1096 Budapest Haller utca 23-25/B
+36 20 2323 252
   Olvasási idő:  6 perc

A gyermekkorban jelentkező csípőbetegségek háttere mindig jelentős eltérést mutat a felnőttkorban megjelenő elváltozásokhoz képest.

Ennek az oka, hogy míg a felnőtteknél jellemzően az általános elhasználódásból, a kopásból, az állandó gyulladásokból fakadnak ezek a betegségek, addig a gyermekeknél főként fejlődési rendellenességek állnak a háttérben.

Dacára a szűrővizsgálatoknak és az egyéb prevenciós lehetőségeknek, a gyermekkori csípőbetegségek előfordulása még mindig gyakori.

Különösen sokszor lehet találkozni csípőficammal vagy csípőízületi diszpláziával, de a combfejelcsúszás, a Perthes-betegség vagy a csípőízületi gyulladás egyaránt gyakorinak nevezhetők.

Mivel mindegyik elváltozás kezelése és kontrollvizsgálata gyermekortopédia bevonását igényli, ezért az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb csípőbetegségek jellemzőit.

Csípőficam és csípőízületi diszplázia

A csípőficamról és a csípőízületi diszpláziáról egyaránt elmondható gyermekkorban, hogy veleszületett betegségek. Megértésükhöz azonban némi anatómiai ismeretre van szükségünk.

Az csípőízületről tudni kell, hogy valójában két részből tevődik össze. Az egyik fele a combcsont végén található ízületi fej, míg a másik a medencecsonton elhelyezkedő vápa.

Amennyiben a gyermek csípője egészséges, a két ízület tökéletesen illeszkedik a másikhoz, azaz nem tudnak elmozdulni egymás mellett. Veleszületett csípőficam vagy csípőízületi diszplázia esetén azonban nem ez a helyzet!

Ha a gyermek csípőficamtól szenved, akkor jellemzően a medencecsonti vápa fejletlenségéről beszélünk. Eredménye, hogy a combcsont ízülete nem tud megmaradni a medence vájatában, ezért az ízület folyamatosan kificamodik a helyéről.

Csípőízületi diszpláziánál ugyanez a probléma, de a medencecsonti vápa jellemzően nem annyira fejletlen. Az ízületek kapcsolódása azonban így sem stabil, azaz kisebb terhelésre is előidézhető a csípőficam a combcsont fejének kimozdításával.

A csípőficam és csípőízületi diszplázia tünetei

Mivel mindkét betegség egy tőről fakad, a kapcsolódó tünetek egészen hasonlóak.

Nagyon jellemző ilyenkor:

  • a lábak hosszúságának eltérése;
  • eltérő bőrredő kialakulása a gyermek fartájékának két oldalán;
  • kattanó hang a csípőízületből a láb rotációs mozgásának hatására;
  • sántítás és bicegés, a gyermek láthatóan az egészséges oldalra helyezi testsúlyát;
  • ülés közben a gyermek az egyik oldalra koncentrálja súlypontját;
  • nagyobb gyermekeknél, illetve később a csípőízület fájdalma.

A csípőficam és csípőízületi diszplázia kezelése

Beszéljünk akár csípőficamról, akár csípőízületi diszpláziáról, ha a kis pácienst időben látja gyermekortopédus, akkor ezek az elváltozások nagyon hatékonyan visszafordíthatók, gyógyíthatók.

Mindkét esetben hatásos például a Pavlik-kengyel alkalmazása. Ez a speciális orvostechnikai eszköz széttartott állapotba helyezi a lábakat, aminek hatására a combcsont ízülete közel kerülhet a medencecsonti vápához, illetve a helyén is marad.

Ebben az állapotban a csípőízületek megfelelő közegben tudnak fejlődni, és ennek hatására az enyhébb elváltozások néhány hét alatt teljesen meggyógyíthatók.

Nagyon fontos a csípőficam és a csípőízületi diszplázia esetén is, hogy a gyermek mielőbb szakorvoshoz kerüljön. A kificamodott ízületek ugyanis nagyon erőteljes túlterhelést kapnak, amit mielőbb normalizálni kell.

Ellenkező esetben már a kisebb gyermekeknél is idejekorán megjelenhet fájdalom és diszkomfort érzés a csípő tájékán, sőt rendellenes ízületi kopás egyaránt előfordulhat.

