Olvasási idő:  6 perc

A nők menstruációs ciklusát számos tényező befolyásolhatja. Normál esetben a ciklus 28 naponta ismétlődik, valójában azonban csak nagyon kevesen vannak, akik soha nem tapasztalnak ehhez mérten menstruáció késést.

Kutatások igazolják, hogy életkortól, foglalkozástól és lakhelytől függően a nők 5-35 százalékát érinti rendszeresen a szabálytalan menstruációs ciklus, de majdnem minden nő megtapasztalja életében legalább egyszer.

Hogy melyek a menstruáció késés okai, egyáltalán mikor van szükség aggodalomra? Szakmai cikkünkben minden aspektusból megvizsgáltuk a témát.

Ha Ön is problémát tapasztal menstruációs ciklusával vagy csak általános nőgyógyászati szűrővizsgálatra van szüksége, kattintson a következő linkre: nőgyógyászat Budapest.

A menstruáció késés okai

A menstruáció késése a legtöbbször ártalmatlan jelenség

Amit már rögtön itt a legelején le kell szögeznünk a menstruáció késése kapcsán, hogy az esetek jelentős többségében teljesen hétköznapi és ártalmatlan jelenség, ami általában az életmódhoz vezethető vissza, de nem igényel sem kezelést, sem kivizsgálást.

A nők életében ráadásul három olyan időszak is van, amikor a rendszertelen menstruáció teljesen normális:

  1. Az első a serdülőkor, amikor az első peteérési ciklusok elkezdenek kialakulni.

  2. A várandóság.

  3. A második pedig a perimenopauza utolsó szakasza, közvetlenül a változókor előtti hónapok, amikor a menzesz lassacskán elmarad.

Mekkora késés normális ciklusonként?

A nemzőképes nők körében a ciklusok általában 28 naponta váltakoznak, azonban teljesen normális, ha néha ennél némileg rövidebb vagy hosszabb időszakok alakulnak ki.

Emiatt a normál ciklustartomány inkább 21 és 35 nap közé esik. Ha ennél nagyobb különbségeket tapasztalunk, az már többnyire valamilyen egészségügyi problémát jelezhet.

Mikor kell orvoshoz fordulni a menstruáció késés miatt?

Mivel a ciklus rendszeressége a női egészség egyik mérőszáma, ezért az alábbi helyzetekben mindig forduljunk orvoshoz a menstruáció késedelme esetén:

  • A késés nem egyszeri alkalom volt, hanem egymás után legalább három ciklusnál ismétlődött.

  • 16 éves korig nem kerül sor az első vérzésre.

  • A menstruáció késése mellett olyan tünetek tapasztalhatók, mint a súlyváltozás, a fáradtság, a fejfájás, a láz, a látásromlás vagy az arcon jelentkező erőteljes szőrnövekedés.

Fontos kiemelni: ha valakinek világ életében napra pontosan 28 napos ciklusai voltak, akkor érdemes orvoshoz fordulni már akkor is, ha a késés mértéke meghaladja a 3 napot.

A menstruáció késés okai

Túlsúly vagy alultápláltság

Amint azt már fentebb is hangsúlyoztuk, a menstruáció késésének hátterében a legtöbbször nem valamilyen egészségügyi elváltozás áll. Sok esetben elegendő a súlyprobléma is, ami felboríthatja a szervezet hormonális egyensúlyát, ezzel szabálytalan ciklust eredményezve.

Elhízás

A leggyakoribb súlyprobléma az elhízás. Egy 2022-ben készült tanulmány rávilágított arra, hogy a túlsúly minden esetben befolyást gyakorol a szervezetben az ösztrogén és a progeszteron szintjére, ami a teljes menzesz felborulásával járhat.

Különösen a serdülőkorú lányokat érinti ez a probléma, de felnőtteknél is gyakori jelenség. A legtöbbször a fogyás, a normál testsúly elérése elegendő ahhoz, hogy a ciklus ismét szabályossá váljon.

Alultápláltság

Ma már ritkán beszélhetünk alultápláltságról, de a túl vékony vagy éppen anyagcserezavarok miatt alacsony testsúllyal rendelkező nőknél gyakori eset, hogy a menstruációs ciklusok felborulnak, sőt teljesen elmaradnak.

