteron szintjét és a libidót is.

Az LH érték a heréket érintő egészségügyi problémák esetén is képes változni.

Mire utal az LH szint változása a gyerekeknél?

A legtöbb esetben a gyerekeknél azért van szükség a hormon vizsgálatára, mert túl korán következett be a pubertás, vagy éppen ellenkezőleg, az ilyenkor elvárható hormonális változások nem indulnak meg.

A LH értékét gyakran vizsgálják ilyenkor az FSH-val együtt,  hiszen ez a két hormon együttesen nagyon fontos szerepet játszik a szexuális fejlődésben.

Mikor van szükség az LH érték vizsgálatára?

Az LH érték vizsgálata a következő tünetekkel és panaszok esetén szükséges:

LH érték vizsgálata nőknél

  • Legalább 12 hónap próbálkozást követően sem sikerült a várandóság.

  • A menstruáció rendszertelenné válik vagy teljesen leállt.

Utóbbi kapcsán fontos hozzátenni, hogy amennyiben valaki 45 éves vagy annál idősebb, a rendszertelen menstruáció, illetve annak elmaradása inkább általános nőgyógyászati vizsgálatot igényel, hiszen előfordulhat, hogy már a perimenopauza vagy a menopauza jele.

Ebben a korban a magasabb LH érték általában normális, hiszen a szervezet több hormont termel, hogy ki tudja váltani a menstruációt, erre azonban a test már nem reagál.

Egészen más a helyzet azonban akkor, ha a menstruációs problémák 40-45 éves kor előtt jelentkeznek. Ez minden esetben nőgyógyászati vizsgálatot és a luteinizáló hormon szűrését indokolja.

LH érték vizsgálata férfiaknál

  • Egy évnyi próbálkozás ellenére nem sikerül a várandóság.

  • Csökkent libidó.

  • A spermavizsgálat eltérést igazolt.

  • Az izmok jelentős leépülése figyelhető meg.

  • Erőteljes hajhullás lépett fel.

LH érték vizsgálata gyerekeknél

  • A pubertáskor túl korán, lányoknál már 8 éves-, fiúknál 9 éves kor előtt elkezdődik.

  • A pubertáskor túl későn, lányoknál 13 éves-, fiúknál 14 éves korig nem köszönt be.

LH érték vizsgálata egyéb esetekben

Kortól és nemtől függetlenül az LH szint mérésére szükség lehet abban az esetben, ha kezelőorvosa a tünetek alapján úgy véli, probléma lehet az agyalapi mirigy működésével.

Ennek a tünetei jellemzően a következők:

  • a libidó erőteljes csökkenése;

  • meddőség;

  • gyakori fáradtság;

  • gyengeség;

  • csökkent étvágy és fogyás.

Amennyiben Ön is szeretne LH hormon vizsgálatot, kattintson a következő linkre: laborvizsgálat.

Az LH normál értéke

Az LH szint normál értéke a férfiaknál jellemzően állandó, a nőknél azonban a ciklus alapján változhat. A következő eredmények tekinthetők megfelelőnek a véreredményben:

  • Férfiak normál LH értéke: 1,24-7,8 NE/ml

  • Nők normál LH értéke a menstruációs ciklus follikuláris fázisában: 1,68-15 NE/ml

  • Nők normál LH értéke a ciklus közepén: 21,9-56,6 NE/ml

  • Nők normál LH értéke a luteális fázisban: 0,61-16,3 NE/ml

  • Nők normál LH értéke a posztmenopauza idején: 14,2-52,3 NE/ml

Fontos, hogy a fenti eredmények a nemzetközi egységre vonatkozó adatok, más mértékegységben más számokat mutathatnak.

Magyarországon például a laborvizsgálatok eredményén a legtöbbször mIU/ml értékkel találkozunk, így például a nők általános értéke a ciklus közepén 7 mIU/ml, míg közvetlenül ovuláció előtt akár a 20 mIU/ml-t is elérheti.

A normál LH szint meghatározásához azonban mindig vegyük figyelembe a labor határértékeit.

Ha az LH érték magas

A magas LH érték a nőknél gyakran teljesen normális állapot, azonban a petefészek károsodásának a jele is lehet. Kialakulhat ugyanakkor mindkét nemnél valamilyen autoimmun betegség, sőt sugár- és kemoterápiára hatására is.

A magas LH érték a nőknél

A menstruáció hatására teljesen normális, ha a ciklus csúcsidőszakában az LH érték magas. Minden esetben odafigyelést igényel azonban, ha a luteinizáló hormon mennyisége folyamatosan határérték feletti a vérben.

Ez 45 éves kor felett gyakran a közelgő menopauza állapotára utalhat, fiatalabb nőknél azonban a következő elváltozások állhatnak a háttérben, amelyek mindig kivizsgálást igényelnek:

  • a petefészek fejlődési rendellenességei;

  • elsődleges petefészek-elégtelenség (POI);

  • policisztás ovárium szindróma (PCOS);

  • Turner-szindróma (kromoszóma-rendellenesség);

  • pajzsmirigy betegségek;

  • mellékvese rendellenességek.

A magas LH érték a férfiaknál

A férfiaknál is előfordulhat, hogy a vérvizsgálat során magas LH érték látható a laboreredményen. Ennek az okai a következők lehetnek:

  • a here fejlődési rendellenességei;

  • a heréket ért fizikai sérülések;

  • mumpsz;

  • csírasejt-daganat, ami a hímivarsejtekhez kapcsolódik;

  • Klinefelter-szindróma (kromoszóma-rendellenesség).

A magas LH érték a gyerekeknél

A gyermekeknél a magas LH érték az esetek jelentős többségében azt jelenti, hogy elkezdődött a pubertás, a hormonháztartás változáson megy keresztül, ami egy természetes folyamat része.

Amennyiben azonban ez idő előtt elkezdődik, korai pubertásról beszélünk, aminek az oka lehet

  • egy korábbi agyhártya- vagy agyvelőgyulladás szövődménye;

  • valamilyen korábbi agyi sérülés eredménye;

  • illetve ritkán agydaganat is.

Ha az LH érték alacsony

Az LH érték alacsony szintje a felnőtteknél a legtöbbször az agyalapi mirigy vagy a hipotalamusz működési problémáit feltételezi. Ezek a szervek ilyenkor megakadályozhatják a szervezet számára, hogy elegendő mennyiségű LH és FSH hormont termeljenek.

Általában ritka elváltozás, ami a legtöbbször a nőket érinti, méghozzá a következő okok miatt:

  • extrém fizikai igénybevétel, túledzés (ami a menstruáció kimaradását is előidézheti);

  • folyamatosan magas stressz;

  • jelentős alultápláltság, ami folyamatos hiányállapotokat generál.

Hogyan mérhető az LH érték?

Az LH szintje a legtöbbször egyszerű vérvizsgálattal történik, bár a hormon vizeletmintából is kimutatható.

Az alkari vénából vett vért laborkörülmények között vizsgálják. A vérvétel nem igényel különösebb előkészületeket. Ha kizárólag hormonális értékek kerülnek ellenőrzésre, a koplalás sem szükséges a mintavétel előtt.

Fontos azonban legalább kezelőorvosunkat tájékoztatni a rendszeresen szedett gyógyszerekről, vitaminokról és egyéb étrend-kiegészítőkről – még a gyógynövény-alapúakról is –, hiszen ezek befolyást gyakorolhatnak az eredményre.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.

Haller Medical Logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.

Cookie tájékoztató