Combfejelcsúszás

A combfejelcsúszás (vagy szaknyelven epiphyseolysis capitis femoris) általában a kései gyermekkora jellemző ortopédiai elváltozás.

A legtöbbször a pubertás kor idején alakul ki az arra hajlamosaknál, méghozzá jellemzően a hirtelen növekedés, az ehhez kapcsolódó fokozott csontnövekedés miatt, de hátterében egy sérülés is meghúzódhat.

Combfejelcsúszásról akkor beszélhetünk, ha a combcsont felső felületén található ízületi fej növekedési zónája az eltúlzott erőhatásokból fakadóan elcsúszik. Az elmozdulás jellemzően befelé- vagy hátrafelé irányul.

A kórkép a leggyakrabban 10-16 éves fiúknál alakul ki, méghozzá a nemi- és a növekedési hormonok arányának felborulásakor.

Utóbbiak hatására ugyanis a porcokban fokozódik a növekedés, míg a nemi hormonok a csontosodást támogatják, így a növekvő testsúly, illetve izomzat hatására kialakul az elcsúszás.

A combfejelcsúszás tünetei

A combfej elcsúszása nagyon jellegzetes tüneteket produkál, amelyek a következők:

enyhébb fájdalom a térdben, a comb belső felében és a csípőben;
a végtag kifelé fordul, behajlításkor kifelé tendál (ezt nevezzük Drehmann-tünetnek);
a csípő rotációja korlátozódik;
utóbbi két jelenség hatására a gyermek járása megváltozik, gyakran sántít.

A betegség diagnosztizálásában nagyon sokat segíthetnek a külső tünetek is, hiszen a combfejelcsúszástól szenvedők többsége gyakran túlsúlyos és a nemi fejlődésben visszamaradott gyermek, de a fáradékonyság egyaránt általános panasz az ilyen eseteknél.

Itt fontos kiemelni, hogy a combfejelcsúszásnak létezik akut változata is. Az epiphyseolisis acuta során a gyermek egy nagyobb esést követően nem tud felállni, a combnyaktörés tünetei jellemzőek rá. Ilyen helyzetben mindig azonnali szakorvosi ellátásra van szükség.

A combfejelcsúszás kezelése

Mivel súlyos elváltozásról van szó, a combfejelcsúszás kezelése jellemzően csak sebészi úton, azaz műtéttel, majd az azt követő szakszerű rehabilitációval kivitelezhető.

Az elváltozás korai felismerése azért nagyon fontos, hogy a páciensnél elkerülhető legyen a csípőízületi kopás kialakulása, illetve későbbi mértékének csökkentése.

Az elváltozás feltárásához jellemzően röntgen- és laborvizsgálatra egyaránt szükség van. A probléma mértékét jól mutatja, hogy már kisebb fokú elcsúszás mellett is fontos a műtéti beavatkozás során a combfej és a combnyak csavarozása.

Emiatt annyira lényeges a beavatkozás utáni rehabilitáció, amiben különösen fontos szerepet kap a gyógytorna.

Perthes-betegség

A Perthes-betegség a combcsont ízületi fejének elváltozása. Kialakulása vérellátási problémákhoz kapcsolódik, aminek hatására a combcsont vége nem tud csontosodni, így puha és sérülékeny marad.

Ennek hatására nem jön létre megfelelően feszes ízületi kapcsolat sem, tehát a combcsont nagyon könnyen kimozdulhat a medencei vápából, ami csípőficamot eredményez.

Súlyosabb esetben akár csontelhalás (avaszkurális nekrózis) is kialakulhat, aminek hatására a teljes combfeji ízület deformálódik, és maradandó mozgásszervi panaszokat okoz.

A betegség jellemzően 4-5 éves korban jelentkezik az arra hajlamos gyerekeknél, de gyakran előfordulhat még 12-13 éves korban, vagyis a pubertás kezdetén. A statisztikák szerint három-négyszer gyakrabban érinti a fiúkat, mint a lányokat.