Ennek az oka, hogy nincs elegendő zsír és egyéb tápanyag a szervezetben, ami a hormontermelés alapja. Ebben az esetben egy egészséges súlygyarapodás segíthet az állapot normalizálásában.

Étkezési zavarok

Bár nem súlyprobléma, azonban szorosan kapcsolódnak ehhez a témakörhöz az étkezési zavar. A statisztikák szerint egyre több fiatal szenved például anorexiától vagy kényszeres túlevéstől, amelyek szintén felboríthatják a hormonháztartást.

Az ilyen állapotokra a szervezet ráadásul stresszhelyzetként reagál és még súlyosabbá teheti a menstruációs ciklusokhoz kapcsolódó szabálytalanságokat. A megoldás ebben az esetben is az étkezési zavarok gyógyítása, illetve a normál testsúly elérése.

Stressz

Legyen szó akár fizikai, akár mentális alapon tapasztalt stresszhelyzetről, az minden esetben megzavarhatja a szervezet hormonszintjét. Ennek az oka, hogy a stressz hatására a GnRH hormon termelése mérséklődik vagy teljesen leáll.

Azért jelentős probléma, mert ez a hormon elengedhetetlen az ovuláció, illetve a menstruációs ciklus szabályozásához.

A hétköznapi, mondhatni átmeneti stresszhelyzetek nem annyira súlyosak, hogy befolyásolják a menstruációs ciklust, de a hosszabb távon fennálló szituációknál már előfordulhat.

Ilyen például egy haláleset, a munkahelyen tartósan fennálló stressz, de akár egy vizsgaidőszak is elég ahhoz, hogy hatással legyen a ciklusra.

Normál esetben a stresszes időszak elmúlásával a menzesz rendszeressége visszatér, de sokat segíthet a helyzeten, ha a páciens elsajátít néhány hatékony stresszkezelési módszert.

Hormonális fogamzásgátlás

A hormonális fogamzásgátló készítmények a születésszabályozás elsődleges és leghatékonyabb módszerei, azonban a szintetikus hormonok miatt befolyást gyakorolnak a hormonháztartás fenntartására, ezáltal megzavarhatják a menstruációt.

Ha minden rendben van, a fogamzásgátló segíthet a rendszeresség előidézésében, azonban teljesen fel is boríthatja a ciklust, sőt a kizárólag progesztogént tartalmazó gyógyszereknél gyakori jelenség, hogy leállítják a peteérést.

Amennyiben valaki ezt tapasztalja, a hormonális fogamzásgátlók elhagyásával – természetesen orvossal egyeztetve – a menstruációs ciklus visszaállhat, ha korábban ezzel nem volt más probléma.

Fizikai túlterhelés

A fizikai túlterhelés is hatással lehet a szervezet hormonháztartására. A megerőltető fizikai munka vagy a túl erőteljes edzés ugyanis fizikai stresszt vált ki a szervezetből, ami arra készteti az agyat, hogy leállítsa az úgynevezett reproduktív hormonok termelését.

Ide sorolható a fentebb már említett GnRH is, ami elengedhetetlen a menstruációs ciklus szabályozásához, sőt a teljes menzesz elmaradhat, ami szaknyelven amenorrhoeát, a természetes vérzés elmaradását idézheti elő.

A fizikai túlterhelés elkerülésével a ciklusok maguktól visszaállnak – ha más egészségügyi probléma vagy betegség ezt nem akadályozza.

Peszticideknek való kitettség

A peszticidek jellemzően mezőgazdaságban alkalmazott vegyi anyagok. Egy tanulmány kimutatta, hogy

  • azok a nők, akik mezőgazdasági munkát végeznek;

  • vagy olyan területen élnek, ahol sok a szántóföld, a gyakori vegyszerhasználat, hajlamosabbak a rendszertelen ciklusra.

Az esethez kutatás is tartozik, amely bebizonyította, hogy a peszticidekkel nagyobb mennyiségben érintkező hölgyek gyakrabban tapasztaltak menstruációs rendellenességet.

Ezen felül nem volt ritka eset, hogy a folyamatos kitettség akár 90 napon túli menstruáció kimaradást idézett elő. Az ok abban keresendő, hogy a kérdéses vegyi anyagok befolyásolják az ösztrogén működését a szervezetben.

PCOS

Amint arra már a fentiekben is utaltunk, a menstruáció késést nemcsak életmódbeli sajátosságok, hanem betegségek is előidézhetik. Ilyen többek között a PCOS.

