A komplex emlődiagnosztika lehetőséget ad arra, hogy a legkorszerűbb eszközök és a legmagasabb szintű orvosi szaktudás segítségével idejekorán felismerhetővé tegye a mell daganatos megbetegedéseit, illetve egyéb elváltozásait.
Komplex jellegéből adódóan magába foglalja
Kiemelt jelentősége van a komplex emlőszűrésnek a melldaganatok diagnosztikájában, hiszen minél előbb feltárják a korai stádiumban lévő elváltozásokat, annál nagyobb az esély a gyógyulásra, sőt a mell eltávolítása is gyakran megelőzhető még ilyenkor.
Mikor van szükség komplex emlődiagnosztikára?
A komplex emlődiagnosztikára sor kerülhet egyszerű szűrővizsgálati jelleggel, de diagnosztikai célzattal is.
Szűrővizsgálatként leginkább azoknak ajánlott, akiknél az átlagosnál magasabb a melldaganat kialakulásának az esélye, így például genetikailag vagy életmódjukból fakadóan magasabb a rizikófaktor, esetleg korábban már legyőzték a mellrákot.
Mivel a korral megnövekszik a mell daganatos elváltozásainak a valószínűsége, ezért a változókor után is ajánlott éves rendszerességgel komplex emlővizsgálatot végeztetni – méghozzá rizikótényezőktől függetlenül.
Más esetekben a komplex emlődiagnosztika akkor kaphat kiemelt szerepet, ha egy korábbi mammográfiás vizsgálat pozitív vagy kétes eredményt adott, és alaposabb szűrésre van szükség a diagnózishoz.
Milyen vizsgálatok tartoznak a komplex emlődiagnosztikához?
A komplex emlődiagnosztika részeként a páciens nemcsak több vizsgálaton vesz részt, de több szakemberrel, emlődiagnosztikai szakasszisztenssel, valamint radiológus szakorvossal is konzultálhat.
A vizsgálatok minden esetben az anamnézis felvételével kezdődnek még abban az esetben is, ha a páciens célzott utasításra jelent meg a komplex emlődiagnosztikán.
Lényeges feltárni a kórelőzményt, a panaszokat, valamint a rizikófaktorokat, de
az életmód és a családi anamnézis megismerése sok esetben egyaránt indokolt. Ezt követően kerül sor az emlővizsgálatra a következők szerint.
Fizikális vizsgálat
A fizikális vizsgálat nagyon fontos eleme a komplex emlődiagnosztikának, hiszen fel kell térképezni az emlők formáját, nagyságát, a mellbimbók állapotát, az esetleges bőrelváltozásokat.
Ezt követően felemelt és leengedett karral egyaránt áttapintásra kerül a mell, valamint a hónaljárok is az esetleges csomók, illetve egyéb elváltozások felderítése érdekében.
3D tomoszintézises mammográfia
A 3D tomoszintézises mammográfia nem más, mint a hagyományos mammográfia alaposan továbbfejlesztett változata. Sokkal pontosabb képet ad a mell szerkezetéről – még sűrű emlőszövetek esetén is –, kisebb sugárterheléssel dolgozik, sőt nincs szükség kellemetlenül erős mellkompresszióra sem hozzá.
A vizsgálat során a CT-hez hasonlóan több rétegfelvétel készül a mellről – különböző szögekből –, amelyek háromdimenziós képekké szintetizálhatók, ami lehetővé teszi az elváltozások pontosabb elemzését.
Hagyományos típusával ellentétben a 3D tomoszintézises mammográfia sokkal nagyobb felbontású felvételeket ad a radiológusok kezébe és átlagosan 40 százalékkal hatékonyabb a mell daganatos elváltozásainak korai felismerésében.
Emlő ultrahang
A komplex emlődiagnosztika harmadik fontos összetevője az emlő ultrahang. Egy teljesen fájdalommentes képalkotó eljárásról van szó, ami 35 éves kor alatt a rendszeres szűrővizsgálat alapja, de más esetekben is szükség lehet rá.
Ilyen például, ha bonyolult mammográfiás szerkezetű, operált vagy implantált emlő vizsgálatára van szükség, esetleg egy jól tapintható elváltozás alaposabb feltárása indokolt.
A teljesen ártalmatlan ultrahang hullámok rendkívül precíz és pontos képet tudnak adni a problémáról, sőt jól elkülöníthetők a segítségével a cisztás elváltozások a daganatos vagy gyulladt tejcsatornáktól, de a nyirokerek, a hegesedések, sőt még a folyadékgyülem is.