A Perthes-betegség tünetei

A betegség már nagyon korai stádiumban jellegzetes tüneteket okoz, melyek a következők:

a gyermek minden előzmény nélkül sántítani kezd;
tompa fájdalom a combnál, a csípő tájékán, ritkábban a térdeknél és a lágyékhajlatnál;
pihentetésre múló fájdalom;
az alsó végtag vékonyabb jellege, ami a fejlődéssel sem vastagszik és erősödik megfelelően;
előrehaladottabb állapotban a sántítást mozgáskorlátozottság kísérheti;
a két láb arányai eltérnek egymástól, a betegségtől érintett oldalon pedig rövidülhet a végtag.

A panaszok súlyosságát jelentős mértékben befolyásolhatja, hogy a páciensnél egyoldali vagy kétoldali elváltozásról van szó. A Perthes-betegség ugyanis az esetek csaknem 15 százalékában mindkét oldalon egyszerre jelentkezik.

A Perthes-betegség kezelése

Amennyiben a gyermek időben ortopédushoz kerül, a Perthes-betegséget nagyon jól lehet kezelni. Idejekorán felismerve – amiben röntgen-, ultrahang és MR-vizsgálat segíthet – gyakran elegendő az ízületek pihentetése és kímélete.

A cél ilyenkor az, hogy az ízület ne sérüljön, illetve ne deformálódjon tovább. Amennyiben előrehaladottabb állapotról van szó, olyan orvostechnikai eszközök alkalmazására is szükség lehet, mint a könyökmankó vagy a tehermentesítő járógép.

Ritka eset, hogy a Perthes-betegség által előidézett deformáció kezeléséhez sebészi beavatkozásra van szükség, de túl kései diagnózis mellett a helyreállító műtét is megfontolandó, amit tartógipsz alkalmazása követ.

Felismert probléma esetén elengedhetetlen, hogy a gyermek csípőjének állapotát folyamatosan ellenőrizze egy ortopéd szakorvos. Amennyiben ugyanis a csípő mozgása a betegség hatására beszűkül, tartós gyógytornára is szükség lehet.

Ritkán a fájdalomcsillapítás és a gyulladáscsökkentés egyaránt indokolt. Rendszeres ortopédiai ellenőrzés mellett (ez 3-6 havi ciklust jelent) a Perthes-betegség 3-5 év alatt szövődmények nélkül gyógyítható

Csípőízületi gyulladás

A gyermekortopédiában a csípőízületi gyulladásról mindig átmeneti állapotként beszélhetünk. A transitoricus coxitis többnyire fiatalabb korban alakul ki, hátterében pedig a legtöbbször valamilyen felső légúti fertőzés húzódik meg.

A gyulladás tehát valójában egy szövődmény, amit a csípőízület hártyájának megvastagodása idéz elő. Többnyire vírusos eredet áll mögötte, azonban valamilyen trauma, sérülés hatására is kialakulhat.

A csípőízületi gyulladás tünetei

Az átmeneti csípőízületi gyulladás mindig nagyon általános tünetekkel jár együtt, amelyek a következők:

  • a csípő-, illetve a kapcsolódó testtájék fájdalma;
  • a mozgás beszűkülése;
  • súlyosabb esetben akkora fájdalmat okozhat, hogy a gyermek lábra sem tud állni miatta.

Tudni kell a csípőízületi gyulladás kapcsán, hogy miután valamilyen felső légúti fertőzés szövődményeként alakul ki, ezért a fenti tüneteket minden esetben megelőzik megfázásos panaszok.

Ez sokaknál csak némi köhögésben vagy náthában mutatkozik meg, azonban előfordulhat lázas állapot vagy valamilyen súlyosabb gyulladás is annak fényében, hogy a fertőzés mennyire súlyos.

A csípőízületi gyulladás kezelése

Amennyiben a csípőízületi gyulladást hatékonyan szeretnénk kezelni, nagyon fontos a kapcsolódó felső légúti fertőzés kúrája is.

Ezt egészíthetik ki a különféle nem szteroid gyulladáscsökkentők, illetve fájdalomcsillapítók, melyek a mozgásszervi panaszokat tudják mérsékelni.

Lényeges továbbá még a szigorú ágynyugalom, illetve a lábak kímélése, így például nem javasolt a testnevelés órán való részvétel sem.

A betegség jellemzően hamar gyógyul, azonban 3 hónappal a kezelést követően fontos egy röntgennel egybekötött kontrollvizsgálat, hogy kizárható legyen a Perthes-betegség kialakulása, ami gyakori szövődmény.

 

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.