A policisztás ovárium szindrómát minden esetben hormonális egyensúlyzavar váltja ki, és gyakori tünete a menstruáció rendszertelenné válása.

Ennek az oka még, hogy a PCOS hatására több ciszta alakulhat ki, amelyek gátolják a tüszőképződést, így a peteérést, ami ördögi kört idéz elő, hiszen negatívan befolyásolja az ösztrogén, a progeszteron, az LH és a tüszőstimuláló hormon (FSH) szintjét is a szervezetben.

A betegség bár súlyos szövődményekkel járhat, így gyakran okoz meddőséget, azonban általános tünetei miatt (súlygyarapodás, akné, hajhullás, erőteljes szőrösödés) sok esetben túl későn diagnosztizálják.

Elsődleges petefészek elégtelenség

A menstruáció késés egyik gyakori oka még az elsődleges petefészek elégtelenség (POI). Ez egyfajta korai menopauzának tekinthető.

A legtöbb nő 45-55 évesen tapasztalja meg a változókor tüneteit, így a ciklusok elmaradását is. Aki azonban 40 éves kor előtt menopauzás tüneteket produkál, ott jellemzően ez a probléma áll a háttérben.

Fakadhat genetikai rendellenességből, autoimmun állapotokból, de a petefészek eltávolítása szintén előidézheti ezt a problémát, ami a menstruáció teljes elmaradását váltja ki.

Pajzsmirigy betegségek

A pajzsmirigy túlműködése és alulműködése egyaránt olyan hatással van a hormonrendszerre, ami befolyást gyakorol a menstruációra. Előbbi esetben túl sok, utóbbi esetben túl kevés pajzsmirigy hormon található a szervezetben.

Mivel ez a hormon alapvető szerepet játszik a menzesz szabályozásában, ezért a megfelelő pajzsmirigyműködés elengedhetetlen a normális menstruációs ciklus fenntartásához, sőt extrém esetben a peteérés teljesen leállhat.

A probléma általában általános tünetekkel jár, így gyakori a fáradtság, a székrekedés, a hízás, a depresszió, de hosszabb távon a meddőség is ide sorolható. Kezelésével az egészséges menstruáció egy-két hónapon belül helyreáll.

Egyéb krónikus betegségek

Bizonyos krónikus betegségek gyakran idézhetik elő a menstruáció késését. Különösen gyakori ebből a szempontból a cukorbetegség, illetve a cöliákia vagy más néven lisztérzékenység.

A vércukorszint változása például összefüggésben áll a hormonális változásokkal, így bár alapvetően ritka, de a kezeletlen vagy még feltáratlan cukorbetegséget gyakran kísérhetik menstruációs zavarok.

A cöliáka kapcsán pedig a problémát a gyulladások okozzák, amelyek károsíthatják a vékonybelet. Ez megakadályozhatja olyan tápanyagok felszívódását, amelyek elengedhetetlenek a zavartalan ciklusokhoz.

Léteznek továbbá olyan ritka krónikus betegségek, amelyek szintén negatív hatással lehetnek a menstruációra. Ilyen a Cushing szindróma, a veleszületett hiperplázia vagy az Asherman-szindróma.

Perimenopauza

A változókor kapcsán az emberek többsége csak a menopauzáról beszél, holott a legtöbb kellemetlenséget a perimenopauza okozza. Ez az időszak sokaknál már 40 éves kortól elkezdődik és 50-55 éves korig elhúzódhat.

Egyik jellegzetes tünete a menstruációs ciklus felborulása, rendszertelenné válása, majd a menopauzához közeledve egyre inkább az elmaradozás jellemző. A menopauza akkor áll be, ha a páciens 12 hónapig egyáltalán nem tapasztalt peteérést.

A menstruáció késése mellett a perimenopauza olyan panaszokkal járhat, mint a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hüvelyszárazság, az alvási nehézségek vagy a gyakori hangulatingadozások, esetenként depresszió, szorongás és ingerlékenység.

Picture of Dr. Vezér Márton Ph.D.

Dr. Vezér Márton Ph.D.

A cikket szakmailag ellenőrizte a Haller Medical Magánrendelők intézmény és orvos igazgatója.

Haller Medical Logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.

Cookie tájékoztató